Na první pohled manžele okouzlilo nejen bezprostřední okolí domu, ale i samotný dům s mnoha původními dochovanými prvky – krásnou dlažbou, zábradlím i vstupními dveřmi.

Velmi oceňují lokalitu Letné, kde mají vše potřebné na dosah. Je zde hodně zeleně a pěšky jsou za dvacet minut v centru Prahy.

Starý mixér, který byl vyroben někdy před rokem 1959, je stále funkční a využíván stejně jako historická chlebovka po babičce (zcela vlevo).

Starý mixér, který byl vyroben někdy před rokem 1959, je stále funkční a využíván stejně jako historická chlebovka po babičce (zcela vlevo).

FOTO: www.modernibyt.cz

Příjemné bylo také zjištění, že byt nebude potřebovat žádné rozsáhlejší úpravy. V dobrém stavu zde byly i dubové parkety. I s rekonstrukcí by si však Andrea Polach Ptáčková hravě poradila. Je totiž designérka. Pohodlné bydlení pro ni není otázkou velikosti obytných prostor, ale jeho smysluplného uspořádání a využití.

Za nežádoucí tu považovala předělení interiéru, který svým tvarem připomíná dlouhý úzký obdélník, ovšem se zachovanou klenbou, která v nejvyšším místě dosahuje až 3,5 m.

Rozkládací jídelní stůl Norden je z masivní břízy. Doplňuje ho tovární lampa a jídelní židle bruselského stylu z šedesátých let minulého století, které Andrea vydražila na Aukru a přelakovala.

Rozkládací jídelní stůl Norden je z masivní břízy. Doplňuje ho tovární lampa a jídelní židle bruselského stylu z šedesátých let minulého století, které Andrea vydražila a přelakovala.

FOTO: www.modernibyt.cz

Interiér maximálně otevřela a vytvořila v něm patro s pracovnou, kde je možné nejen sedět u pracovního stolu, ale také se bez problémů postavit. Pod ním vznikl velký úložný prostor, kam lze zaparkovat i kola.

Z vyvýšeného prostoru je příjemný výhled na interiér i do zahrady. Nad pracovnou vzniklo útočiště pro hosty s dostatkem místa pro pohodlné nocování.

Vestavné patro tvoří pevná kovová konstrukce a mořené smrkové palubky. Jeho vnější úložné prostory jsou vytvořeny z kuchyňských skříněk. Stůl v pracovně je z kuchyňské pracovní desky a samostatných zásuvkových modulů.

Vestavné patro tvoří pevná kovová konstrukce a mořené smrkové palubky. Jeho vnější úložné prostory jsou vytvořeny z kuchyňských skříněk. Stůl v pracovně je z kuchyňské pracovní desky a samostatných zásuvkových modulů. Židle z ohýbaných trubek je po dědečkovi. Andrea ji natřela a sedací míč obalila starým svetrem a proměnila ho v atraktivní puf.

FOTO: www.modernibyt.cz

Obroda interiéru

Interiér je laděn do skandinávského stylu. Andrea zde však kombinuje spoustu starých předmětů se soudobými. Nevyhýbala se ani předmětům z druhé ruky. Jsou pro ni často zajímavější, kvalitnější a s minimem péče či následných úprav mohou ještě dál sloužit.

Starý lodní kufr (vzadu uprostřed) našel uplatnění v ložnici pro hosty. Nahradil peřiňák a poskytl místo lůžkovinám.

Starý lodní kufr (vzadu uprostřed) našel uplatnění v ložnici pro hosty. Nahradil peřiňák a poskytl místo lůžkovinám.

FOTO: www.modernibyt.cz

Ložnice manželů je vybavena sestavou nábytku Malm. Niku ve zdi vyplnily skříně, jejichž čela byla nahrazena závěsem.

Ložnice manželů je vybavena sestavou nábytku Malm. Niku ve zdi vyplnily skříně, jejichž čela byla nahrazena závěsem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Kuchyňská linka byla celkem nová, proto ji Andrea v lehce pozměněné podobě zachovala. Jednu závěsnou skřínku nahradila otevřenými policemi a výhledově by ještě ráda vyměnila laminátovou pracovní desku za žulovou.

Keramická umyvadla jsou posazena na starožitném konzolovém stolku. Andrea ho vydražila na Aukru a ošetřila nátěrem velmi odolného lodního laku.

Keramická umyvadla jsou posazena na starožitném konzolovém stolku. Andrea ho vydražila a ošetřila nátěrem velmi odolného lodního laku.

FOTO: www.modernibyt.cz

Protože nechtěla mít chladničku postavenou volně v prostoru a jedna malá vestavná by jim nestačila, pořídila dvě malé, které umístila pod pracovní desku vedle sebe. Otevírají se proti sobě a vznikla tak nízká verze „americké ledničky“.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Pečicí trouba manželům nechybí, protože Ivo rád a často vaří asijskou kuchyni, pro niž není trouba nezbytná. V případě potřeby troubu zastoupí remoska.

Zahradu a dvorek od bytu dělí jen prosklená plocha francouzského okna zabírající téměř celou jednu stěnu. Manželé si klidné bydlení pochvalují.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Přestože bydlí téměř v centru města, cítí zde klid a pohodu jako na venkově. Přes zahradu, která v minulosti bývala centrálním parkem s fontánou, mohou projít přímo do přilehlé zahradní restaurace.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz