Hlavní obsah
Osvětlení jídelního a zároveň pracovního stolu zajišťuje designový evergreen lampa Tolomeo. Červeně zarámovaný plakát s výjevem Londýna vhodně doplňuje kuchyň. Petr si ho přivezl ze studijního pobytu, když si v městě nad Temží zdokonaloval angličtinu. Foto: www.modernibyt.cz

Po rozchodu v bývalém vztahu se Petrovy plány změnily. Z plánované výstavby rodinného domu sešlo. Nové zázemí našel na okraji Prahy 10 v pěkném prostředí, které víc než velkoměsto připomíná poklidnou vesnici.

Osvětlení jídelního a zároveň pracovního stolu zajišťuje designový evergreen lampa Tolomeo. Červeně zarámovaný plakát s výjevem Londýna vhodně doplňuje kuchyň. Petr si ho přivezl ze studijního pobytu, když si v městě nad Temží zdokonaloval angličtinu. Foto: www.modernibyt.cz
Po rozchodu hledal nový domov, našel ho na okraji Prahy

Petr je v pořadí už druhým vlastníkem tohoto téměř nového bytu 2+kk s lodžií o výměře zhruba 60 m2. Nekupoval ho přímo od developera, a proto neměl možnost včas ovlivnit jeho dispozici. Při surfování po internetu ho však zaujal na první pohled.

Byl ve velmi dobrém stavu, s pěkným výhledem i v příjemném prostředí nedaleko od Petrova pracoviště a cenově odpovídající jeho možnostem. Červená kuchyňská sestava zde zůstala po jeho předchůdcích.

Jednoduché linie zde příjemně narušuje velké zrcadlo ve starožitném bohatě zdobeném rámu.

Foto: www.modernibyt.cz

„Sám bych ji řešil trochu jinak a pravděpodobně i v nějaké tlumenější barvě, ale byla zpracovaná kvalitně, plně funkční a zhotovená na míru, a proto jsem si ji ponechal,“ vysvětluje Petr.

Nevaří často a z praktického hlediska postrádá jen myčku, o kterou sestavu časem obohatí. Petr má rád krásné interiéry.

Audiovizuální techniku si Petr přivezl z předchozího bytu.

Foto: www.modernibyt.cz

O kulturu bydlení se zajímal už před mnoha lety, když jeho maminka pracovala v knihovně a domů nosila zahraniční žurnály. Časopis Moderní byt má předplacený od jeho vzniku.

Potrpí si na designové předměty a nebojí se kombinovat je se starožitnými prvky. Našel důstojné místo pro hodiny po pradědečkovi i pro dvě porcelánové dózy po prababičce, které svůj účel plní dodnes.

Starožitný stůl rozměrově vhodně zapadá do daného prostoru a působí jako protiváha modernímu nábytku.

Foto: www.modernibyt.cz

Stolem zakoupeným ve starožitnictví se snažil rozbít sterilitu moderního vybavení, stejně jako barokním rámem zrcadla v chodbě.

Navzdory dispozici

I nepříliš ideální tvar otevřeného multifunkčního prostoru, který tak trochu připomíná písmeno „z“, ve výsledku umožnil v interiéru zachovat logickou provázanost celku.

Na kuchyň přímo navazuje jídelní část a volně přechází do obývací zóny. Protože bylo třeba zajistit pohodlný průchod obývací částí a vstup do lodžie, pořídil si Petr k sedací soupravě jen malý přístavný stolek, který je možné podle potřeby kamkoli jednoduše přesouvat.

Zeď relaxačního koutu zdobí rodinný šperk – starožitné hodiny, které Petr zdědil po pradědečkovi.

Foto: www.modernibyt.cz

Truhlář, který sem původním majitelům zhotovil kuchyňskou sestavu skříněk, pak v započaté práci pokračoval a Petrovi na zakázku podle jeho návrhů vyrobil i další vybavení bytu.

Přibyla knihovna, skříňka ukrývající audiovizuální příslušenství i skříňka do jídelny, která svým vzhledem navázala na kuchyňskou sestavu. Efektně se Petrovi podařilo představit i jeden ze svých koníčků.

Lůžko, úzký pracovní stůl i police jsou z Ikea. Vše doplňuje lustr, který majitel získal na internetu. Z ložnice lze vstoupit přímo do malé šatny. Úložné prostory majiteli ale poskytují ještě dva další sklepy a vestavné skříně.

Foto: www.modernibyt.cz

V mělkých vitrínách má vystavenou početnou sbírku modelů aut, jejíž zrod sahá až do Petrova útlého dětství.

Koupelna vybavená vanou se sprchovou zástěnou je dostatečně prostorná. Vešla se sem pračka se sušičkou a zbylo místo i na další úložné prostory.

Foto: www.modernibyt.cz

Zdařile do interiéru také začlenil drobné suvenýry z cest. Sošku přivezenou z Mauricia a umístěnou do středu knihovny zdůrazňuje proud světla vedeného ze stropu. Spokojeně tu žije i s kouskem živé přírody, který sem vnesl prostřednictvím exotických orchidejí. Pro závěsné květináče připevnil ke stropu kolejnici, po níž je lze v okně libovolně rozmisťovat.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků