Hlavní obsah
Architektka navrhla interiér tak, aby odpovídal potřebám mladého nadšeného cestovatele a surfaře. Foto: Ota Titěra

Bytu nadšeného cestovatele vévodí petrolejová modrá a motiv tříštící se vlny

Majitel bytu v rezidenci Sky Barrandov v Praze 5 se obrátil na architektku Barboru Paździorovou s prosbou, zda by mu pomohla jej zařídit. Dal jí plnou důvěru a nechal ji, aby vše zařídila podle svého přesvědčení. Výsledkem je domov pro samostatně žijícího mladého muže, jemuž vévodí petrolejově modrá barva a motiv tříštící se vlny na moři.

Architektka navrhla interiér tak, aby odpovídal potřebám mladého nadšeného cestovatele a surfaře. Foto: Ota Titěra
Bytu nadšeného cestovatele vévodí petrolejová modrá a motiv tříštící se vlny

Majitel bytu je vášnivý cestovatel a zejména surfař a v současné době bydlí v bytě o velikosti 2+kk sám. Dále také rád vaří a často pracuje z domova. Cílem bylo vytvořit útulný, avšak jednoduchý interiér s odkazy na životní styl klienta.

„Majitel si byt koupil na přelomu minulého roku a vzápětí mě oslovil s prosbou, zda bych mu nemohla pomoci s celkovým návrhem a realizací tohoto bytu. Majitel si ale byt kupoval s finálními povrchy a sanitou, byla jsem tedy limitována tím, že se bude muset zbylý interiér přizpůsobit podlahám a koupelna s WC bude pouze dovybavena,” vysvětluje architektka, jež pro drtivou většinu bytu volila nábytek vyrobený přímo na míru.

Hexagonové obklady evokují pěnu tříštící se mořské vlny proti temně modrému nebi.

Foto: Ota Titěra

Kuchyň přišla na řadu jako první

Prvním krokem při zařizování bytu byla instalace kuchyňské linky a nábytku do ložnice, aby se majitel mohl co nejdříve nastěhovat.

Zbylý nábytek přibýval postupně. Jeho realizace se ujala architektonická kancelář Blackback.

Jídelní stůl má desku z masivního dřevě, usazenou na kovové podnoži, jež je povrchově ošetřil do barvy rámů oken.

Foto: Ota Titěra

V obývacím pokoji doplnila architektka sedačku v petrolejové barvě konferenčním stolkem v dekoru zalakovaného surového kovu. Ten postavila na pravou kravskou kůži.

Foto: Ota Titěra

Kuchyňská linka je vyrobena z lamina s povrchovou úpravou ve vysokém bílém lesku, pracovní deska je z masivního dřeva.

Zajímavostí je nejenom praktické umístění spížní skříně hned vedle lednice, ale i zakomponování výustku z klimatizace do horních skříněk linky. Celá linka se ovládá systémem „click”.

V pultu je „neviditelná” skříňka přístupná z jídelní strany. Zde je jídelní stůl, vyrobený rovněž z masivního dřeva.

„Jídelní stůl byl pro truhláře asi největší oříšek, jelikož jsem si vymyslela specifickou konstrukci podnože z oceli v konkrétním tvaru a bylo nutné tedy spolupracovat také se zámečníkem, který nám tuto podnož vyrobil a povrchově ošetřil do barvy rámů oken. Nakonec se to povedlo přesně tak, jak jsem si představovala, a stůl je opravdu poctivá ruční práce,” pochvaluje si architektka.

Nad jídelním stolem jsou zavěšené obrazy vytvářené technikou zvanou frotáž, jejich autorkou je grafička Kristýna Kopřivová. Evokují motivy hor, moře a přírody.

Obývacímu pokoji vládne petrolejově modrá

Z kuchyně přes jídelní zónu vstupují do obývacího pokoje dva elementy. Je jím petrolejově modrá výmalba na zdi a obklady v šestiúhelníkovém tvaru v bílé barvě, seskládané tak, že připomínají pěnu tříštící se mořské vlny.

Rohový policový systém ponechává po svém boku dostatek místa na pozdější umístění televize do obývacího pokoje, kde ji majitel zatím nechce.

Foto: Ota Titěra

Také sedací souprava v obývacím pokoji je v barvě petroleje, zajímavým požadavkem majitele bylo vynechání televize, o niž v místě s posezením nestál.

Architektka na zeď proto zvolila atypickou rohovou policovou stěnu s volným prostorem, do nějž by v budoucnu bylo možné televizi eventuálně ještě vsadit, aniž by zkazila celkový dojem. Stěna, vyrobená na míru, vizuálně propojuje obývací pokoj s kuchyní.

Ložnice jako jeden velký truhlářský produkt

Ložnice je kompletně navržena na míru. Postel má z důvodu omezeného prostoru vysouvací úložný prostor pouze z jedné strany. Její součástí je i vestavěná skříň se zrcadlovými posuvnými dveřmi, nad postelí jsou další úložné skřínky, s LED pásky vsazenými do spodní strany.

Prvkem, jenž určuje atmosféru místnosti, je stěrka na zdi za hlavou postele.

Zaujalo nás!
Naproti skříni se nachází stůl s úložnou vysokou vestavěnou skříňkou. Přístup do ní a volný prostor na kancelářské pomůcky není klasicky z čelní strany (kde je pouze krycí deska), ale ze strany stolu. Díky tomu je případný nepořádek na první pohled při vstupu do místnosti rafinovaně schovaný.

Majitel rád pracuje z domova, proto má v ložnici vytvořený malý pracovní kout.

Foto: Ota Titěra

Koupelna byla místem, kde se architektka už neměla možnost příliš projevit, dovybavila ji tedy alespoň nábytkem.

Foto: Ota Titěra

V ložnici jsou stejně jako v obývacím pokoji použity zatemňovací závěsy.

Hlavním zařizovacím prvkem předsíně je vestavěná skříň se zakomponovaným zrcadlem a botníkem. Interiér architektka doplnila jednoduchými přisazenými a zavěšenými stropními svítidly, čímž nejenom nasvítí celou domácnost, ale v případě potřeby v ní i jasně vyznačí jednotlivé funkční zóny.

„Měla jsem obrovskou výhodu v tom, že mi klient nechal zcela volnou ruku - od počátečního návrhu, až po zařízení interiéru doplňky. Díky tomu jsem mohla pracovat koncepčně již od začátku se svými nápady a myšlenkami a dotáhnout projekt do zdárného konce a ke spokojenosti obou stran,” uzavírá architektka.

Anketa
Máte doma také nějaký prvek v petrolejové modré barvě?
Ano, to je naše oblíbená barva
66.7 %
Ne, ale uvažujeme o tom
0 %
Ne, dosud jsem ani neměl/a tušení, že takový odstín existuje
0 %
Ne a neplánujeme to
33.3 %
Celkem hlasovalo 3 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků