Při zařizování nové chalupy se Alice snažila citlivě kombinovat tradiční vybavení s moderními prvky i doplňky, které si přivezla z exotických dovolených.

Hlavní část tvoří velká obytná kuchyň, jejíž prostor je otevřený až do podkroví.

Současný životní styl si vyžádal několik moderních úprav. Jedním z ústupků jsou například francouzské dveře, které zajišťují bezprostřední kontakt se zahradou.

Současný životní styl si vyžádal několik moderních úprav. Jedním z ústupků jsou například francouzské dveře, které zajišťují bezprostřední kontakt se zahradou.

FOTO: www.modernibyt.cz

FOTO: www.modernibyt.cz

Současnost tu připomene kuchyňská linka s vysokou chladničkou a vestavěnou myčkou nebo moderní pohovka, atmosféru starých časů naopak navodí starý jídelní stůl a židle.

Dominantní klasická pec s plotnou a troubou tu není jen kvůli chalupářské atmosféře. Protože paní domů ráda vaří a hostí časté návštěvy, využívá ji téměř neustále.

Na podlaze v obytné kuchyni je stará dlažba, která se musela nejprve důkladně očistit od nánosů malty. Šedivou dlažbu s přirozenými prošlapy oživuje středový pruh dlaždic s barevným dekorem.

Na podlaze v obytné kuchyni je stará dlažba, která se musela nejprve důkladně očistit od nánosů malty. Šedivou dlažbu s přirozenými prošlapy oživuje středový pruh dlaždic s barevným dekorem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Prostor a světlo

Inspiraci na řešení a zařízení nové chalupy hledala Alice v původních lidových stavbách, zajímala se ale také o moderní řešení, která dodají interiéru roubenky větší vzdušnost.

Dominantním prvkem kuchyně je pec a vestavěná krbová vložka, která v chladných měsících zajistí rychlé vytopení celého objektu.

Dominantním prvkem kuchyně je pec a vestavěná krbová vložka, která v chladných měsících zajistí rychlé vytopení celého objektu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Obytná kuchyň získala opticky i pocitově větší prostor otevřením do podkroví a na zbývající ploše horního patra vznikla velká místnost, která slouží jako ložnice. Tato část nebyla původně uzavřená.

Vzdušnost prostoru podtrhuje jednoduché zařízení, které dobře ladí s dřevěnou podlahou a trámy.

Vzdušnost prostoru podtrhuje jednoduché zařízení, které dobře ladí s dřevěnou podlahou a trámy.

FOTO: www.modernibyt.cz

V původním projektu byly v patře dvě samostatné ložnice. Pak se ale majitelka rozhodla pro větší prostor, do kterého přichází denní světlo okny z různých stran.

V původním projektu byly v patře dvě samostatné ložnice. Pak se ale majitelka rozhodla pro větší prostor, do kterého přichází denní světlo okny z různých stran.

FOTO: www.modernibyt.cz

Po roce provozu se ale propojení kuchyně s ložnicí neosvědčilo. Nepříjemná byla přemíra tepla stoupajícího od krbové vložky i nedostatečná zvuková izolace. Proto tu nechala Alice dodatečně postavit příčku se starými chalupářskými dveřmi a v přímém kontaktu s obytnou kuchyní zůstal jen úzký ochoz se schodištěm.

V přízemní koupelně je vana, umyvadlo a finská sauna. Klozet je umístěný v koutě za saunou, takže není při vstupu do místnosti vidět.

V přízemní koupelně je vana, umyvadlo a finská sauna. Klozet je umístěný v koutě za saunou, takže není při vstupu do místnosti vidět.

FOTO: www.modernibyt.cz

Aby se i sem dostalo co nejvíce denního světla, jsou v příčce vestavěná malá okna. Místnost je rozčleněna masivními trámy, které opticky dělí dva prostory s dvoulůžkem.

Koupelna, technická místnost a malá ložnice pro návštěvy jsou umístěny v přízemní.

Libuše Lhotská, www.modernibyt.cz