Komplex studentského ubytování nese název Urban Rigger a zahrnuje dvanáct bytů zakotvených u břehů dánské metropole. Jsou sice svými rozměry skromné, všechny jsou ovšem prakticky zařízeny.

„Tyto přepravní kontejnery obkroužily dohromady zeměkouli snad padesátkrát. Teď jsou tady a my je pospojovali dohromady. Máte tu přímý přístup k vodě, která je v kodaňském přístavu čistá, máte tu společnou střešní terasu, střechu se solárními panely, zelenou střechu a samozřejmě jsou tu úžasné, kompaktní studentské domovy,” popisuje architekt.

Trvale udržitelné bydlení 

Jednou z hlavních předností takto navrženého bydlení je jeho trvalá udržitelnost. Architekt využil pouze recyklovaný materiál, energii objekt získává prostřednictvím solárních panelů a také ohřev vody a vytápění je zajištěn prostřednictvím tepelného čerpadla.

Nájem v plovoucím studentském obydlí činí 650 eur, tj. 17 566 korun za měsíc. Pro českého studenta jde o částku, kterou by rozhodně nepovažoval za nízkou, dánský student Alexander Loudrup to ovšem vidí jinak.

„Tím, že bydlíte tady, máte možnost žít velmi zdravým způsobem života. Nejste v centru města, bydlíte u vody, kde je čistý vzduch, a zároveň vás neruší hluk města. Díky tomu se můžete snáze soustředit na svou práci.”

První studenti se do nového obydlí začnou stěhovat počátkem října. Vybudování dalšího podobného komplexu se plánuje ve švédském Göteborgu.