Hlavní obsah

Slunolamy oceníte zejména v horkých letních dnech. Přispívají k tomu, že v budovách je stín, a tím pomáhají i ke snížení teplot. Ale v moderním pojetí se stávají výrazným prvkem fasád, který mnohdy dotváří celkový charakter budovy. Jejich konstrukce je umístěna před fasádou domu nebo třeba nad oknem. Cílem je zabránit nežádoucímu přehřátí obvodového zdiva.

Slunolamy se s paprsky poperou

Taková ochrana před slunečními paprsky je velmi účinná, nicméně pořizovací náklady jsou nemalé. To zejména kvůli tomu, že materiál bude vystaven vnějším vlivům a musí něco vydržet, proto je většinou dražší. O něco náročnější je i údržba.

Slunolamy mají hlavně zabránit nežádoucímu přehřátí obvodového zdiva. Při správném použití se díky nim dá teplota v místnosti snížit i o více než 10 stupňů.

Jako slunolam může sloužit i prostá balkónová deska. Nevýhodou je to, že neprůhledné horizontální clony poněkud stíní i přirozené denní osvětlení místnosti. To samozřejmě nevadí při plné sluneční výhni, ale spíše v měsících či dnech,  které jsou na světlo skoupější. 

 Slunolamy se uplatňují i jako součást fasád veřejných budov. Foto: www.manchesterhackett.com

Praktičtějším řešením je instalace slunolamů, které jsou složené  z jednotlivých lamel. Ty se dají buď napevno naklonit vůči slunci nebo lze využít takové typy fungující podobně jako žaluzie.

Jejich výhodou je, že světlo propouští, a také, narozdíl od těch neprůhledných, nebrání proudění teplého vzduchu po fasádě. Mohou být ze dřeva či kovu, časté je i použití obou materiálů najednou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků