Hlavní obsah
Velká předsíň s vestavěnými skříněmi nahradí mnohé úložné prostory v bytě. Foto: TRACHEA

Praktické úložné prostory a organizéry, ve kterých se nic neztratí

Zakopáváte neustále o věci a předměty nebo je naopak nemůžete najít? Patrně jste jim nevyhradili vlastní prostor. S praktickým nábytkem a organizéry je ukládání hračkou. Stačí si dobře vybrat.

Velká předsíň s vestavěnými skříněmi nahradí mnohé úložné prostory v bytě. Foto: TRACHEA
Praktické úložné prostory a organizéry, ve kterých se nic neztratí

Trendem je vytlačovat úložné prostory hlavně z obývacího pokoje a ložnice. Zato se více uplatní v předsíních, pod schodištěm, v komorách anebo v sofistikovaném nábytku, který skrývá spoustu organizovaného místa.

Chytrá předsíň hodně pojme

V předsíni chceme mít po ruce boty, kabáty, deštník a kabelky. Lze je umístit na věšák s poličkou nebo předsíňovou stěnu. Dobrou službu prokáže vestavěná skříň, která sahá až ke stropu. Hodí se do malých i velkých předsíní.

Věšákem a botníkem u schodiště vyřešíme absenci předsíně. Prostor pod ním využijeme jako šatní komoru, do košíků nad botníkem dáme drobnosti. Botník 107 x101 cm za 2790 Kč.

Foto: IKEA

Na struktuře vnitřku skříně se domluvíme s výrobcem. Záleží také, co nám rozměry předsíně dovolí. Přesahuje-li hloubka skříně 60 cm, osvědčí se výsuvné police s organizéry, výklopy s přepážkami pro uložení drobných věcí.

Praktický výsuv na saka a košile šetří prostor ve skříni i před ní, hodí se do výšek hlubokých skříní.

Foto: NADOP

Díky posuvné drátěné polici máme o věcech ihned přehled, ať už jsou v ní oděvy nebo boty.

Foto: NADOP

Nahrazuje-li předsíňová skříň šatní ložnicovou, pak do ní necháme zabudovat výsuvy pro kravaty, držáky na kabelky. V případě, že plní funkci komory, volíme prostory pro vysavač, žehlicí prkno, box pro čisticí prostředky.

Organizér na drobnosti do zásuvky skříně. Cena 159 Kč.

Foto: BONAMI

V mělkých skříních saka a kabáty zavěšujeme na šířku vymezeného prostoru. Vyplatí se tedy sklopné šatní tyče a rozdělení prostoru policovými kontejnery, ramínka s několika držáky.

Vnitřní uspořádání skříně odpovídá našim potřebám.

Foto: ASKO NÁBYTEK

Prostor pod schodištěm vyplníme stupňovitými skříňkami nebo boxy, necháme vestavět komoru s dvířky.

Do koupelny patří jen drobnosti

Koupelnový nábytek brání přístupu vlhkosti, nicméně ani tak do něj neukládáme velké množství osušek a ručníků. Ty používané necháme volně na regálech, věšácích.

Zrcadlová a umyvadlová skříňka, věšáky a držáky jsou základní výbavou každé koupelny. Vysoká skříň ve výklenku a stolek s odklápěcím víkem se vejdou do větší koupelny.

Foto: IKEA

V uzavíratelných skříňkách uchováváme čisticí, prací a kosmetické přípravky. Praktické jsou skříňky pod umyvadlem. Pod ním mohou být i výsuvné zásuvky s přepažením pro drobné kosmetické přípravky a stylingové předměty.

Pod umyvadlo je dobré umístit zásuvky s organizéry.

Foto: DŘEVOJAS

Jako úložné prostory se v malé koupelně uplatní různé držáky a poličky na stěnách.

Komora pro sport a kutily

Do komory ukládáme věci a přístroje k údržbě domácnosti, proto vsadíme na různé typy regálů, polic a uzavíratelné skříňky.

Drobnější předměty dáme do bedýnek, košů, boxů, speciálních kufrů.

Policový regál do komory má gumové nožičky na spodní straně, které chrání podlahu před poškrábáním. Cena 269 Kč.

Foto: IKEA

V komoře mohou být snowboardy, lyže, kola, na která existují speciální držáky (při zavěšení na zeď) a stojany, které využijeme i pro zahradní nářadí.

Běžné malé nářadí umístíme do miniboxů, speciálních kufříků s úložnými členěnými patry uvnitř. Oblíbený je i perforovaný panel na stěnu se speciálními háčky a držáky na nejpoužívanější nářadí.

Plastový zásuvkový box pro drobné nářadí. Cena 349 Kč.

Foto: KIKA

V menších komorách obvykle skladujeme zavařeniny, kompoty, podobají se spíše spižírnám. V takovém případě se spoléháme na regály s množstvím dóz a boxů z různých materiálů.

Obývací části nezahlcujeme

Moderní ložnice a obýváky jsou vzdušnější, někdy splývají v jednu místnost. Zatímco obývací část slouží k zábavě, ložnice je místem klidné relaxace a spánku.

Zásuvky pod postelí či pohovkou uschovají peřiny a polštáře, v dětském pokoji hračky.

Foto: IKEA

Obývací stěny jsou subtilnější, šatní skříně s prádelníky v ložnicích obvykle vestavěné, rohové a velmi diskrétní nebo chybějí úplně. Pokud obyvatelé zvolí masivní kus nábytku, pak pouze do většího prostoru jako solitér designového či historizujícího typu.

Vzdušný pokoj se subtilní obývací stěnou a odkládacím stolkem.

Foto: IKEA

V rozkládacích pohovkách i pod postelemi nalezneme místo pro ukládání peřin, dek, polštářů, ať už jde o vysunovací zásuvky, nebo prostor pod odklápěcí sedací či lehací částí.

Otevřená police pro dekorativní předměty nalezne své místo v obývacím pokoji. Cena 2999 Kč.

Foto: BONAMI

Pro dekorativní předměty je místo v policích, na skříňkách. Praktické jsou TV, noční a konferenční stolky se zásuvkami a policemi. Drobnosti uložíme do designových košů či sedáků s odklápěcím víkem.

Šatní skříň v ložnici je obvykle kombinovaná s prádelníkem.

Foto: ASKO NÁBYTEK

Dětský pokoj plní funkci ložnice, herny, u starších dětí i studovny. Při zařizování se řídíme věkem dítěte, např. předškolní dítě potřebuje koše na hračky, uvítá tajnou zásuvku pod postýlkou, šatní skříň.

Textilní box pro úschovu oděvů nebo matrací lze zasunout pod postel.

Foto: BONAMI

S postupem let je třeba vsadit na knihovnu, police, praktický pracovní stůl a větší šatní skříň.

Organizéry do pracovního stolku dítěte. Cena 289 Kč.

Foto: BONAMI

V kuchyni je vše na dosah

Náčiní potřebné k vaření musí být v zásuvkách, na policích a závěsných systémech u přípravné a varné plochy. Totéž platí pro koření, bylinky a další dochucovadla.

Drátěný program s dvouvýsuvem do tzv. hluchého rohu vyřeší prostorový problém a šetří záda.

Foto: NADOP

Do skříněk v dolní části kuchyňské linky ukládáme nejvyužívanější kuchyňské nádobí, případně malé elektrospotřebiče (např. toustovač, tyčový mixér). Příbory umísťujeme obvykle do zásuvek pod pracovní deskou.

Praktická kuchyňská skříň s nádobím i potravinami.

Foto: ASKO NÁBYTEK

V přední části horních skříněk mohou být hrnky, nádobí, na němž nejčastěji servírujeme. Výše umístěné skříňky či police, nebo i ty nejspodnější, jsou jako stvořené pro nádobí a přístroje používané jen občas.

Příbory jsou většinou v zásuvkách pod pracovní plochou.

Foto: NADOP

V případě rohových skříněk se vyplatí investice do výsuvných drátěných programů, díky nimž máme hrnce a pokličky jedním pohybem hned k dispozici.

Nezapomínáme ani na organizéry do zásuvek, nastavitelné příčky a misky na drobné věci, které prostor zásuvky zpřehlední.

Organizéry v zásuvkách mají různé podoby. Tyto jsou šetrné k talířům.

Foto: ASKO NÁBYTEK

Dekorativní kusy nádobí vystavíme co nejdále od sporáku, aby na nich neulpívala mastnota z výparů vaření. Navazuje-li na kuchyni jídelní část, pomůže nám servírovací stolek nebo police s úložnými otvory, která plní funkci polopříčky.

Kuchyňské náčiní je dobré mít na dosah, třeba zavěšené na tyči a v kyblících.

Foto: IKEA

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků