Radnice francouzské metropole hledala pro toto místo (společně ještě s několika dalšími lokalitami) takové projekty, jež tyto části města znovu oživí a přivedou do nich zpět jejich obyvatele.

Nově navrhované domy budou bohatě porostlé zelení.

Nově navrhované domy budou bohatě porostlé zelení.

Foto: laisné roussel (8x)

Nicolas Laisné spolu s Dimitrim Rousselem vsadili na styl, který se v evropských velkoměstech dostává stále častěji do popředí. Jeho podstatou je budování lehkých světlých staveb s exteriérem bohatě porostlým zelení.

Zároveň města i architekti radostně akcentují veškeré prvky, které mají rezidenty takových objektů nasměrovat ke komunitnímu stylu života, a tedy podpořit vzájemné sousedské vztahy.

Architekti si dali záležet na tom, aby svými stavbami prostředí křižovatky zkrášlili.

Architekti si dali záležet na tom, aby svými stavbami prostředí křižovatky zkrášlili.

Čtěte také
Dům, který vypadá jako strom, se doslova ježí terasami
Některé nepoužívané pařížské stanice metra se mohou změnit v bazény a bary
Nenápadný dům na břehu rybníka jako by přepadával do vody
Důležitým prvkem staveb jsou balkóny.

Důležitým prvkem staveb jsou balkóny.

V případě Laisného návrhů jsou to už tradičně hlavně balkóny, jimž přikládá hluboký význam, vycházeje z tradičního francouzského stylu společenského života. Ten se totiž dle jeho názoru ve Francii odjakživa z velké části odehrává právě na balkónech.

Jedním z hlavních rysů projektu je proto možnost vystoupit téměř z kterékoli místnosti v nových domech na balkón, jehož zábradlí tvoří elegantní subtilní bílá mřížka umožňující prorůstání popínavých rostlin zasazených u paty budov.

Příjemná zákoutí mají pak budoucím rezidentům poskytovat také střešní terasy se spoustou zeleně, včetně stromů a pergol.

Subtilní bílé mříže na balkonech mají podpořit růst popínavých rostlin po fasádách domů.

Subtilní bílé mříže na balkónech mají podpořit růst popínavých rostlin po fasádách domů.

Právě tak je koncipována trojice budov, jež vyroste na relativně malé ploše z celkového prostoru o velikosti něco přes 5000 m2. Nejvyšší z budov bude osmipatrová. Všechny mají sloužit zčásti jako rezidenční, nabídnou 22 bytů.

K nim pak přibyde i 44 otevřených komerčních jednotek a další, rovněž komerční plocha o ploše 167 m2.

Architekti navrhli domy tak, aby byty v nich byly co nejvíce světlé.

Architekti navrhli domy tak, aby byty v nich byly co nejvíce světlé.

Domy jsou navrženy jako dřevostavby, vybudované především z CLT panelů. Architekti si od této technologie slibují nejen snížení hlučnosti procesu stavby, ale především její nižší ekologické dopady, ať již z hlediska energie, nebo emisí CO2.

Tak by mělo vypadat prostředí křižovatky z výšky už v roce 2018.

Tak by mělo vypadat prostředí křižovatky z výšky už v roce 2018.

Co jsou CLT panely
Zkratka CLT pochází z anglického názvu Cross laminated timber. Znamená to, že panely jsou vyrobeny slepením tří a více desek z masivního dřeva křížem. Dřevo na tyto panely často pochází z pravidelně obnovovaných lesů, předností je nižší hmotnost tohoto stavebního materiálu v porovnání například s betonem či cihlami při zachování dobrých izolačních vlastností. Doba výstavby domů z těchto panelů je kratší v porovnání s tradičními postupy a navíc jde o tzv. způsob suché výstavby. Výrobci CLT panelů zdůrazňují rovněž výborné protipožární vlastnosti a odolnost těchto konstrukcí proti zemětřesení.
Celková situace

Celková situace

Důležitou roli hraje v projektu zeleň.

Důležitou roli hraje v projektu zeleň.