Hlavní obsah
Terasa byla navržena jako slunolam. Majitelé ji v průběhu realizace nechali zasklít kaleným čirým sklem, takže nezastiňuje interiér. Foto: www.modernibyt.cz

Nízkoenergetická dřevostavba, kterou nelze přehlédnout

Navrhnout nový dům, který má sousedit s krásnou funkcionalistickou vilou z 30. let, tak, aby ho vila zcela nezastínila, to je výzva.

Terasa byla navržena jako slunolam. Majitelé ji v průběhu realizace nechali zasklít kaleným čirým sklem, takže nezastiňuje interiér. Foto: www.modernibyt.cz
Nízkoenergetická dřevostavba, kterou nelze přehlédnout

Této výzvy se úspěšně zhostil architekt Miloslav Stryk. S návrhem domu ve tvaru kostky byli majitelé velmi spokojení, ale architektovi nedalo spát, že dům vedle sousední vily jako by zanikal, proto návrh rozšířil o třetí podlaží, díky němuž dům dostal žádoucí vzhled, který dobře souzní se zmíněnou vilou.

Stínění zajišťují venkovní hliníkové žaluzie. Každá místnost je vybavená vlastní klimatizační jednotkou.

Foto: www.modernibyt.cz

V patře je na třinácti metrech čtverečních pracovna se střešní terasou, ze které je nádherný výhled na Beskydy a horu Červený kámen.

Dům byl navržen jako nízkoenergetická dřevostavba vytápěná tepelným čerpadlem a rekuperační jednotkou.

Jídelní stůl stejně jako konferenční stolky je vyroben na míru v kombinaci kovové podnože a masivních dubových prken s drásaným povrchem a atypickým tvarem. Závěsné svítidlo je jako ostatní svítidla v domě od firmy Halla.

Foto: www.modernibyt.cz

Vzhled domu oživuje přírodní obložení smrkovým masivem, které při posezení na terase krásně voní.

Pro energetickou úspornost architekt zvolil plastová okna s dobrým tepelným odporem.

Prostor, světlo, pohodlí

Majitelé si přáli světlý otevřený interiér plný slunce. Všechna tři podlaží tedy propojuje galerie, která je ozdobou celého domu. Ve chvíli, kdy jsou majitelé dole v jídelně, jsou vlastně v celém domě.

První, co při vstupu do domu zaujme, je otevřené schodiště z dubového masivu, které je výjimečné tím, že je celé ručně vyrobeno starou technologií.

Kuchyňská sestava Pure. Pracovní deska je z MDF imitující kámen. Stěrku, která je aplikovaná v obývací části, použila designérka i v části kuchyňské. Speciální digestoř je napojena na rekuperační jednotku, která zajišťuje odvod pachů při vaření.

Foto: www.modernibyt.cz

Schodiště je standard

„Nábytková stěna v obývacím pokoji je navržena tak, aby navázala na kuchyňský nábytek a podpořila dojem, že jsme stále v jedné místnosti,“ říká architekt.

Z masivního dřeva je také dubová třívrstvá podlaha, která se nabízela jako nejlepší alternativa k podlahovému vytápění.

Nábytková stěna v obývacím pokoji je navržena tak, aby navázala na kuchyňský nábytek a podpořila dojem, že jsme stále v jedné místnosti.

Foto: www.modernibyt.cz

Když byl dům postavený, obrátili se majitelé na interiérovou designérku Janu Kellermannovou, aby jim navrhla zařízení přízemí domu.

Tři dominantní prvky, jako je schodiště, podlahová krytina a kuchyň, byly již vybrány projekční kanceláří. Úkolem designérky bylo navrhnout svítidla, nábytek do obývacího pokoje, jídelny, předsíně a závěrečné dekorování interiéru.

Již navržené schodiště designérka po konzultaci s klienty a výrobcem upravila a místo původně plánovaných dubových příčlí, které působily příliš těžkopádně, navrhla skleněné výplně.

Foto: www.modernibyt.cz

Původní návrh kuchyně s jídelním stolem umístěným vedle vchodu, který navazoval na kuchyňskou linku, designérka pozměnila. Přesunula ji do samotného středu přízemí, nad kterým stoupá galerie. Tak centralizovala všechno dění do místa, kde majitelé tráví společné chvíle s rodinou nebo přáteli.

K osvětlení galerie vzhledem k výšce stropu zvolila lankový systém, který si majitelé mohou nastavit podle momentální potřeby.

Nábytek do předsíně z masivních dubových prken s drásaným povrchem a atypickým tvarem byl vyrobený podle návrhu designérky. Stěnu zdobí tapeta české firmy Lavmi.

Foto: www.modernibyt.cz

Nábytek do obývací části původně navrhovala v bílém provedení, ale po konzultaci s klienty, kteří měli obavu, že interiér bude působit příliš sterilně, použila dýhu s dekorem dřeva. Stejnou betonovou stěrku, jaká je v kuchyni, aplikovala i na stěnu za nábytkovou sestavou.

„Materiál a doplňky jsem vybírala tak, aby podtrhly záměr návrhu tohoto interiéru, tedy že žijeme v moderním domě s moderními vymoženostmi, ale stále nás to táhne k přírodě, která nám doma hezky voní,“ říká designérka.

 Designérka Jana Kellermannová
 U většiny novostaveb nejprve kontaktuji architekta dané stavby a zjistím, jaký byl jeho záměr, co se týče propojení exteriéru s interiérem, nastuduji doporučené vybavení, jako je podlahová krytina, vytápění, typ oken, podhledů apod. Následně s klienty volíme jednotlivé materiály, dispozici, funkčnost vybavení s ohledem na konkrétní situaci rodiny, věk dětí, způsob práce, jak tráví rodina volný čas a v neposlední řadě finanční možnosti.
Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili? Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Edita Erbsová, www.modernibyt.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 150 m2

Konstrukční systém stavby: dům je navržený jako dřevostavba z dřevěné rámové konstrukce z KVH a BSH hranolů. Celá dřevostavba je opláštěná zvnějšku i zevnitř dřevoštěpkovými deskami.

Prostor mezi hranoly je vyplněn izolační vatou. V tomto prostoru jsou vedeny instalace TZB a elektroinstalace. Z vnější strany je dům obalen zateplovacím systémem.

Plochá střecha: modifikovaný asfaltový pás pokrytý plovoucí betonovou dlažbou do terčů. Plastová okna pro pasivní domy

Vytápění: zdroj vytápění je tepelné čerpadlo, médium je vodní podlahové topení

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků