„Rekonstrukci jsme nezadaly jedné firmě, ale chtěly jsme si vše řídit a kontrolovat samy. Chtěly jsme si vybrat řemeslníky, s nimiž jsme už měly nějakou zkušenost, nebo které nám někdo doporučil. V době rekonstrukce jsem však musela na delší dobu pracovně do zahraničí, a proto celou rekonstrukci nakonec řídila moje maminka,“ napsala nám Petra.

Dveře se zachovaly v původní podobě. Právě ony se staly určujícím prvkem pro budoucí vzhled domova.

Dveře se zachovaly v původní podobě. Právě ony se staly určujícím prvkem pro budoucí vzhled domova.

Cílem rekonstrukce bytu s plochou 70 m2 bylo vytvořit útulný a přitom vzdušný domov, který bude na jedné straně splňovat požadavky moderního bydlení, ovšem zároveň, aby se svým stylem hodil do secesního domu.

Majitelka bytu má ráda české prvorepublikové filmy. Jako hlavní obraz do obývacího pokoje proto posloužila zvětšená fotografie z jednoho z nejslavnějších filmů té doby - z Kristiána.

Majitelka bytu má ráda české prvorepublikové filmy. Jako hlavní obraz do obývacího pokoje proto posloužila zvětšená fotografie z jednoho z nejslavnějších filmů té doby - z Kristiána.

Tento přístup se projevil například při volbě způsobu vytápění. Namísto běžných radiátorů si ženy vymyslely krbová akumulační kamna umístěná v obýváku, která pohodlně vytopí nejen tuto místnost, ale také kuchyň a ložnici.

Nicméně pokud by to přece jenom bylo potřeba, jsou v bytě připraveny i zásuvky pro instalaci elektrických skleněných topných panelů.

Detail stropu

Detail stropu

Při rekonstrukci bytu majitelka samozřejmě nezapomněla ani na charakteristické růžice v místě upevnění lustrů. I na ně použila odlitky od místního výrobce.

Při rekonstrukci bytu majitelka samozřejmě nezapomněla ani na charakteristické růžice v místě upevnění lustrů. I na ně použila odlitky od místního výrobce.

Jedním z charakteristických rysů starých secesních bytů jsou nádherné štukové stropy. Ty ovšem v bytě chyběly, majitelka se svou maminkou se je proto rozhodla doplnit.

Přímo ve městě je výrobna sádrových odlitků a lišt, takže bylo kde se inspirovat a nakonec i vybrat.

V bytě jsou dřevěné podlahy, které byly zbroušené a znovu nalakované.

V bytě jsou dřevěné podlahy, které byly zbroušeny a znovu nalakovány.

Každá z místností má vlastní barevné ladění, ústředními barvami, které se však opakují v celém bytě, jsou bílá, šedá a stříbrná.

Každá z místností má vlastní barevné ladění. Ústředními barvami, které se však opakují v celém bytě, jsou bílá, šedá a stříbrná.

Původní omítka byla po letech používání bytu na mnoha místech zničena. A zbytek dokonala nezbytná výměna rozvodů vody a elektřiny.

Majitelka tedy nechala všechny zdi znovu vyštukovat a vymalovat. Na některých místech bílou malbu nápaditým způsobem doplňují stylové tapety.

Citlivě volené lustry podtrhují atmosféru bytu.

Citlivě volené lustry podtrhují atmosféru bytu.

„Dřevěné podlahy vybrousil odborník a maminka je pak sama natřela matným lakem, který tónovala do bílošedé barvy. Chtěly jsme srazit žlutou barvu smrkového dřeva, což se nám povedlo. Mezery mezi prkny jsme nechaly přiznané a jejich našedlý nádech se skvěle hodí k celkovému ladění bytu,“ pochvaluje si Petra, jejíž maminka rovněž znovu natřela všechny dveře v bytě.

Nová koupelna vznikla přepažením původní kuchyně.

Nová koupelna vznikla přepažením původní kuchyně.

Ženy poupravily i dispozici bytu. Původní kuchyň přepažily zděnou příčkou, takže vznikla pěkná koupelna s velkým oknem. Interiér kuchyně pak prosvětluje čistě bílá linka a prosklení v horní části nové příčky.

Koupelna má hezké velké okno.

Koupelna má pěkné velké okno.

Naši pozornost upoutala hezká velká zrcadla a stříbrné komody. Ty jsou dřevěné, jejich povrch je pak potažen hliníkem.

Čtenářka obojí koupila v jednom z místních obchodů s nábytkem.

Hned při vstupu do bytu zaujme návštěvu dřevěná komoda s hliníkovým povrchem a zrcadlo sladěné do stejného stylu.

Hned při vstupu do bytu zaujme návštěvu dřevěná komoda s hliníkovým povrchem a zrcadlo sladěné do stejného stylu.

Obraz v obývacím pokoji je ve skutečnosti fotografie, kterou si Petra nechala zvětšit a společně s maminkou ji pak zarámovaly do rámu z recyklovaného dřeva.

Protože je Petra milovnicí filmů z první republiky, zvolila jako motiv jednu z nejslavnějších scén Oldřicha Nového a Adiny Mandlové ve filmu Kristián.

Nová dispozice bytu

Nová dispozice bytu