Hlavní obsah

Typizované domky jsou v České republice stále hitem. Zájemci o originální architektonický návrh tvoří podle odhadu České komory architektů jen asi deset procent.

Služby architektů zatím příliš nelákají

Lidé po převratu toužili po útěku z paneláků a mnohé nalákala nízká cena a také to, že pořízení takového domu nebylo složité. Domy ovšem nejsou klientovi stavěné na míru.

Satelitní města jako celky pak podléhají kritice mnoha odborníků - vedle architektů mají výhrady i urbanisté nebo sociologové. Ty nejmenší domy podle katalogů stojí 2,5 miliónu, větší čtyři až sedm, ale i přes deset miliónů korun.

Originální architektura nemusí stát milióny

Domy na míru nemusejí být o mnoho dražší. Pokud se jedná o jednoduchou stavbu, při níž se používají běžně dostupné materiály, je cena mnohdy srovnatelná s multiplikovanými domy. 

Cena přesto není nejvýznamnější rozdíl mezi zmiňovanými skupinami domů. Pro architekta se rozhoduje ten, kdo chce mít dům přesně podle svých potřeb a zároveň ten, kdo své potřeby zná.

I katalogy se vyvíjí

Katalogové domy ale také mají svůj vývoj a už nenabízejí jen tolik kritizované podnikatelské baroko. Lze mezi nimi najít moderní stavby jednoduchých tvarů, použití dřeva, skla, kovu či uplatnění ekologicky úsporných postupů - právě požadavky na ekologické aspekty budov stály často za rozhodnutím volit individuální projekt.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků