Hlavní obsah
Nádraží roku v Mimoni bylo oceněno i za stylovou restauraci. Foto: Jiří Šťastný

Nejkrásnějším nádražím letošního roku je architektonicky cenná stanice v Mimoni

Nádražního Oskara pro letošní rok získalo architektonicky cenné nádraží na trati Česká Lípa – Liberec v Mimoni, zvítězilo v jubilejním desátém ročníku o titul Nejkrásnější nádraží České republiky. Nádraží získalo hlasy od zhruba poloviny všech hlasujících a stalo se tak jasným vítězem.

Nádraží roku v Mimoni bylo oceněno i za stylovou restauraci. Foto: Jiří Šťastný
Nejkrásnějším nádražím letošního roku je architektonicky cenná stanice v Mimoni

Nádraží v Mimoni získalo 2713 hlasů z celkového počtu 6276 hlasů. Ocenění bylo uděleno v pátek 11. listopadu v Hlavním sále Senátu ČR. Nádraží Mimoň obdrželo i Cenu generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Surého.

Chloubou vítěze jsou interiéry, hlavně ale stylová restaurace s výtahem na pivo. Nádraží má pro město Mimoň velký význam, v době svého vzniku se totiž stalo podnětem pro stavební rozvoj Mimoně.

Nádražní budova je opravdu rozlehlou stavbou.

Foto: archiv soutěže Nejkrásnější nádraží

Stavbě dominuje fasáda z neomítaných tvrdě pálených červených cihel, která je typická i pro další nádražní budovy v lokalitě.

Výpravní budova se dočkala rekonstrukce v roce 2008, kdy byla upravena do současné podoby. Architektonicky hodnotnou stavbu v Mimoni se tak podařilo zachovat pro další generace v mimořádně dobrém stavu.

Cestující mohou na vlaky čekat v esteticky pěkném prostředí.

Foto: Aneta Křiššáková

„Soutěž má přivádět pozornost veřejnosti k chátrajícím železničním objektům a podněcovat nápravu jejich stavu. Aktivní zájem spousty zodpovědných obyvatel naší země, nezřídka nadšenců pro železnici, a přívětivý přístup vlastníků, správců a zaměstnanců na dráze předčily naše očekávání. Cíl se díky nim naplňuje,“ sdělila Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění a hlavní organizátorka projektu.

Oceněná Pohádková nádraží jsou tipem na výlet pro rodiny s dětmi 

Titul Pohádkové nádraží letos patří stanici Nová Paka město, Rovensku pod Troskami a kavárně Káva s párou v Litoměřicích.

V rámci soutěže také došlo k ocenění všech vítězných nádraží za uplynulých 10 let. Získala pamětní list a mosaznou plaketu k umístění na budovu nádraží. Podobně získávají plaketu i oceňované Stavby roku. S těmi nejlepšími se můžete seznámit zde. 

Stavba má zachovalé architektonické prvky, které jsou pro lokalitu typické.

Foto: archiv soutěže Nejkrásnější nádraží

Letos poprvé byla udělena také Cena generálního ředitele SŽDC. „Soutěž vnímám jako užitečnou iniciativu organizátorů, která se zásadním způsobem zasloužila o to, že nádraží nejsou lhostejná nejenom jejich správcům, ale ani lidem, kteří zde pracují, bydlí a cestují,“ uvedl generální ředitel Pavel Surý.

Soutěž probíhá pod záštitou Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a ministra dopravy Dana Ťoka. Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ – Souznění sŽelPage, Plzeňskou dráhou a Mikroregionem Konstantinolázeňsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků