Kromě toho plot vymezuje hranice pozemku. Odděluje soukromý prostor od veřejného a současně brání volnému vstupu na zahradu. Oplocení má i estetický význam, má odpovídat stylu domu i charakteru okolí.

Praktický i estetický

Plot jako liniovou stavbu tvoří nosné sloupky umístěné ve stejné vzdálenosti od sebe, na nichž jsou upevněny příčníky s výplněmi.

Konstrukce plotu se skládá ze základové části zapuštěné do země a nadzemní části. Ta může být plná, průhledná po celé délce nebo kombinovaná tak, že sloupky spojené s podezdívkou jsou plné a výplně průhledné.

Ploty Stavoblock lze realizovat jako plné zdi nebo sloupkové s výplněmi. Ani pro dvoumetrovou zeď není nutné vyzdívat základy.

Ploty Stavoblock lze realizovat jako plné zdi nebo sloupkové s výplněmi. Ani pro dvoumetrovou zeď není nutné vyzdívat základy.

FOTO: Novabrik

Pro výběr konstrukce plotu je důležitá správná proporce mezi jeho praktickou účelností a estetickou působivostí. Většinou odlišujeme oplocení podél vstupní části pozemku od plotu oddělujícího sousední parcely nebo navazujícího na volnou krajinu. Hlavně u velkých parcel zmírníme finanční náklady kombinací dražších a levnějších částí plotu.

Vstupní prostor

Ve vstupním prostoru dobře vypadá zděné oplocení z podezdívky a sloupků. Podezdívka ochrání plochu předzahrádky nebo trávníku před negativními vlivy z komunikace nebo chodníku při zimní údržbě cest. Sloupky navíc dobře drží bránu a branku a lze v nich umístit nejen poštovní schránku a zvonek, ale i plynoměr a elektrické hodiny.

Betonový plotový systém, dekor – otisk na zadní straně plotové desky pro oboustranný dekor plotu.

Betonový plotový systém, dekor – otisk na zadní straně plotové desky pro oboustranný dekor plotu.

FOTO: Dekor beton (2x)

Dnes jsou oblíbené tvárnice ze štípaného betonu v různých barvách i velikostech. Další možností jsou tvárnice v designu pískovce i tvarovky, které vypadají jako plot z cihel. Všechny tyto možnosti vyžadují betonový základ s tím, že se tvárnice vyplňují betonem, který je vyztužen ocelovou armaturou.

Stabilní zděné ploty

Celozděné ploty jsou pracné a finančně nákladné, avšak pevné, trvanlivé a po postavení nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jsou dobrou pohledovou i protizvukovou izolací, dobře se uplatní v návaznosti na obytnou stavbu, kde vytvářejí oddělený oddychový prostor.

Delší ploty působí jako hradba a mohou stínit. Obvykle se stavějí z lomového kamene, cihel, železobetonu nebo tvarovek a mohou být omítnuté či nikoli.

Betonový plotový systém, dekor štípaný kámen, odstín karamel, soukromí u bazénu.

Betonový plotový systém, dekor štípaný kámen, odstín karamel, soukromí u bazénu.

Postup zdění a betonování využijte při stavbě plotu s podezdívkou a sloupky. Také jejich předností je stabilita, nosnost, trvanlivost a po estetické stránce i masivnost nadzemního zdiva. Kombinování materiálů uplatníte hlavně při oplocení vstupního prostoru, kde lze sladit materiál sloupků a podezdívky s obkladem soklu domu.

Z estetických důvodů, ale i kvůli pevnosti konstrukce a rychlosti zhotovení využívejte moderní prefabrikované betonové tvarovky. Povrch plotových tvarovek je upravený technologií štípaného betonu, přičemž na výběr je několik odstínů. Rychlost zhotovení umožňují i doplňky, jako jsou krycí desky soklové a pilířové desky pro sloupky, které brání pronikání srážkové vody do konstrukce.

Oplocení bez základů

Panelový systém se cenově vyrovná plotu bez základů. Dnes už je k dostání nejen v barvě přírodního betonu a dá se upravit i fasádní barvou. Na výběr jsou různé dezény: cihla, kámen a štípaný kámen, zadní stranu panelu tvoří hladký beton. Systém se používá k výstavbě klasického plotu s podezdívkou a dřevěnou nebo plastovou výplní, ale i neprůhledné zdi do výšky až 3 m.

Dále to může být plot z prefabrikovaných dílů v designu umělého kamene v různých barevných odstínech. Elegantní řešení klasického oplocení představuje třeba imitace pískovce doplněná dřevěnou, plastovou či kovovou výplní. Výsledkem může být dobře vypadající plot postavený rychle a levně.

Nadčasové, vysoce estetické, individuální řešení plotu Lookx Style Cottage s módní ocelovou dekorací.

Nadčasové, vysoce estetické, individuální řešení plotu Lookx Style Cottage s módní ocelovou dekorací.

FOTO: Dirickx Bohemia (2x)

Přirozené dřevěné ploty

Neomezené jsou konstrukční možnosti dřeva. Životnost plotu závisí na výběru vhodného druhu dřeva a konstrukční stálosti oplocení. Nejvíce se používá dřevo borovicové či smrkové, z listnatých především druhy tvrdého dřeva.

Dřevěné oplocení působí lehce, vzdušně a přirozeně. Můžete z něj postavit jednoduché ohrady z kulatiny, ale i celodřevěný plot kolem vesnického domu. Dřevo se osvědčilo i pro kombinované oplocení s podezdívkou v městském i venkovském prostředí.

Dřevo je oblíbené, protože je dostupné a oplocení z něj je finančně únosné. Nevýhodou dřeva je nižší trvanlivost kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Ale ta jde snížit vhodnou impregnací a zvládnutím konstrukčních detailů.

Elegantní kovové oplocení

Jde o ploty z hraněné ocelové tyčoviny nebo pásoviny s obdélníkovým, čtvercovým či plochým přířezem. Štíhlý, rovný, ale tvarovatelný profil vytváří vzhledově lehký, průhledný a estetický plot. Práce s kovem vyžaduje nejen řemeslnou zručnost, ale i technickou připravenost.

Kované oplocení motiv Verona se skládá z prvků vjezdová brána, vchodová branka, plotové dílce a sloupky.

Kované oplocení motiv Verona se skládá z prvků vjezdová brána, vchodová branka, plotové dílce a sloupky.

FOTO: Lamark

Dnes jsou na trhu bezúdržbové kovové plotové systémy z dutých odlehčených profilů různých vzorů a rozměrů. Některé typy plotových polí jsou žárově pozinkované a poplastované, takže jsou absolutně bezúdržbové. Dražší jsou modely vyrobené z plných, za tepla válcovaných profilů. Pro výrobu plotových prvků se používají i duté ocelové profily.

Špičková povrchová úprava vnějších i vnitřních ploch zajišťuje vysokou korozní odolnost bez dlouhodobé údržby. Kovové ploty patří mezi nejdražší a lze je dobře kombinovat i s podezdívkou. Jejich konstrukce se hodí i na balkónová a schodišťová zábradlí.

Pletivo je jednoduché

Oplocení z drátěného pletiva je nejlevnější a nejrychleji zhotovené. Je přiměřeně nepropustné, trvanlivé, lehké, vzdušné a průhledné. Obvykle se používá na dlouhé úseky a kombinuje se s jinými materiály.

Základní konstrukce se upevňuje na nosné sloupky z betonu, kovových tyčí, dřevěných hranolů nebo kulatiny. Je to technické oplocení, jehož nevýhodou je jeho úplná průhlednost. Drátěný plot se dobře kombinuje s živým plotem.

Pletivo z pozinkovaného drátu rychle oddělí sousední pozemky mezi zahradami nebo konec pozemku od polí. Více se používá poplastované drátěné pletivo v různých barevných odstínech. Drát může být rovný i vlnitý a horní okraj pletiva obloučkový.

Estetickým řešením pro zabezpečení pozemku je systém svařovaných panelů Axis, který je k dodání ve více jak 200 odstínech škály RAL.

Estetickým řešením pro zabezpečení pozemku je systém svařovaných panelů Axis, který je k dodání ve více jak 200 odstínech škály RAL.

Odolné plastové ploty

Jsou z ušlechtilého PVC vysoké kvality, které splňuje nejpřísnější evropské normy. Materiál je stálý, nehořlavý, odolává povětrnostním vlivům a profily jsou dostatečně houževnaté. Barevné provedení je v základu bílé. Systém je jednoduchý a montáž snadná.

Svým provedením ploty vyhovují i náročnějším zákazníkům. K plusům patří zejména minimální a snadná údržba, vysoká odolnost proti klimatickým vlivům a bohatá možnost tvarů polí.

Ploty z listnáčů i jehličnanů

Živý plot vytváří pás keříků nebo stromů, které se dají tvarovat nebo se nechají volně růst. Tím docílíte přirozené vegetační zábrany. Potřebujete-li neprostupný porost, vysaďte plot z trnitých druhů. Na plotech se uplatní i popínavé rostliny, ale vždy v kombinaci s další konstrukcí.

Pořizovací náklady živého plotu jsou nižší než u ostatních druhů oplocení. Časem získá živý plot na kráse a zajímavosti, ale musíte si na něj počkat od tří do osmi let, podle toho, pro jakou rostlinu se rozhodnete.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: