Funkcionalistická vila od architekta Ludwiga Miese van der Rohe s přilehlou zahradou, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, bude brzy slavit devadesát let od svého vzniku.

Stavět se začala v roce 1928, dokončena byla v roce 1930. Stavba je jednou z nejvýznamnějších počinů slavného architekta, důležitého představitele architektury 20. století.

Pohled na vilu Tugendhat ze zahrady.

Pohled na vilu Tugendhat ze zahrady.

FOTO: Archiv Muzea města Brna, David Židlický

Vila je zdařilá mimo jiné i proto, že architekt dostal od zadavatelů, manželů Grety a Fritze Tugendhatových, volnou ruku k realizaci a užití materiálů. Na tehdejší dobu byla vila hodně nákladnou stavbou.

Architekt příležitosti plně využil a volil luxusní materiály, vzácné kameny i ušlechtilá dřeva jako třeba makassarský eben, kůži aj.

Kruhová stěna byla dlouho ztracena. Dnes opět krášlí prostor jídelny.

Kruhová stěna byla dlouho ztracena. Dnes opět krášlí prostor jídelny.

FOTO: Archiv Muzea města Brna, David Židlický

V interiérech nechybí křesla typická pro nábytkový styl Bauhaus, který letos slaví sto let od svého vzniku.

Typické trubkové židle mají elegantní a ladné tvary. Německý architekt Mies van der Rohe byl významným tvůrcem Bauhausu a jeho křesílka Barcelona s koženým potahem před slavnou onyxovou stěnou krášlí obytný prostor vily dodnes.

Onyxová stěna vzbuzuje u návštěvníků velký zájem.

Onyxová stěna vzbuzuje u návštěvníků velký zájem.

FOTO: Archiv Muzea města Brna, David Židlický

Vila prošla před několika lety nákladnou a zdařilou rekonstrukcí, která jí vrátila její kouzlo. Nově se zpřístupnilo i technické zázemí vily, v suterénu je možné se seznámit s tvorbou slavného architekta prostřednictvím stálé výstavy.

Drobnou vadou na kráse jsou ve vile jen některé detaily, jako jsou květináče nebo vázy, které by také mohly být dobově sladěny s ostatním vybavením.

Z pracovího prostoru je krásný výhled na zimní i venkovní zahradu.

Z pracovního prostoru je krásný výhled na zimní i venkovní zahradu.

FOTO: Archiv Muzea města Brna, David Židlický

Interiéry vily působí čistým a vzdušným dojmem. Toho se docílilo i díky vestavěnému nábytku, který umožňoval úschovu věcí tak, aby nemusely být neustále na očích a nepůsobily rušivým dojmem.

Dětský pokoj byl zařízený v bílé barvě, což je dnes nevšední. Díky tomu ale působí opticky větší.

Dětský pokoj byl zařízený v bílé barvě, což je dnes nevšední. Díky tomu ale působí opticky větší.

FOTO: Archiv Muzea města Brna, David Židlický

Stavba se nachází na brněnské adrese Černopolní 45. Prohlídky jsou v tuto chvíli ve velké míře zaplněny až do konce letošního roku, poslední volná místa nedávno zbývala jen v některých termínech v cizím jazyce v listopadu a prosinci. V loňském roce se počet návštěvníků vily přiblížil padesáti tisícům.

Od 20. června 2019 bude vila hostit výstavu letošního laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho.

Může se vám hodit na Firmy.cz: