Hlavní obsah
Chatka nenápadně vykukuje z terénu. Foto: Sanden+Hodnekvam Architekter

Severská chatka je postavena z překvapivého materiálu

Běžná severská chatka, celá ze dřeva, chtělo by se říci při pohledu na domek, který postavili architekti z norského ateliéru Sanden+Hodnekvam Architekter v oblasti Rones, v norském regionu Steinkjer. To je ale pouze první dojem. Základním stavebním materiálem této boudy je totiž beton.

Chatka nenápadně vykukuje z terénu. Foto: Sanden+Hodnekvam Architekter
Severská chatka je postavena z překvapivého materiálu

Betonová vana je základem a hlavním obytným prostorem rekreační chatky, kterou pro své klienty norští architekti navrhli do prostředí fjordu Beitstad. Ve třech úrovních kopíruje svažitý terén, na kterém stojí. Dřevěná jsou pouze velká okna, jimiž stavení hledí směrem k moři.

Vana nad sebou nese obytnou půdu, která je naopak vyrobená už jenom ze dřeva. Právě šikmá střecha a celý dřevěný vršek jsou z větší vzdálenosti vidět jako jediné části domku, a proto vzniká dojem, že jde o dřevostavbu, které jsou jinak pro severské země tak příznačné.

Interiér chatky se nikterak nesnaží zatajit, že jde o betonovou stavbu a návštěvníkovi jej naopak hrdě přiznává. Vše pak podtrhuje podlaha, která je rovněž z betonu, ovšem leštěného. Přesto ale vnitřek chatky nepůsobí nijak studeným dojmem. Množství dřevěných prvků a dřevěné obložení kolem oken i dřevěná půda jej příjemně proteplují.

Uspořádání chatky je velmi logické. V přízemí je kuchyň, jež je nejblíže vstupu. O stupeň výše je jídelní zóna, vedle níž je schodiště vedoucí na půdu. Za jídelnou je malé zákoutí s vestavěnými skříněmi, které zde pokrývají celou zadní stěnu.

Zpět o stupeň níže je pak za schodištěm obývací pokoj. Jeho ústředním prvkem je vestavné sofa s dalšími úložnými prostory. Na půdě je ložnice a koupelna se sprchovým koutem.

Anketa
Líbí se vám, když je v interiéru kombinováno více druhů dřeva?
Ano, to vypadá moc hezky!
72.4 %
Docela ano.
7.4 %
Nevím, je mi to asi jedno.
4.7 %
Ani moc ne.
7.9 %
Ne, líbí se mi, když je použit jen jeden druh.
4.7 %
Nelíbí se mi dřevo v interiéru vůbec.
2.9 %
Celkem hlasovalo 3158 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků