Díky slavnému literárnímu zpracování skutečných událostí z amerického městečka Salem z let 1692 a 93, jehož autorem je spisovatel Arthur Miller, je v současnosti patrně jen málokdo, kdo by tento příběh, ze kterého i po staletích mrazí, neznal.

Málokdo ovšem patrně tuší, že dům, ve kterém - podle místní legendy - svého času bydlel skutečný John Proctor, tedy první oběť šíleného inkvizitorského řádění, stále ještě stojí.

Všechny zdi domu jsou obložené šedě natřeným dřevem.

Všechny zdi domu jsou obložené šedě natřeným dřevem.

FOTO: Profimedia.cz

I ten, kdo historii s ním spjatou nezná, však už při prvním pohledu nezůstane klidným. Šedé fasády obložené dřevem pochmurně hledí na své okolí a rozhodně nepovzbuzují náhodné kolemjdoucí k návštěvě.

Výrazným prvkem na celém domě zůstávají pouze červené vstupní dveře, které ovšem spíše než aby působily živě a vesele, naopak ještě umocňují děsivost vzhledu domu.

O historii domu informuje malá cedule na zdi.

O historii domu informuje malá cedule na zdi.

FOTO: Profimedia.cz

Jako většina historických rodinných domů i tento má spíše nízké nabílené stropy, které protkávají tmavě hnědé trámy. S jejich barvou koresponduje historický masivní nábytek a táflování na některých stěnách. Jiné zdi jsou ovšem nabílené, další jsou ponechány pouze cihlové. I barva cihel je zde ovšem jaksi ponurá, tmavá.

Zařízení interiéru je spíše historizující.

Zařízení interiéru je spíše historizující.

FOTO: Profimedia.cz

Tmavá cihlová stěna s krbem v jídelně má v sobě prostor na přihřívání pokrmů.

Tmavá cihlová stěna s krbem v jídelně má v sobě prostor na přihřívání pokrmů.

FOTO: Profimedia.cz

Tzv. Proctorův dům má plochu podlah 371 m², dvě podlaží a podle legendy měl být postaven v roce 1638.

V současné podobě má šest ložnic, dvě koupelny a velkou kuchyň s jídelnou, ze které se přechází do obývacího pokoje, jenž jako jediný působí relativně moderně a návštěvník se v něm také cítí nejvíce uvolněný. To díky pianu u zdi i konferenčnímu stolku, které jsou ze světlejšího dřeva. A samozřejmě tu je také čalouněná sedací souprava s křeslem v překvapivé světle červené barvě.

Obývací pokoj s čalouněným nábytkem je jendou z nejsvětlejších místností domu.

Obývací pokoj s čalouněným nábytkem je jednou z nejsvětlejších místností domu.

FOTO: Profimedia.cz

Dům, který je zapsán v Národním registru Historických míst essexského okresu v Massachusetts a zároveň patří mezi nejstarší budovy tohoto amerického státu na východním pobřeží, s velkou pravděpodobností podle odborníků vybudoval ve skutečnosti až Proctorův syn, Thorndike, a to později, než uvádí plaketa na jeho fasádě. Mělo to být až na počátku 18. století.

S větší jistotou už se ví, že stavení zůstalo ve vlastnictví rodiny do poloviny 19. století.

Všude v domě jsou masivní dřevěné podlahy.

Všude v domě jsou masivní dřevěné podlahy.

FOTO: Profimedia.cz

Milovníci hororů si chodí dům v Peabody prohlížet.

Milovníci hororů si chodí dům v Peabody prohlížet.

FOTO: Profimedia.cz

Milovníci hororů dům chodí obdivovat do ulice Lowell Street číslo 348 v Peabody, což byla v době procesů farmářská osada spadající pod Salem.

Jak s lehkým bulvárním nádechem poznamená redaktor americké televizní stanice CBS, současní majitelé si jeho prodej načasovali velice dobře. Zanedlouho bude totiž ve Spojených státech tolik oblíbený svátek Halloween - a v jakém lepším období by se dům s takovou historií mohl prodávat? Na trhu je za 600 tisíc dolarů, tedy 13,5 miliónu korun.