Hlavní obsah
K pořízení bytu přistupuje dnes mladá generace jinak. Vnímají jej jako investici. Foto: Profimedia.cz

Rádi se baví, často cestují, osobní život kladou na první místo a chtějí bydlet ve svém. Mezi mladými lidmi do 30 let klesá zájem o nájemní bydlení a raději volí koupi vlastního bytu.

K pořízení bytu přistupuje dnes mladá generace jinak. Vnímají jej jako investici. Foto: Profimedia.cz
Mladí lidé do třiceti let raději bydlí ve svém

Zájem mají hlavně mladí v Praze o prudce se rozvíjející čtvrti typu Karlín nebo Letná. Od bytů v novostavbách pak očekávají něco navíc.

„Po maturitě jsme se s přítelem rozhodli žít spolu. Známá zrovna prodávala byt v Karlíně, my jsme měli našetřené nějaké peníze ze spoření a rodiče slíbili, že nám něco přidají, a tak jsme se rozhodli do toho jít. Byt byl navíc blízko centra a ve čtvrti se zajímavou historií, což při výběru hrálo také velkou roli,“ vypráví čtyřiadvacetiletá Nicol. I když se s přítelem později rozešli a nyní žije každý v jiném městě, koupě bytu nelituje. „Pronajímáme ho a příjem si dělíme. Možná ho za čas jeden z nás od druhého odkoupí,“ říká Nicol s úsměvem.

Že takové chování není ojedinělé, potvrzují i developerské společnosti.

„K pořízení bytů dnešní mladá generace přistupuje jinak, než tomu bylo například před deseti lety – vnímá je jako investici, která jim v budoucnu může zajistit další příjem. Proto již jako svobodní často volí koupi bytu, nejčastěji v kategorii 1 + kk nebo 2 + kk, a nebojí se říci si o nadstandardní vybavení,“ říká Tomáš Pardubický, generální ředitel společnosti Finep. Byty si zároveň často nechávají i poté, co vstoupí do partnerského nebo manželského života. „Velmi často takový byt pronajímají a z výnosu splácejí jeho pořízení. Berou to jako dobrou investici a zároveň jistotu,“ říká Pardubický.

Při výběru bytu v novostavbě u mladých lidí navíc nerozhoduje pouze cena a velikost bytu. Pečlivě volí také lokalitu. Vyžadují dobré spojení s centrem města, zajímavé kulturní akce v okolí a místa, kde se dá sportovat. Developeři se poptávce přizpůsobují. Například v rámci projektu Nové Chabry tak kromě nových bytů vzniká i komerční centrum s obchody i se školkou a nová cyklostezka.

Podle ředitele společnosti Star Group Tala Groznera by také developeři měli brát v úvahu, že svobodní lidé budou mít v budoucnu rodinu.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

„Problém je, že developeři stále ještě výstavbu nepřizpůsobili poptávce mladých rodin. Trendem, který naznačuje brzkou změnu, je však plánování projektu tak, aby eventuálním spojením menších bytů mohl v případě zájmu vzniknout velký vzdušný byt,“ popsal Tal Grozner.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků