Ze staré půdy se po rekonstrukci vyloupl krásný mezonetový byt. Je blízko centra a zároveň se nachází v poměrně klidné čtvrti Prahy. Na bydlení s dětmi je to vhodná lokalita, nedaleko je metro i park s říčkou Rokytkou. Místo má svůj nezaměnitelný kolorit, svého genia loci.

Velkorysá kuchyně do tvaru písmene U poskytuje dostatek úložného prostoru a volných pracovních ploch. Podlahová krytina je tzv. Celenio, dlažba na bázi dřeva. Má v sobě teplo dřeva s ušlechtilým vzhledem kamene.

Velkorysá kuchyně do tvaru písmene U poskytuje dostatek úložného prostoru a volných pracovních ploch. Podlahová krytina je tzv. Celenio, dlažba na bázi dřeva. Má v sobě teplo dřeva s ušlechtilým vzhledem kamene.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Některé dispozice bytu nešlo měnit, museli jsme se při rekonstrukci přizpůsobit daným podmínkám. Ale na 160 metrech čtverečních se hodně podařilo. Styl i zařízení jsem navrhovala sama a žije se nám tu dobře. Jen mi trochu chybí komora a sklep,“ říká designérka Dorotea.

Z půdy je mezonetový byt

Rekonstrukce půdy trvala dva roky a s výsledkem je majitelka spokojená. Společně s manželem si sdělili svoje představy, preference, shodli se na podstatném.

„Manžel chtěl hned od začátku velkou kuchyň. To, jak dnes vypadá, je jeho práce. Rád vaří. A i když jsem v ní skončila spíše já, jsem za ni moc ráda,“ říká naše hostitelka.

Dorotea Vejmelková
FOTO: Petr Horník, Právo

Rodina žije společensky, a tak nechybí ani prostorný jídelní stůl z masivního dřeva. Je dominantou v hlavní místnosti, stejně jako zelené rostliny a nápadité osvětlení.

„Velký stůl je báječný. Často zveme na večeři přátele a rodinu, tak ho potřebujeme. A přes den na něm dcerka píše domácí úkoly,“ vysvětluje Dorotea.

Zelené rostliny jako dekorace v baňkách, zajímavé osvětlení a masivní dřevěný stůl jsou nepřehlédnutelné prvky mezonetového bytu. Zajímavá je pískovcová tapeta, která se vyrábí z namletého pískovce do různých vzorů.

Zelené rostliny jako dekorace v baňkách, zajímavé osvětlení a masivní dřevěný stůl jsou nepřehlédnutelné prvky mezonetového bytu. Zajímavá je pískovcová tapeta, která se vyrábí z namletého pískovce do různých vzorů.

FOTO: Petr Horník, Právo

Často opomíjeným prvkem je osvětlení. Nestačí mít jedno stropní svítidlo, interiér vymodelují a dají mu ten správný šmrnc doplňková svítidla. Použijme je na stěně, nebojme se rozestavit rozmanité lampy, osvítit obrazy, zrcadla, rostliny. Světlo vytvoří kouzelnou atmosféru.

„I když je interiér sebehezčí, tak bez umělého osvětlení nevynikne. Zvláště tam, kde je málo denního světla,“ říká designérka.

Sedačka slouží i k relaxaci. Nedávno si Dora pořídila lampičku a ve volných chvilkách si s chutí čte.

Sedačka slouží i k relaxaci. Nedávno si Dora pořídila lampičku a ve volných chvilkách si s chutí čte.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dora má svobodomyslnou a vřelou duši. Nudné podkrovní trámy mohla její dcerka zpestřit veselými kresbičkami.

Dora má svobodomyslnou a vřelou duši. Nudné podkrovní trámy mohla její dcerka zpestřit veselými kresbičkami.

FOTO: Petr Horník, Právo

Designérka proto použila atypické osvětlení nad jídelní stůl, kde jsou nejen reflektory na liště, ale i závěsné koule a doplnila je květinovou dekorací.

„Já sama mám moc ráda starou lampičku u sedačky, kde si s chutí čtu,“ říká.

Dcerka má vlastní pokojíček vybavený nábytkem Ikea. Ve spodní části je spací koutek, v horní hrací zóna.

Dcerka má vlastní pokojíček vybavený nábytkem Ikea. Ve spodní části je spací koutek, v horní hrací zóna.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dorotea má ráda moderní klasiku, ale i její vkus se lehce mění. Nyní by ubrala na „dřevu a betonu“ a přidala více bílé barvy. Dříve preferovala k bydlení město, ale se dvěma dětmi by si dovedla představit bydlet kousek za Prahou.

„Nejlepší by byl secesní domek někde u řeky,“ směje se.

Manželé mají rádi umění a pořizují si s potěšením obrazy. Nepřehlédnutelný je portrét od českého malíře Lubomíra Typolta.

Manželé mají rádi umění a pořizují si s potěšením obrazy. Nepřehlédnutelný je portrét od českého malíře Lubomíra Typolta.

FOTO: Petr Horník, Právo

FOTO: Petr Horník, Právo

Zkušenosti z praxe

Dorotea Vejmelková má za sebou dvanáctiletou praxi interiérové designérky, se svou sestrou Barbarou Venter založila úspěšnou DesignŠkolu. Absolvovala mnoho odborných seminářů a své znalosti, zkušenosti shrnula ve své knize.

Na vybavení ložnice je vidět, že Dora preferuje moderní klasiku střízlivého typu.

Na vybavení ložnice je vidět, že Dora preferuje moderní klasiku střízlivého typu.

FOTO: Petr Horník, Právo

FOTO: Petr Horník, Právo

Kde podle ní dělají laici největší chyby? „Nejdůležitější je koncepční úvaha. Běžně se nám líbí více stylů, a pak je používáme nahodile. Jinak vypadá zakoupený stolek, jinak skříň. A to je špatně, v interiéru musí být vidět jasný záměr, linka.“

Luxfery v koupelně částečně propouštějí do prostoru denní světlo, které přichází zvenku oknem.

Luxfery v koupelně částečně propouštějí do prostoru denní světlo, které přichází zvenku oknem.

FOTO: Petr Horník, Právo

Někdy se používá příliš mnoho barev, které k sobě nepatří. Nevhodně se kombinují například dřeviny.

Střízlivou koupelnu zdobí decentní prvky zelenkavého interiérového skla s matovým efektem.

Střízlivou koupelnu zdobí decentní prvky zelenkavého interiérového skla s matovým efektem.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Vidím i kompoziční chyby. Nábytek se sice do prostoru vejde, ale vzájemné uspořádání už není hezké. Typickým příkladem jsou police. Češi je mají rádi, ale jejich uspořádání většinou není dobře vyřešeno,“ říká designérka.

Může se vám hodit na Firmy.cz: