Hlavní obsah
Střešní terasa má částečně zastřešení, kde je posezení s televizí, venkovní kuchyní a dřevěným jídelním stolem, opět pro 12 strávníků. Foto: Tony Soluri

Designérky zařídily penthouse ve stylu oslavujícím městské prostředí New Yorku

Dvojice pracovně vytížených podnikatelů, kteří tráví spoustu času na cestách po celém světě, si koupila penthouse v novostavbě v americkém Chicagu. Ještě před jejím dokončením se obrátila na dvojici designérek Miu Raovou a Robyn Swansonovou, které se díky tomu mohly na úpravách bytu podílet hned od samého začátku. Svým klientům vytvořily domov zařízený ve stylu oslavujícím městské prostředí.

Střešní terasa má částečně zastřešení, kde je posezení s televizí, venkovní kuchyní a dřevěným jídelním stolem, opět pro 12 strávníků. Foto: Tony Soluri
Designérky zařídily penthouse ve stylu oslavujícím městské prostředí New Yorku

Designérky ze studia Mia Rao Design si pochvalují spolupráci s klienty především proto, že si s nimi od první chvíle velice dobře sedly. Zvolený styl urban chic vycházející z atmosféry velkoměst, v tomto případě speciálně New Yorku, byl výchozí myšlenkou, na níž se s klienty okamžitě shodly.

A opravdu, k New Yorku odkazuje spousta prvků v bytě, ať již zcela otevřeně, nebo jen nenápadně, intuitivně.

Příkladem prvního je rozměrná nástěnná malba v jídelně nazvaná prostě „Odpoledne v Bronxu” od umělkyně Casamance Parisové, méně nápadný odkaz v sobě ukrývá kovové schodiště vedoucí na střešní terasu. Je připomínkou notoricky známých venkovních únikových schodišť, jež lze na mnoha domech v New Yorku spatřit.

Zařízení chicagského bytu je inspirováno prostředím New Yorku.

Foto: Tony Soluri

V jídelně je velký čtvercový stůl z betonu, k němuž se najednou usadí až 12 stolovníků.

Foto: Tony Soluri

Designérkám se v bytě podařilo navodit dojem jisté drsnosti, možná i trochu melancholičnosti, tím, že z barevné palety vybíraly především mezi odstíny šedé a šedohnědé až hnědé, k tomu akcentovaly jasné hranaté linie, tolik typické pro městskou zástavbu.

K ní ostatně odkazují i zvolené materiály, především načerněná ocel kombinovaná se sklem, jež se objevuje na více místech. Povšimnout si jí lze například v hlavní ložnici, kde je takto oddělena koupelna, ale také je z nich vytvořena vinotéka.

Designérky vytvořily v bytě pro pár hned tři hlavní zóny, kde se mohou usadit početnější skupinky ke konverzaci. Jedna může sedět okolo dlouhého kuchyňského baru, druhá v jídelně kolem čtvercového stolu velkorysých rozměrů vyrobeného z betonu, třetí se pak může rozesadit na sedačce a židlích v obývací části u prosklené vinotéky.

Příjemné posezení je i v části s vinotékou.

Foto: Tony Soluri

Prosklená vinotéka působí zároveň i jak dekorační prvek bytu.

Foto: Tony Soluri

Jako doplňující barvy designérky vybraly syté tmavé odstíny modré a fialové, které zároveň do interiéru vnášejí atmosféru luxusu, již podporují i zvolené kovové a kožešinové detaily. Světlé barvy a umělecké předměty pak přidávají vzhledu bytu na živosti.

Dispozice penthousu

Byt je umístěn v nejvyšším podlaží domu a patří k němu i střešní terasa, na niž se vychází po schodišti. Do bytu se přichází buď jedněmi ze dvou dveří, z nichž každé vedou k jiné schodišťové šachtě domu, anebo návštěvník přijíždí výtahem, z nějž vstupuje do malé předsíňky.

Byt zabírá celé podlaží a je podélně rozdělen na dvě poloviny. Jedna slouží jako denní zóna, druhá pak jako klidová, noční.

Na kuchyň, která je nejblíže vstupu do bytu, navazuje po levé straně obývací část, z druhé strany je posezení s vinotékou a za ním jídelna. Druhou polovinu tvoří hlavní ložnice s vlastní koupelnou a šatnou a trojice dalších místností, z nichž dvě mají rovněž vlastní koupelnu.

Půdorys bytu

Foto: Mia Rao Design

Anketa
Líbil by se vám byt s vlastní střešní terasou?
Ano, to by bylo prima
89.5 %
Možná
1.2 %
Nevím
1.4 %
Spíše ne. Něco se mi na tom nelíbí
2.4 %
Ne, nestojím o to
5.5 %
Celkem hlasovalo 912 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků