Největším problémem v bytových domech je suchý vzduch. Narušuje tělesnou pohodu, ovlivňuje zdraví člověka. Bolí nás hlava, trpí alergici, zvyšuje se nemocnost dětí.

Udržet čistotu a vlhkost vzduchu na optimální hladině je těžké, a tak je čas přemýšlet o zakoupení speciálních přístrojů: čističky a zvlhčovače vzduchu.

Pravidla výběru

Zásadním parametrem při výběru čističky či zvlhčovače je výkon, který vždy volíme podle velikosti prostoru. Důležité rovněž je, aby čistička měla několikastupňovou filtraci, jedině tak zachytí i nejjemnější částice.

Zajímá nás také hlučnost, protože v ložnici či dětském pokoji nesmí v noci nikoho rušit. Pokud jsme alergici, vyhneme se vodním filtrům.

Větrání bez úniku tepla. Lokální nástěnná větrací jednotka Korasmart Tube pracuje na principu střídání směru proudění vzduchu. Zaujme energeticky úsporným řízeným větráním, které umožňuje nastavit maximální požadovanou vlhkost a teplotu.

Větrání bez úniku tepla. Lokální nástěnná větrací jednotka Korasmart Tube pracuje na principu střídání směru proudění vzduchu. Zaujme energeticky úsporným řízeným větráním, které umožňuje nastavit maximální požadovanou vlhkost a teplotu.

FOTO: Korado (2x)

„Alergikům obecně nedoporučujeme pořizovat čističky, u kterých je třeba umývat filtry. Manipulace s nimi je často dráždivá a s jejím odkládáním se zase snižuje účinnost. Vhodné jsou hepa filtry,“ vysvětluje Pavel Janů z firmy Euronics. Ty jsou schopné ze vzduchu spolehlivě odstranit i nano částice.

Tichá a ekonomická. Čistička vzduchu Ionic-Care Triton X6 má absolutně tichý chod 8 dB, příkon 15 W, takže náklady za elektrickou energii se pohybují okolo 1,60 Kč/den. Cena 3490 Kč.

Tichá a ekonomická. Čistička vzduchu Ionic-Care Triton X6 má absolutně tichý chod 8 dB, příkon 15 W, náklady za elektrickou energii se pohybují okolo 1,60 Kč/den. Cena 3490 Kč.

FOTO: Kasa

Kam s nimi?

Aby přístroje správně pracovaly a dýchali jsme co nejkvalitnější vzduch, umístíme je ideálně doprostřed místnosti. Třeba na nízký nábytek nebo připevníme na stěnu tak, aby čistička dosahovala zhruba do úrovně pasu.

Rozptýlí vůni. Osvěžovač vzduchu Beurer LA30 vykouzlí pohodovou atmosféru díky postupnému uvolňování vonného oleje. Má LED osvětlení a je to dobrý tip na dárek.

Rozptýlí vůni. Osvěžovač vzduchu Beurer LA30 vykouzlí pohodovou atmosféru díky postupnému uvolňování vonného oleje. Má LED osvětlení a je to dobrý tip na dárek.

FOTO: Okay

Když stojí na zemi, nasává konkrétně čistička příliš nečistot, musíme častěji měnit filtry. Účinek čištění se projeví až po několika hodinách, a tak nemá smysl přístroj zapínat pouze krátkodobě.

Ovládá se na dálku. Tělo nástěnné větrací jednotky je umístěné v trubce, která prochází skrze obvodovou stěnu a propojuje exteriér s interiérem. Aby docházelo ke konstantnímu přívodu čerstvého vzduchu, je nutné mít v místnosti dvě jednotky naproti sobě.

Ovládá se na dálku. Tělo nástěnné větrací jednotky je umístěné v trubce, která prochází skrze obvodovou stěnu a propojuje exteriér s interiérem. Aby docházelo ke konstantnímu přívodu čerstvého vzduchu, je nutné mít v místnosti dvě jednotky naproti sobě.

Údržba je nezbytná

O vše, co chceme mít funkční, se musíme starat. U čističky jde o pravidelnou výměnu filtrů. Mnohé z nich jsou vybaveny užitečnou funkcí, indikátorem zanesení filtru, pomocí něhož se přístroj sám spustí v okamžiku, kdy zaznamená znečištění vzduchu v místnosti. Vyhodnotí čas a výkon, takže se nestane, že máme příliš zanesený filtr nebo naopak málo opotřebovaný.

Dýchání bez ucpaného nosu. Zvlhčovač vzduchu Philips HU4803/01 má automatické ovládání a technologii kvalitního a inteligentního odpařování. S technologií NanoCloud nabízí třífázový pokročilý systém odpařování.

Dýchání bez ucpaného nosu. Zvlhčovač vzduchu Philips HU4803/01 má automatické ovládání a technologii kvalitního a inteligentního odpařování. S technologií NanoCloud nabízí třífázový pokročilý systém odpařování.

FOTO: Electro World

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: