Hlavní obsah
Kuchyně vyrobená na zakázku od truhláře. Okno je ve správné výšce, nevadí mu dřezová baterie, lze ho pohodlně otevírat. Také tvar linky do L se samostatnou pracovní plochou je praktický. Estetickým prvkem je dřevěný příruční box na lahve. Foto: LUGI

V kuchyni se pohybujeme každý den. Uskladňujeme potraviny, zpracováváme je, vaříme a umýváme nádobí. V dobře sestavené kuchyni máme vše při ruce, podle pravidel ergonomie. Funkčnost a užitnost – to je základ správné kuchyně. Jsme sice limitováni prostorově, ale vždy se snažíme zachovat logickou posloupnost: tok činností pro praváka postupuje zleva doprava. Co to znamená?

Kuchyně vyrobená na zakázku od truhláře. Okno je ve správné výšce, nevadí mu dřezová baterie, lze ho pohodlně otevírat. Také tvar linky do L se samostatnou pracovní plochou je praktický. Estetickým prvkem je dřevěný příruční box na lahve. Foto: LUGI
Kuchyně promyšlená do posledního detailu

Vlevo na samý začátek je vhodné umístit lednici s mrazákem (potraviny potřebujeme uskladnit). Navazovat má pracovní plocha, dále dřez s myčkou, kde potraviny omyjeme, nakrájíme, pokračuje další pracovní plocha a pak teprve následuje varná deska (sporák), odkladní plocha, vestavěná pečicí trouba a mikrovlnka.

Praktické jsou plnovýsuvné spodní skříňky, ve kterých jsou přehledně uloženy všechny pomůcky pro vaření a stolování.

Foto: BLUM

Tři funkční zóny kuchyně

Jde o zónu skladovací, varnou a mycí, které vždy při zakládání kuchyně respektujeme.

Pracovní deska a nejbližší prostor

Pracovní deska má být z odolného a snadno omyvatelného materiálu. Nutný je i přesah desky přes hranu korpusu spodní skříňky, nejlépe 1–3 cm. Pozor dáváme i na typ úchytek. Robustní hranaté nás při malém přesahu desky mohou na spodních skříňkách tlačit do nohou. Také je příjemné, když je deska mírně zaoblená nebo má lehce zkosenou hranu.

Uspořádání kuchyně do tvaru U je nejpraktičtější. V kuchyni se při vaření může pohybovat více lidí a nepřekážejí si.

Foto: KUCHYNĚ HANÁK

Mezi varnou deskou a dřezem je hlavní pracovní plocha. Má být dlouhá minimálně 90 cm, příjemných je 140 cm. Když bude rozptyl mezi dřezem a sporákem menší, nemáme kam odložit pracovní pomůcky.

Výsadou této sestavy jsou velká samostatná pracovní plocha a bar. Jeho správná výška z něj dělá i praktickou pracovní plochu při vaření.

Foto: LUGI

Vzdálenost mezi pracovní plochou a horními skříňkami má být alespoň 50 cm (záleží ale na výšce konkrétní postavy). Podstatná je i pracovní plocha směrem na druhou stranu od sporáku a dřezu. U obou prvků počítejme minimálně s délkou 40 cm do stran, jde o tzv. odkládací místo.

Majitel si nechal vyrobit speciální skříň na ukládání potravin. V kuchyni je použita brazilská třešeň a dýha je vybraná tak, aby se tónem a vzorem shodovala s úchytkami, které jsou v masivu. Výsledkem jsou nerušené plochy medového dřeva.

Foto: LUGI

Pravidlo pro každou kuchyni (do L, podélná, do tvaru U): prostor mezi dvířky na jedné straně a pracovní deskou na druhé musí být minimálně 120 cm. Jedině tak je můžeme pohodlně otevřít a v kuchyni se volně pohybovat.

Mezi kuchyňskou linkou musí být průchod minimálně 120 cm. Kuchyně vyrobená na zakázku má šedé plochy stěn a betonu sladěné s kuchyní potaženou hliníkovou fólií. Jednotný celek podtrhuje žulová pracovní deska nero assoluto.

Foto: LUGI

Dřez

Obecně platí: dřez musí být blízko myčky a odpadního koše. Výška horního okraje dřezu pro osobu vysokou do 160 cm je 90 cm, člověk do 172 cm potřebuje dřez ve výšce 98 cm od podlahy a vyšší postavy 106 cm. Jedině tak se nebudeme při oplachování ohýbat.

Ostrůvková kuchyně s digestoří a varnou deskou je příjemná, při vaření se dostaneme ke sporáku ze všech stran. Takto uspořádaná kuchyň je náročnější na prostor.

Foto: DECOLAND

Varná deska a digestoř

Praktické je mít varnou desku zakomponovanou do pracovní desky: lépe se udržuje v čistotě a také zvětšuje pracovní plochu. Digestoř má být nad varnou deskou ve výšce 65 cm, u plynového sporáku má být odsavač par výše – nejlépe 75 cm.

Varná plocha, na které se vaří a smaží, může být oproti pracovní ploše snížena. Máme přehled, jak to vypadá v hrncích, nemusíme tolik zvedat ruce při míchání vařečkou. Důležitý je i odolný materiál na pracovní desce – kompozitní materiál technistone.

Foto: TECHNISTONE

Pečicí trouba a mikrovlnka

Trouba s mikrovlnkou se dávají do samostatného nábytkového korpusu, mikrovlnka je obvykle nad troubou. Trouba má být ve výšce pasu. Lépe se tak vysunují těžké horké pekáče. Mikrovlnka může být ve výšce očí.

Masiv, dýhu a lakované povrchy lze krásně kombinovat. Každý materiál má typické vlastnosti, tmavší odstín dřeva je vhodné doplnit světlou lakovanou plochou.

Foto: LUGI

Pozor na okno
Okno v kuchyni je báječná věc, ale pozor na otevírání: spodní okraj okna nemá být v úrovni pracovní desky. Jestliže to není možné, zvolme okno posuvné či výsuvné. Důležité je i umístění baterie, která nesmí překážet. Pro jistotu lze vybrat sklopné provedení.

Rady od profesionálů

Jaké materiály a povrchové úpravy jsou nyní oblíbené?

Stále se preferují odstíny bílé a krémové v kombinaci se dřevem, nejčastěji dubem nebo americkým ořechem, oblíbený je vysoký lesk. Z materiálů je to lakovaná MDF podle barevného vzorníku RAL.

Levnější jsou lamináty nebo lamina v lesku či polomatu. Samotné dřevo se používá ve všech možných variantách: od čistě zpracované dýhy až po surový masiv.

Co zákazníkům doporučujete nebo naopak vymlouváte?

Často se setkáváme s velmi minimalistickými návrhy architektů: kuchyně bez úchytek, pracovní desky bez přesahů. Na první pohled lahodí oku čistota provedení, ale majitelé si později stěžují, že se v tom tzv. nedá žít.

U kuchyně s kompletně elektricky řízenými výsuvy a výklopy zase může nastat problém při výpadku proudu. Jinak se snažíme klientům poradit a nalézt řešení, které hlavně bude respektovat užitnost kuchyně. Pro lepší přehlednost např. doporučujeme spodní skříňky nahradit zásuvkami místo klasických dvířek.

Tereza Severýnová, www.lugi.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků