Gregova rodina koupila pozemek, kde je chata umístěna, na samém počátku 80. let minulého století. Původně byla tato parcela součástí povrchového uhelného dolu. Greg společně se svým otcem a bratrem ji po čtyři desetiletí navraceli do normálního stavu a do dolem poničené krajiny se tak díky jejich péči postupně vrátily lesy, jezera a pastviny. V současnosti je zde fungující dobytčí farma.

Prohlédněte si i další zajímavé dřevostavby:
Chata ukrytá pod kapucí
 Unikátní dům ve tvaru válce nadchne v každém směru
 Dům se střechou připomínající čtveřici listů skvěle zapadl na pozemek v lesích
 Domky severského resortu vypadají jako dřevěné stany s prosklenou stěnou
 Chata mezi dunami ozdobila své okolí zelenou střechou
 Chatka připomínající roztomilý oblázek odolá i té nejhorší vichřici
 V malebné vísce vyrostl dům v mlze. Obyvatelům nabízí klidné zázemí k četbě
Dům je založen na betonových pilířích.

Dům je založen na betonových pilířích.

FOTO: Lexi Ribar

Samotná chata, nazvaná prostě The Hut (chata), je navržena jako off-grid budova, tedy stavba schopná být v provozu bez nutnosti připojení k inženýrským sítím. Její interiér zabírající plochu 56 m² je uspořádán tak jednoduše, jak je to jen možné.

Hlavní místnost slouží jako obývací pokoj a ložnice. Oddělena je pouze kuchyň a samozřejmě koupelna se sprchovým koutem a toaletou.

Chata mezi stromy působí velmi nenápadně.

Chata mezi stromy působí velmi nenápadně.

FOTO: Lexi Ribar

Návrh interiéru zařízeného ve skandinávském duchu a dle zákonitostí severského životního stylu hygge je dílem nejenom Grega,  podílela se na něm i jeho manželka Liz.

Znáte hygge?
Hygge je dánské a norské označení pro životní styl, jehož podstatou je pohoda, klid a radost z maličkostí každého dne. S tím se pojí i pohodlné, neokázalé bydlení v prostředí nezahlceném spoustou zbytečností.
Díky vysokým oknům přes celou jednu stěnu má člověk pocit, jako by příroda zasahovala až dovnitř chaty a on s ní byl opravdu v bezprostředním kontaktu.

Díky vysokým oknům přes celou jednu stěnu má člověk pocit, jako by příroda zasahovala až dovnitř chaty a on s ní byl opravdu v bezprostředním kontaktu.

FOTO: Lexi Ribar

Hlavní roli v interiéru hraje příroda. Právě na ni se má upínat veškerá pozornost odpočívajícího člověka uvnitř.

Hlavní roli v interiéru hraje příroda. Právě na ni se má upínat veškerá pozornost odpočívajícího člověka uvnitř.

FOTO: Lexi Ribar

Manželé společně vytvořili pro sebe a své blízké chatu, ve které si člověk především odpočine, a to nejenom fyzicky, ale i duševně. Napomáhá tomu výhled do okolní přírody skrz veliká okna, vysoká od podlahy ke stropu.

Uklidňující účinky má i čistý design postavený především na různých odstínech bílé barvy a světlé přírodní barvy dřeva. Stěny uvnitř chaty jsou obložené bíle natřenými prkny, podlaha je z běleného dřeva borovice vejmutovky.

Greg se svou ženou zařídili interiér chaty ve skandinávském stylu s důrazem na minimalistická řešení.

Greg se svou ženou zařídili interiér chaty ve skandinávském stylu s důrazem na minimalistická řešení.

FOTO: Lexi Ribar

Dům stojí na vyvýšeném zalesněném hřebeni zdvihajícím se nad jezerem. Stavba je umístěna tak, že když člověk přichází k předním dveřím, má téměř pocit, jako by se blížil k domu na stromě.

Zóna ložnice je součástí hlavní místnosti chaty.

Zóna ložnice je součástí hlavní místnosti chaty.

FOTO: Lexi Ribar

Zařízení chaty vymysleli společně architekt a jeho žena. Velkou inspirací pro ně byly zásady severského životního stylu hygge.

Zařízení chaty vymysleli společně architekt a jeho žena. Velkou inspirací pro ně byly zásady severského životního stylu hygge.

FOTO: Lexi Ribar

Fasády i střechu pokrývají cedrové šindele, s nimiž hezky kontrastují černé rámy oken a komína. Vlastní šindele stavbu hezky začleňují do okolního lesa a černé prvky podporují dojem hry světel a stínů mezi stromy.

Chata je založena na nenápadných betonových pilířích. Jak architekt poznamenává, ve všech ohledech se snažil klást důraz na řemeslnou kvalitu a selský rozum. Volil proto jednoduchý, místně dostupný materiál, který je účelně využit. Jinými slovy, držel se stylu, kterému říká „venkovský minimalismus”.

Části nábytku jsou v černé barvě s příměsí modrozeleného odstínu, která s bílou nevytváří tak intenzívní kontrast.

Části nábytku jsou v černé barvě s příměsí modrozeleného odstínu, která s bílou nevytváří tak intenzívní kontrast.

FOTO: Lexi Ribar

Kuchyň je od hlavní místnosti oddělena.

Kuchyň je od hlavní místnosti oddělena.

FOTO: Lexi Ribar

Elektřinu dům získává ze solárních panelů umístěných na střeše, nazmar nepřichází ani zachycená dešťová voda. Dům ji rovněž využívá.

Půdorys chaty

Půdorys chaty

FOTO: Midland Architecture

Může se vám hodit na Seznamu: