Hlavní obsah
Obklad nemusí být jen keramický. Alternativou může být některý z moderních materiálů, například černé lakované sklo. Foto: JAP Future

Černá v koupelně? Nebojte se experimentovat

Barva elegance a luxusu, to je černá. A platí to i v koupelně, jakkoliv se vám to může zdát netradiční. Kolik a jakých černých prvků v koupelně použijete, přitom záleží jen na vašem vkusu a odvaze.

Obklad nemusí být jen keramický. Alternativou může být některý z moderních materiálů, například černé lakované sklo. Foto: JAP Future
Černá v koupelně? Nebojte se experimentovat

Černá barva opticky zmenšuje prostor a pohlcuje světlo, proto se jí v interiéru většina z nás vyhýbá. Pokud ji ale volíte s rozmyslem, dodá prostoru šmrnc. Černá je totiž klasika, a to nejen v módě.

Aby však výsledek stál za to, je třeba mít na paměti pár pravidel. V interiéru je potřeba ji dobře rozvrhnout, zvláště pokud pomýšlíte na černou dlažbu.

„Velmi záleží na tom, jak máme v místnosti umístěná světla. Pokud budou směřovat na podlahu, musíme počítat s tím, že tmavá podlaha světlo značně pohltí,“ popisuje architekt Michal Janků, konzultant značky Jika.

Hodně záleží i na tom, zda je dlažba matná nebo lesklá. Lesklá dlažba nebo obklad dodá interiéru pocit luxusu, reflektuje světla, odrazem vytvoří prostor a zvětší ho, matná ho naopak zintimní.

„Lesklá černá dlažba dokáže vytvořit velmi zajímavé efekty, například v kombinaci s bodovými světly, která vytvoří na podlaze jakési nebe světelných bodů,“ dává tip Michal Janků.

S čím černou kombinovat

Pokud zvolíme černou dlažbu na podlahu, stěny je vhodné doplnit světlým obkladem. Místnost pak bude působit opticky větší.

A stejně tak obráceně, při volbě černých obkladů volíme na podlahu světlejší dlažbu. Neměli bychom ani zapomínat na černou mozaiku, která může být zajímavým doplňkem nebo naopak dominantou celého prostoru.

I černá má více odstínů. Jejich kombinací lze dosáhnout atraktivního vzhledu.

Foto: Hornbach

Nadčasovou klasikou je potom černobílá kombinace. Pro tuto barevnou kombinaci je stěžejní dostatek světla.

„Pokud nemáte v koupelně okno, zaměřte se na dobré umělé osvětlení a vhodné doplňky, které prostor opticky zvětší. Skvělým řešením jsou například zrcadla,“ radí Marcela Bínová, odbornice z oddělení koupelen v projektových marketech Hornbach. Dodává, že černá by nad bílou neměla převažovat.

Pokud se tmavé dlažby a obkladů bojíte, můžete sáhnout po černých zařizovacích předmětech a doplňcích. Taková koupelna bude působit neotřelým dojmem.

Anketa
Líbí se vám černá barva v koupelně?
Ano, vypadá velmi elegantně!
67.6 %
Docela ano.
6.5 %
Je mi to celkem jedno.
2.4 %
Moc ne...
6.7 %
Ne. To se mi opravdu nelíbí.
16.8 %
Celkem hlasovalo 2032 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků