Hlavní obsah
Nábytek do pracovny je poskládaný z nových, ale upravených kousků i z restaurovaných drobností. Foto: Lukáš Hausenblas

Drobná rekonstrukce se zvrtla, dům prošel kompletní proměnou

Několik let jsem se těšila na to, až pojedeme k Ivanovi na Moravu fotit. Pořád to totiž podle něho nebylo dokonalé. Dočkala jsem se a trpělivost se vyplatila. Další rozměr již hotovému interiéru totiž dala i jeho žena Dita.

Nábytek do pracovny je poskládaný z nových, ale upravených kousků i z restaurovaných drobností. Foto: Lukáš Hausenblas
Drobná rekonstrukce se zvrtla, dům prošel kompletní proměnou

Stavět jsme s mým bratrancem Ivanem začali zhruba ve stejnou dobu. Zatímco on už má hotovo včetně váziček a obrázků, nám ještě stále chybí parapety, okapy, dlaždice na terasu, fasáda atd. A zatímco my jsme stavěli na zelené louce, Ivan budoval na starých základech.

Hlavní vchod do domu je z předsíně, do zahrady se vchází francouzským oknem v obýváku.

Foto: Lukáš Hausenblas

Původně měl v plánu jen drobnou rekonstrukci starého rodinného domu, ale nějak se to zvrtlo a místo stavění se nejdříve bouralo. Ono se ne nadarmo říká, že jak se jednou kopne…

Nábytek do obývacího pokoje je z indického palisandru a byl zakoupen v Drážďanech v obchodním domě Höffner, křeslo je z Ikea.

Foto: Lukáš Hausenblas

I tady se ukázalo, že technický stav střechy i zdí je tak špatný, že bude nutné stavbu strhnout. Nakonec ze všeho zbyla jen čelní stěna, tedy nešlo ani tak o rekonstrukci jako spíše o kompletní novostavbu, která si vyžádala i nový projekt.

Ten si Ivan nechat zhotovit od projektantky, jíž se některé jeho amatérské stavební nápady moc nezamlouvaly, ale nakonec dospěli k uspokojujícímu kompromisu, který se jevil pěkný a stavebně v pořádku.

Kuchyň v barvě slonové kosti má dvířka z Ikea, korpusy a pojezdy dodal truhlář na zakázku.

Foto: Lukáš Hausenblas

Dřívější dům byl venkovskou klasikou s menšími oddělenými místnostmi, což už je dnes nevyhovující.

Požadavek byl na prostor a světlo, čehož se dosáhlo otevřením dispozice z kuchyně do obýváku. Oproti původním základům se o 30 cm posouvaly i stěny ve dvoře.

V dřívější přístavbě, kde kdysi bývaly kůlny a chlívky, se nově našly prostory pro pracovnu, koupelnu s toaletou a zvenku přístupný „pokojík“ pro psa Barnyho. Hlavní část přízemí tvoří obývací pokoj otevřený do kuchyně s jídelnou, komorou a předsíní.

K přitápění slouží kachlová kamna s výměníkem od firmy z Nového Veselí. Schodiště vyráběl místní stolař.

Foto: Lukáš Hausenblas

Stavitel amatér

Majitel nevystudoval žádnou odbornou stavební ani designérskou školu, což pro něj ve skutečnosti není vůbec žádným omezením. Díky radám odborníků, nadšení pro věc a talentu mu to všechno vychází. Dům v podstatě postavil sám po večerech a o víkendech, což mu zabralo asi 3 roky.

Postel, stolky i kolébka pocházejí z amatérské dílny majitele, křeslo je zachráněným pokladem z půdy. Celou kompozici pěkně dotváří pruhovaná tapeta.

Foto: Lukáš Hausenblas

Možná by to šlo i rychleji, kdyby si nevyráběl některý nábytek sám či nezachraňoval poklady z půdy od babičky a nevysvobozoval vyhozené kousky ze sběrného dvora. Tak třeba vznikl konferenční stolek z dřevěné cívky na elektrické kabely či skříňka do pracovny. Obojí několikrát mořil, brousil a lakoval, až vznikla požadovaná omšelá patina.

Křeslo z půdy dostalo zbrusu nový lak a čalounění, nový nábytek do ložnice a koupelny či dřevěná lampička do pracovny vznikly v Ivanově „dílně“.

Jako poslední vznikl v domě pokojík pro malou Ellinku, který na její veselé kousky teprve čeká.

Foto: Lukáš Hausenblas

V jednoduché koupelně je umyvadlo ve vyzděném soklu, toaleta a bezbariérová sprcha za příčkou. Čtvercové bílé obkládačky jsou značky Rako.

Foto: Lukáš Hausenblas

Venkovní terasu zabydlel nábytkem z palet a stolem pocházejícím z nedalekého slavkovského zámku. Výčet nových či zrestaurovaných kousků tímto zdaleka nekončí, protože Ivanova vášeň pro tvoření je neutuchající.

Ani jeho styl práce metodou pokus/omyl ho neodradí. Inspiraci čerpá z časopisů, internetu, ale také z televize, kde pravidelně přepíná na seriály jako Hitch: Lék pro moderního muže či Vraždy v Midsomeru.

Foto: Lukáš Hausenblas

S manželkou Ditou jim prý uniká děj, protože je víc zajímají tamější domy a jejich interiéry. Sám o sobě říká, že musel být v prvním životě Angličan.

Kdo tu žije
Dita - baví ji dekorování, podniká dlouhé procházky s labradorským retrívrem Barnym.
Ivan - majitel elektrofirmy zaměřené také na stavební úpravy, nově se věnuje realitám a financím se službami od stavby až po design interiéru, jezdí na motorce, ale také motorky staví, zajímá se o design a baví ho renovování všeho starého.

Lucie Martínková, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků