Hlavní obsah
Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo orientovaný dřevěný obklad dává stavbě jednoduchého tvaru výrazný dynamický vzhled. Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

Moderní dům v bývalé chatové oblasti nabízí klid a soukromí

Návrhy architekta Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale nenechte se zmást. Tvůrčí otěže pevně drží důraz na poctivé řemeslo a smysluplné uplatnění v každodenním životě. Zveme vás na návštěvu do nového domu nedaleko Plzně.

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo orientovaný dřevěný obklad dává stavbě jednoduchého tvaru výrazný dynamický vzhled. Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz
Moderní dům v bývalé chatové oblasti nabízí klid a soukromí

Tentokrát architekt navrhoval dům pro klienta, který byl zároveň jeho spolupracovníkem. Společná práce na souboru řadových domů oběma přinesla skvělou pracovní zkušenost, úspěch a přátelství (mimo jiné zvláštní cenu v soutěži o titul Dům roku 2016, který udělila naše redakce).

„Tento projekt byl díky mému kolegovi – staviteli realizován a dotažen do detailu v kvalitě u našich developerů nevídané,“ poznamenává Jiří Zábran.

„Jaký vlastní dům navrhnout pro někoho, kdo staví tak dobré domy pro ostatní? Chtěl jsem, aby jeho dům byl o bod lepší, ale zároveň bylo třeba udržet poklidný výraz a respektovat prostředí bývalé chatové kolonie, která je ceněna pro klid, vzrostlou zeleň a má dodnes zahrádkářskou atmosféru.“

Zahrada vstupující plně prosklenými stěnami do společné obývací části má v domě hlavní slovo. Vybavení interiéru je čistě funkční a jednoduché, podlaha z hladké bílé stěrky tvoří protiváhu surové struktury betonového stropu.

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

Parcela s mírným severním sklonem a vstupem z jižní strany je rozdělena do tří zón: podél ulice se nachází přízemní objekt s garáží a dílnou a vjezd na pozemek.

Střední partii tvoří velká travnatá plocha – rekreační pobytová zahrada s jezírkem a letní kuchyní, příjemně chráněná okolními objekty.

Samotný obytný dům stojí v zadní části pozemku a ze své polohy těží klid, soukromí a příjemnou slunnou orientaci.

Jednoduchý základ…

Architektonické řešení navazuje na zahrádkářskou minulost parcely a koncept projektu řadových domů. Protáhlá obdélníková stavba má plně prosklené přízemí, na nějž je nasazena jednoduchá hmota obložená dřevem.

Galerie s knihovnou je ideálním místem pro posezení v ústraní. Ani zde nechybí množství světla a výhled do zahrady.

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

Podélně se svažující pultová střecha vytváří tvar klínu a dřevěné patro navozuje dojem korábu plujícího v zahradě. Časem přirozeně zestárne, získá patinu a postupně se ztratí mezi okolními vzrostlými stromy.

Dispozice vychází z principu přehlednosti a jednoduchosti. Přízemí je rozděleno na tři podélné zóny. Prostory zázemí jsou umístěny při severní fasádě (komora, technická místnost, schodiště, koupelna), oddělují obydlí od sousedů a vytvářejí chladnou zónu. Podél nich prochází celým domem otevřená komunikační linie, zakončená výstupem do zahrady.

Také koupelna v patře působí jednoduše a účelně. Solitérní vana na dlažbě nádherné tyrkysové barvy působí jako koráb na mořské hladině.

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

Obytné prostory jsou orientovány na jih k jezírku, proskleny na celou výšku a tvoří jeden spojitý interiér. V přímé linii na sebe navazují kuchyň, jídelna, sezení a zimní zahrada, oddělená skleněnou příčkou. Když se prosklené plochy otevřou, terasa a zahrada se stávají volným pokračováním domu.

Obdobný princip se opakuje v patře, kde se nacházejí ložnice rodičů, dětské pokoje a pracovna. Obě podlaží jsou navzájem propojena otevřeným schodištěm a galerií. Nad jídelním stolem se zvedá prostor vysoký až po strop druhého podlaží, lemovaný ochozem s knihovnou.

… a nenápadná hra

Střízlivou geometrii stavby oživují nápady, které ji tu a tam mírně porušují, dodávají originalitu a hravost. Pokoje v patře mají vyšší a vyšší stropy úměrně sklonu podélné pultové střechy.

Okna v horním podlaží nedodržují jednotnou linii nadpraží, natož stejnou velikost, ale řídí se zákonem nejlepšího výhledu a osvětlení. A fasáda má daleko do běžné představy obkladu z palubek, ať už s vertikální či horizontální orientací.

Ve východním nároží domu bydlí květiny. Zimní zahrada je volným pokračováním obývacího pokoje za prosklenou stěnou.

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

„Když se dům dělá rukama a hlavou, nechtěli jsme použít kupované profily, když za stejnou cenu můžeme mít vlastní,“ komentuje architekt.

„Rozhodli jsme se pro jednoduché latě používané na střechy, kladené se sklonem 45°.“ Interiér a zahradu si majitelé domu dotvořili sami a výsledek je více než zdařilý.

Dovolená na vlastní zahradě

Celá rodina miluje vodu, koupání a přírodu, ale nepřáli si žádné plastové „monstrum s obludným zastřešením“, a tak se rozhodli pro přírodní koupací jezírko. Vybrali rostliny, které dle odborníků napomáhají čištění bio cestou, i když nejde o biotop v pravém smyslu.

Vlastní čištění zajišťuje filtrační systém se skimmerem a dnovou vpustí. A jak se jezírko osvědčilo?

Dno jezírka je vysypáno štěrkem. Hloubka se zvětšuje v několika výškových stupních od mělké části až po hlubší „koupací“ část přímo vedle dřevěné terasy.

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

„Naprosto splnilo naše očekávání. I když není koupací sezóna, ležíme na terase a máme pocit, že jsme na dovolené každý den. Kromě toho se celou zimu otužujeme a v přístavku letní jídelny máme i saunu,“ říkají spokojení majitelé.

Půdorys domu

Foto: Jiří Ernest, www.mujdum.cz

Ing. arch. Jiří Zábran (1979)
Absolvent Fakulty architektury ČVUT Praha. Od r. 2010 spolunavrhuje stavby převážně na Plzeňsku. Reflektují soudobou architekturu, filozofii trvale udržitelného stavění a jsou založeny na citlivém vnímání prostředí, kde vznikají.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 148 m2

Užitná plocha: 190 m2

Konstrukce: betonová základová deska a základové pasy, zdivo z dutinových keramických tvárnic, kombinace železobetonové konstrukce, ocelových nosných sloupků a plně prosklené fasády, železobetonový strop a schodiště, dřevěný krov, pultová střecha, v patře větraná fasáda s dřevěným obložením

Výplně otvorů: pevné zasklení se skrytými rámy, otevíravé a posuvné prosklené plochy (izolační trojskla, hliníkové rámy, zdvižně-posuvný systém), vnitřní dveře dřevěné lakované do obložkových zárubní

Vytápění a technologie: podlahové vytápění, zdroj energie tepelné čerpadlo systém vzduch/ voda, řízené větrání s rekuperací

Autor: Ing. arch. Jiří Zábran (1979)

Spoluautoři: Jiří Klouček, Štěpánka Konopíková

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků