Jak poznamenávají redaktoři agentury Reuters, dům vzdáleně připomíná starobylý komplex Angkor Vat v Kambodži. Vypadá, jako by nad ním začala příroda přebírat vládu.

Místní obyvatelka, paní Čang, vzpomíná, jak se přistěhovala před třiceti lety a jak už tehdy strom prorůstal domem. „Byl vysoký a nádherný. Loni jej ale ořezali,” poznamenává.

Víte, co je banyán?
Banyán (vysl. banján) je druh fíkovníku. Konkrétně jde o fíkovník bengálský. Je to rychle rostoucí, stálezelený strom s výškou až 25 metrů. Má rozložitou korunu a spoustu vzdušných kořenů. Všechny jeho části obsahují bílé mléko - latex. Pochází z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Srí Lanky. Jeho dřevo se používá pro výrobu nábytku, ale také papíru. Banyán je národním stromem Indie.

Z dobové kresby je zřejmé, že dům, nad jehož střechou se rozkládala mohutná zelená koruna, musel vypadat velmi hezky. A samotný strom býval svým vzrůstem impozantní.

Během let ovšem jeho kmen a rozvětvený kořenový systém prorostly zdí domu, čímž začaly narušovat jeho celistvost. Právě obavy o statiku budovy vedly nakonec úřady k tomu, že strom nechaly ořezat na minimum. Zůstala pouze ta část, která je propojena se zdí. U země od sebe kmen a kořeny dělníci oddělili a dokonce na umrtvení torza rostliny použili herbicidy.

Strom však svůj boj o život nehodlá vzdát a na záběrech videa je patrné, jak začal znovu obrůstat a jak na něm raší desítky nových výhonků.

Co ovšem z dálky může působit romanticky či dojemně, rozhodně nedělá radost obyvatelům stavby, kteří se bojí o svou bezpečnost. Úřady proto plánují nechat vyhotovit odborný posudek na to, jakým způsobem by měly být ošetřeny praskliny, které se v základech a zdech domu začaly objevovat.