Do značné míry je v tom podpořila bytová stylistka a návrhářka Nina Makelberge, rodilá Češka, která vyrůstala kvůli práci svých rodičů v Asii. Na vysoké škole potkala svého manžela, původem ze Švédska, s nímž pracovně strávila několik let v portugalském Portu.

Krokodýl z blešího trhu střeží vstupní odkládací stolek, zrcadlo opticky rozšiřuje užší chodbu. Velká skleněná váza s květinami nijak nepřebíjí korejské keramické vázy.

Krokodýl z blešího trhu střeží vstupní odkládací stolek, zrcadlo opticky rozšiřuje užší chodbu. Velká skleněná váza s květinami nijak nepřebíjí korejské keramické vázy.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Není divu, že se považuje za multikulturní osobnost, kterou inspiruje rozmanitost způsobu života a styl různých míst světa. Pro požadavky majitelů bytu proto měla pochopení.

Opravy ctily historii

Velkorysý byt s plochou 120 m2 má pět místností a stropy vysoké 3,8 m. Centrální úzká chodba odděluje kuchyň s jídelnou a obývací pokoj s výklenkem na jihovýchodní straně.

Na straně západní jsou pracovna, dětský pokoj a ložnice s malým balkónkem, který v letních měsících nabízí intimní posezení. Na konci chodby je stylově zařízená koupelna, uprostřed chodby WC a technická místnost.

V kuchyni spolu ladí komoda z Vietnamu, jídelní masivní stůl z Indonésie a kuchyňská linka z Ikea. Neutrální kamenný obklad tvoří předěl mezi pracovní ukládací plochou kuchyňské linky.

V kuchyni spolu ladí komoda z Vietnamu, jídelní masivní stůl z Indonésie a kuchyňská linka z Ikea. Neutrální kamenný obklad tvoří předěl mezi pracovní ukládací plochou kuchyňské linky.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Majitelé požadovali úpravu nemovitosti tak, aby odrážela jejich zálibu v designu poloviny 20. století, v cestování po celém světě a zároveň aby ladila s historickým prostorem domu,“ říká bytová stylistka.

Před pohovkou z IKEA je atypický stůl, který stojí na historickém čínském koberci z roku 1920.

Před pohovkou z Ikea je atypický stůl, který stojí na historickém čínském koberci z roku 1920.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Rekonstrukce zahrnovala celkovou změnu dispozice tak, aby vyhovovala účelům mladé rodiny, tj. zavedení nových instalatérských a topenářských systémů, nové instalace elektřiny. V repasovaných oknech zůstala původní skla z 50. let minulého století i kování.

Opravami prošly všechny interiérové dveře, majitelé bytu si přáli zachovat původní kování i jejich skleněné výplně, broušené květinové vitráže. Do koupelny se tak vyráběly nové dveře se skleněnou výplní, kterou dovnitř proniká denní světlo.

Mezi pracovnou a ložnicí je dětský pokojíček akorát na délku dětské postele, se stolkem a dvěma skříněmi. Na stěně oblíbený synův portrét, který malovala jeho máma.

Mezi pracovnou a ložnicí je dětský pokojíček akorát na délku dětské postele, se stolkem a dvěma skříněmi. Na stěně oblíbený synův portrét, který malovala jeho máma.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V chodbě zůstala původní vzorová dlažba. „Naopak dlažba v ložnici se nám vůbec nelíbila. Jaké bylo mé překvapení, když jsem pod ní objevila nádherné původní parkety! Museli jsme je nechat obrousit a znovu namořit, výsledek ale stojí za to,“ líčí bytová návrhářka.

Celému bytu na stěnách, dveřích a oknech vévodí bílá barva, díky níž vynikne originální vybavení interiéru a designové kousky.

Styl není o penězích

„Myslím, že styl není kopírovaný módní trend, je to odraz osobnosti, ať už v oblékání, nebo v zařízení interiéru. Móda je navržená tak, aby brzy takříkajíc vyšla z módy, zatímco osobní styl přináší uspokojení po celý život,“ vysvětluje svou filozofii stylistka.

Z menší ložnice projdeme na balkónek. Pestrý Gabbeh dává vyniknout původním parketám.

Z menší ložnice projdeme na balkónek. Pestrý Gabbeh dává vyniknout původním parketám.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Důkazem jejích slov jsou v interiéru např. kuchyňská linka z Ikea, doplněná obložením z kamene z jihu Švédska, a vedle ní stojící dřevěná komoda s patinou z Vietnamu. Nad ní je umístěn velký obraz, jehož autorem je současný belgický malíř Johan Van Vlaenderen. Obraz dodává místnosti plné přírodních a neutrálních odstínů živý prvek.

Pracovní koutek v ložnici s replikou zátiší. Zrcadlo opticky zvětšuje prostor a odráží přirozené světlo do místnosti.

Pracovní koutek v ložnici s replikou zátiší. Zrcadlo opticky zvětšuje prostor a odráží přirozené světlo do místnosti.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V komodě jsou za skleněnými dvířky uloženy běžně používané keramické talíře, mísy a podnosy z Finska, z Koreje a z Japonska, pro které má majitelka bytu velkou slabost.

Masivní jídelní stůl pochází z Indonésie a při transportu do bytu a montáži dal jeho vlastníkům pořádně zabrat. Ztratí se na něm drobné škrábance od her malého synka. A kdyby byly viditelné, stůl lze přebrousit.

Pohoda v obýváku

V obývacím pokoji, v němž vedle kuchyně pobývá rodina nejvíce, oživuje neutrální a přírodní odstíny žluté křeslo pořízené od výrobce z Francie a červená pohovka z Ikea. Ve výklenku hýčkají většinu dne sluneční paprsky designovou koženou lenošku, která zůstává jen málokdy opuštěná.

Prostor mezi pohovkou a knihovnou doplnila návrhářka modrým starožitným čínským kobercem, vyrobeným v roce 1920. Na něm pak stojí tažný vozík z jihovýchodní Asie opracovaný do podoby konferenčního stolku.

Před změnou či návrhem nového interiéru doporučuje interiérová stylistka svým klientům důkladný detox domova. „Zbavení se všeho nepotřebného a věcí, o nichž vlastně ani nevědí, proč je vlastní, je podstatné k vytvoření příjemného bydlení. Nejenže se prostoru i vlastníkům domova značně uleví, ale vytvoří si tak správný základ pro něco nového a lepšího.”

Všem, kdo si chtějí pěkně zařídit domov, stylistka vzkazuje, aby se nebáli vystavit v něm předměty, které se jim zalíbily na první pohled, mají citovou hodnotu a lze je používat - krása a funkčnost by měla jít ruku v ruce.

„Vybavení má tak svou duši, není samoúčelné. Kvalitní předměty, ať nové či starší, si přirozeně rozumějí, protože jsou odrazem našeho života,“ dodává.