Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla postavená v letech 2012 až 2016. Mezi nominovanými byla podle České komory architektů ČKA) převážná většina dokončena v období posledních dvou let. Není tak divu, že jsou mezi nimi stavby, které už byly oceněny v jiných architektonických soutěžích.

Jde třeba o Chatu u jezera od FAM Architekti, která získala Grand Prix architektů v roce 2015 nebo o Základní školu v Dobřichovicích od Šafer Hájek architekti, jednu ze Staveb roku 2015.

Javornická palírna od ateliéru ADR.

Javornická palírna od ateliéru ADR

FOTO: Archiv České ceny za architekturu

Na konci listopadu bude z těchto děl vybráno deset finalistů a také hlavní cena, resp. držitel České ceny za architekturu.

Vítěznou stavbu bude vybírat sedmičlenná mezinárodní odborná porota. Její předsedkyní je úspěšná nizozemská architektka Marianne Loofová, která má zkušenosti i s českou architektonickou scénou. [celá zpráva]

Mateřská školka v Klecanech od studií ASLB a Ateliéru 25.

Mateřská školka v Klecanech od studií ASLB a Ateliéru 25

FOTO: Archiv České ceny za architekturu

Nejčastějším tématem letošních nominací jsou jednoznačně rodinné domy, kterých se do soutěže probojovalo hned osm.

Následují výstavní projekty. Jde například o projekt s názvem Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích nebo vzducholoď Gulliver kotvící na střeše pražského holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše. Nechybí ani stavby určené pro vzdělávání.

Dům Dřevák v Líbeznicích od Atelieru M1 architekti.

Dům Dřevák v Líbeznicích od Atelieru M1 architekti

FOTO: Archiv České ceny za architekturu

V nominacích se objevují i čtyři dopravní stavby. Jde o lávku v Hradci Králové od Baum&Baroš Architekti, Komenského most v Jaroměři (který také získal titul Stavba roku) od stejného architektonického ateliéru a Exconu, parkovací dům v Brně od Architekti Hrůša & spol. a Ateliéru Brno nebo terminál Gagarin v Telči od Archoo.

Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích od SLLA Architects a Parkovací dům na ulici Panenská v Brněod ateliéru Architekti Hrůša a spol.

Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích od SLLA Architects a parkovací dům na ulici Panenská v Brně od ateliéru Architekti Hrůša a spol.

FOTO: Archiv České ceny za architekturu

Prací, které se zaměřují na veřejný prostor, je podle ČKA opravdu poskrovnu. Loni bylo v soutěžní přehlídce hned několik náměstí a parků, které se dostaly jak mezi nominace, tak do samotného finále ceny, letos tomu tak není.

Rekreační objekt Rekreační objekt Ošelín / MODULORA (2013)

Rekreační objekt Ošelín od studia Modulora

FOTO: Archiv České ceny za architekturu

Výstava všech nominovaných děl bude k vidění v průběhu listopadu a prosince 2017 v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Na začátku příštího roku se pak přesune do Galerie Architektury Brno.