Stavba od architekta Přemysla Kokeše stojí v Heřmanově Městci, který je znalcům moderní architektury známý předně díky pozdně funkcionalistické Löwitově vile od brněnského architekta Bohuslava Fuchse. I tato vila vzniklá mezi lety 2004 až 2008 se ale zapsala do dějin tuzemské architektury.

Už na první pohled se budova, která je jednou z posledních Kokešových staveb, odlišuje od většiny jeho prací. Z hlediska vývoje jeho tvorby ale netradičně pojatá vila není neobvyklá.

Přemysl Kokeš vedle minimalismu či neofunkcionalismu ve svém díle experimentuje i s jinými proudy. Typická je pro něj střízlivá inspirace místními architektonickými tvary.

Přírodní materiály dominují i interiéru.

Přírodní materiály dominují i interiéru.

FOTO: Štěpán Bartoš, Slavné vily Pardubického kraje

Práce se dřevem, kamenem a netradičními tvary, oživenými zatravněnými pultovými střechami, určitě souvisí s autorovou snahou vcítit se do stavebníkových požadavků. Použité materiály spolu skvěle ladí.

Fasáda stavby plně koresponduje se zdí. Dojem z objektu je tak celistvý.

Fasáda stavby plně koresponduje se zdí. Dojem z objektu je tak celistvý.

FOTO: Štěpán Bartoš, Slavné vily Pardubického kraje

Ze stavebního hlediska je dům řešen u nás málo používanou kanadskou technologií, využívající kombinaci nosné konstrukce z tvrdého dřeva a pískovcového odvětrávaného zdiva.

Neobvyklé je i uspořádání částečně přízemního a patrového domu. Jednotlivé místnosti totiž neústí do hodně užívané haly, ale do intimního atria, osázeného vlhkomilnou vegetací.