„Bylo hned po revoluci, když jsme se s manželem potkali. On kameraman a já barmanka v Naivním divadle. Do roka byla svatba a my se rozhodli zůstat a žít tady. Nejdříve jsme bydleli v podnájmu v Praze, ale nakonec jsme se rozhodli pro můj rodný Liberec. Tam jsme koupili dům z roku 1927 a hned se pustili do jeho rekonstrukce,” začíná svůj příběh a vyprávění o domě Radana.

Na podzim se majitelé pustili do výměny střechy a oken. Dům také zateplili a nechali mu udělat nové fasády.

Na podzim se majitelé pustili do výměny střechy a oken. Dům také zateplili a nechali mu udělat nové fasády.

Za domem je hezká zahrada o niž se majitelé s velikou péčí a láskou starají.

Za domem je hezká zahrada, o niž se majitelé s velikou péčí a láskou starají.

První rekonstrukce v roce 1991 nesla podle slov čtenářky všechny známky té doby. Nebyl ještě dostatečně velký výběr stavebního materiálu a také sehnat kvalitního řemeslníka nebylo tak snadné. Nicméně záhy se mladá, už tříčlenná rodina mohla stěhovat do nového domova.

Chodníček vedoucí k domu byl jednou z úprav naplánovaných pro letošní rok.

Chodníček vedoucí k domu byl jednou z úprav naplánovaných pro letošní rok.

Dům Radaně, jejímu muži i malému synkovi vyhovoval. Zdál se dostatečně velký a jeho uspořádání už bylo navrženo podle současných trendů.

Vstupuje se do haly, odkud se prochází do společenského prostoru tvořeného propojením kuchyně a obývacího pokoje. V přízemí je rovněž toaleta.

V domě se na několikamístech opakuje motiv koní.

V domě se na několika místech opakuje motiv koní.

V domě zůstalo původní dřevěné schodiště.

V domě zůstalo původní dřevěné schodiště.

Dřevěný nábytek s vytvořenou patinou na povrchu, všudypřítomné dřevěné podlahy. - V interiéru domu se nezapře náklonost majitelů k severskému stylu.

Dřevěný nábytek s vlastnoručně vytvořenou patinou na povrchu, všudypřítomné dřevěné podlahy. V interiéru domu se nezapře náklonnost majitelů k severskému stylu.

Majitelé zachovali původní dřevěné schody, po nichž se vystupuje do prvního patra. V něm jsou dvě ložnice a koupelna.

V podkroví se pak ukrývají ještě dva menší pokojíky pro hosty.

Z kuchyňského okna je hezký výhled na zahradu.

Z kuchyňského okna je hezký výhled na zahradu.

V kuchyni v rámci rekonstrukci přibyla mj. nová linka. Stůl se židlemi jsou po babičce majitelky.

V kuchyni v rámci rekonstrukce přibyla mj. nová linka. Stůl se židlemi jsou po babičce majitelky.

„Zanedlouho po nastěhování se nám narodila ještě dcera a domeček byl najednou skoro malý,“ popisuje Radana. V domě však její rodina zůstala.

Kuchyň s obývacím pokojem jsou propojeny otvorem po dveří s obloukovým zakončením.

Kuchyň s obývacím pokojem jsou propojeny otvorem po dveřích s obloukovým zakončením.

Zatímco velké kusy nábytku pořizuje majitelka ve velkých obchodních řetězcích, interiérové detaily si ráda vyhledává v bazarech a vetešnictvích.

Zatímco velké kusy nábytku pořizuje majitelka ve velkých obchodních řetězcích, interiérové detaily si ráda vyhledává v bazarech a vetešnictvích.

„Uplynulo 20 let a my jsme zůstali s manželem v domě sami. Děti žijí už samostatně, a tak jsme se loni s manželem rozhodli, že se pustíme do druhé rekonstrukce. Začali jsme na podzim tím největším soustem – střechou a okny. Na jaře jsme pokračovali zateplením a fasádou. Postavili jsme nový plot, položili chodníček k domu a nakonec jsme se pustili do obnovy interiéru,“ popisuje Radana.

Majitelé zařídili svou domácnost s vysokým citem pro detail.

Majitelé zařídili svou domácnost s vysokým citem pro detail.

Manželé společně brousili, natírali, montovali… V kuchyni je nová linka, proměnou prošla toaleta, zbývá už jen rekonstrukce koupelny, kterou mají majitelé promyšlenou, k realizaci se ovšem teprve odhodlávají.

Ložnice, stejně jako ostatní místnosti jsou laděny do světlých barev s převahou bílé.

Ložnice, stejně jako ostatní místnosti, je laděna do světlých barev s převahou bílé.

„Když si vzpomenu, že manžel kdysi neuměl ani vymalovat, protože kutilství se v Japonsku příliš nevede. Tady ho ale k tomu přinutila spíše potřeba. Občas si totiž vymyslíme něco, co nikdo není schopen realizovat,“ vysvětluje dnes již s pousmáním naše čtenářka.

V podkroví je dvojice pokojů pro hosty.

V podkroví je dvojice pokojů pro hosty.

Na stěnách na toaletě si manželé přáli stěrku. Nikdo se takové práce ale nechtěl ujmout, a tak si s tímto úkolem, jako s mnoha dalšími museli poradit sami..

Na stěnách na toaletě si manželé přáli stěrku. Nikdo se takové práce ale nechtěl ujmout, a tak si s tímto úkolem, jako s mnoha dalšími, museli poradit sami.

Jako příklad za všechny ostatní uvádí nápad nechat si udělat betonovou stěrku na zdi na toaletě. Nikdo z oslovených řemeslníků to nedokázal udělat. A tak se do práce pustili společně s manželem a synem. S výsledkem svého úsilí jsou spokojeni.

Poslendím krokem, jenž majitele domu čeká, je rekonstrukce koupelny.

Posledním krokem, jenž majitele domu čeká, je rekonstrukce koupelny.

„V posledních letech trávíme více a více času v Tokiu, kde manžel vždy jednou do roka natáčí. Bydlíme tam v našem malém apartmánu v centru, ve čtvrti Šinjuku. Ale vždycky se pak rádi vracíme do náruče našeho českého domu, který nese otisk našich společných let, osobností a práce. Máme rádi jeho jednoduchý, ale útulný styl. Tady žijeme, děláme nepořádek, vaříme, pracujeme…,“ uzavírá své vyprávění čtenářka Radana.