Jednoduché eliptické linie, splétající se ve velký kokon, působí už na první pohled velice uklidňujícím dojmem. Jako by přímo diváka zvaly k tomu, aby vstoupil dále, překročil lavici a schoulil se k odpočinku do jeho ochranné náruče.

Přestože splétaná struktura vytváří na pohled pocit jistého soukromí a uzavřenosti před okolním světem, ve skutečnosti umožňuje nepřetržitý kontakt s okolím. Je jen na aktuálním obyvateli, jak se tento dvojaký jev rozhodne vnímat a který z jeho aspektů upřednostní.

Kokon má lehkou konstrukci, vyplétán je ručně, ze stébel z vysokohustotního polyethylenu.

Kokon má lehkou konstrukci, vyplétán je ručně, ze stébel z vysokohustotního polyethylenu.

Nizozemští architekti pod vedením Bena van Berkela navrhli pavilon kokonovitého tvaru primárně jako zajímavý designový doplněk na zahradu k rodinnému domu, jeho využití však může být různorodější.

Záleží jen na fantazii klienta, kam se toto hnízdo splétané ze stoprocentně recyklovatelného polyethylenu (HDPE) s vysokou hustotou rozhodne umístit. Radost by jistě udělalo například i na zahradě školek a škol, nebo třeba některých léčebných zařízení, kde nemají pohybově omezené pacienty.

Pavilon vzbuzuje příájemný pocit soukromí, přitom ale dopřává svému obyvateli dostatečný vizuální kontakt s okolím.

Pavilon vzbuzuje příjemný pocit soukromí, přitom ale dopřává svému obyvateli dostatečný vizuální kontakt s okolím.

Ačkoli architekti vytvarovali uvnitř pavilonu po jeho obvodu lavici, na niž lze například ještě pro zvýšení pohodlí klást různé polštáře či dečky, splétaná podlaha může zejména mladší uživatele vybízet k usazení rovnou na zemi.

Čas zde lze tak trávit ať již pouhým osamoceným odpočinkem či četbou, tak i společným povídáním s blízkými, společnými hrami anebo třeba i muzicírováním.

Po obvodu stěn jsou lavice k posezení. Kdo chce, může si ale sednout uvnitř na zem.

Po obvodu stěn jsou lavice k posezení. Kdo chce, může si ale sednout i uvnitř na zem.

„Ellipsicoon nabízí místo pro dočasné uvolnění, kde praktické aspekty, povinnosti a vyrušování každodenního života dočasně vyblednou a vládu převezme představivost,” říká o pavilonu Ben van Berkel.

Zajímavostí kokonu je jeho vznik. Snoubí v sobě prvky tradice i nejmodernější techniky. Navržen byl totiž za použití digitální techniky, což je z jeho tvarů zkušenějšímu pozorovateli také hned na první pohled patrné. Vyroben, v tomto případě doslova upleten, byl ovšem ručně.

V kokonu lze pohodlně odpočívat, ale třeba také číst, vyprávět si s přáteli, poslouchat hudbu anebo hrát různé společenské hry.

V kokonu lze pohodlně odpočívat, ale třeba také číst, vyprávět si s přáteli, poslouchat hudbu anebo hrát různé společenské hry.

Kokon zabírá na pozemku plochu 15 čtverečních metrů, je téměř šest metrů dlouhý, mírně přes čtyři metry široký a necelé tři metry vysoký.