V roce 2003 Veronika dům získala od své babičky, které byl navrácen v rámci restitucí. Tehdy se samotné třiadvacetileté dívce po neuvěřitelných peripetiích podařilo vydobýt z banky úvěr a s šikovnými řemeslníky krok za krokem realizovat svůj sen.

Toužila po klidném a útulném místě v dosahu přírody, kde by byl dostatek prostoru pro příjemná setkávání v kruhu rodiny a přátel.

V předsíni rád polehává strážce domu, dvouletý vlkodav Henry.

V předsíni rád polehává strážce domu, dvouletý vlkodav Henry.

FOTO: www.modernibyt.cz

Neobyčejný dům s hodinami stojí na nepříliš velkém pozemku se zahradou, má samostatný sklep a původní chlév, který se postupnými zásahy proměnil v dílnu a v místnost připomínající klubovnu. Tady je možné posedět s přáteli ve chvílích, když mraky kropí zemi.

Zajímavý ostrůvek zhotovil Ota spojením samostatných prvků zakoupených ve zlevněném koutku v Ikea.

Zajímavý ostrůvek zhotovil Ota spojením samostatných prvků zakoupených ve zlevněném koutku v IKEA.

FOTO: www.modernibyt.cz

„Měli jsme velké štěstí, že se v domě zachovala původní okna a dveře. Repasovali jsme je a doplnili chybějící kliky. V počátcích mi s návrhy úprav domu hodně pomohla moje máma. Právě ji napadlo z jednoho okna udělat dveře vedoucí přímo na dvůr a vytvořit zde malou terasu s posezením,“ vzpomíná Veronika.

Základ kuchyně tvoří sestava nábytku z Ikea. Je plnohodnotně vybavena základními spotřebiči včetně myčky. Nevšední vzhled původně stříbrné chladničky s mrazničkou vznikl polepením spotřebiče PVC fólií.

Základ kuchyně tvoří sestava nábytku z IKEA. Je plnohodnotně vybavena základními spotřebiči včetně myčky. Nevšední vzhled původně stříbrné chladničky s mrazničkou vznikl polepením spotřebiče PVC fólií. Nádech romantiky se špetkou nostalgie sem vnáší puntíkovaná tapeta (Lavmi) a skříňky s drobnými zásuvkami (Kika). Pracovní desky jsou z tmavě mořené voskované masivní dubové desky.

FOTO: www.modernibyt.cz

Místnost krášlí zdařilý kutilský kousek – lustr. Ota ho sestavil z mnoha porůznu sesbíraných komponentů, jejichž skleněný základ tvoří misky.

Místnost krášlí zdařilý kutilský kousek – lustr. Ota ho sestavil z mnoha porůznu sesbíraných komponentů, jejichž skleněný základ tvoří misky.

FOTO: www.modernibyt.cz

Svižnější tempo úpravy nabraly až s příchodem Oty, za kterého se Veronika provdala. Pracuje jako designér, ale je i řemeslně velmi zdatný, a navíc je i vystudovaný restaurátor.

Společně, s úctou k předkům a smysluplným hodnotám, utvářejí svůj domov, který s nimi dnes už obývají i jejich dvě malé děti.

Obývací pokoj je vybaven koženou sedací soupravu. Stolek nahradil starý kufr nalezený u kontejneru, který Ota opravil a doplnil ho kolečky.

Obývací pokoj je vybaven koženou sedací soupravu (IKEA). Stolek nahradil starý kufr nalezený u kontejneru, který Ota opravil a doplnil ho kolečky. Stěna za televizorem je dekorovaná tapetou s jemně vyhlížejícím skotským tartanem, který působí neutrálně, ale zároveň interiér zaplněný starožitnými kousky omlazuje.

FOTO: www.modernibyt.cz

Odvážně za svými sny

Z praktických důvodů, i pro větší pohodlí při užívání interiéru, bylo třeba částečně zasáhnout do dispozičního členění domu. Určení některých pokojů se podle aktuální situace měnilo.

Například společný dětský pokoj Kristiána a Luisy získal svoji současnou podobu teprve v minulém roce. Dříve byl využíván jako společenská místnost.

Třímetrová výška stropu umožnila do dětského pokoje vestavět patro. Záviděníhodný pokoj dětem zhotovil šikovný tatínek Ota.

Třímetrová výška stropu umožnila do dětského pokoje vestavět patro. Záviděníhodný pokoj dětem zhotovil šikovný tatínek Ota.

FOTO: www.modernibyt.cz

Místnost pro hosty je vybavená dvěma starými kovovými lůžky, které před lety patřily tetě Veroniky. Z nedalekých Hořovic putovaly do Zadní Třebáně a odtud se nakonec vrátily zpět, sem do kraje. Psací stůl pochází z dědictví Oty. Vlastnil ho jeho tatínek.

Místnost pro hosty je vybavena dvěma starými kovovými lůžky, která před lety patřila tetě Veroniky. Z nedalekých Hořovic putovala do Zadní Třebáně a odtud se nakonec vrátila zpět, sem do kraje. Psací stůl pochází z dědictví Oty. Vlastnil ho jeho tatínek.

FOTO: www.modernibyt.cz

V prvních letech interiérových úprav domu zde vládlo vybavení značky IKEA. Postupně ho však nahrazují úlovky z různých bazarů a podoba interiéru stále nápadněji odráží smýšlení majitelů.

Zabydlely se zde různé předměty z dědictví, dary od přátel, poklady ze starožitnictví i vlastnoruční výroba muže mnoha řemesel Oty. Přestože interiér svým způsobem vyjadřuje úctu k předkům, má mladého ducha.

Koupelna si svůj bílý kabátek z mozaiky a čtvercových obkládaček pořídila ve slevovém výprodeji. Pod dlažbou je zde, stejně jako v celém domě, položeno podlahové vytápění.

Koupelna si svůj bílý kabátek z mozaiky a čtvercových obkládaček pořídila ve slevovém výprodeji. Pod dlažbou je zde, stejně jako v celém domě, položeno podlahové vytápění.

FOTO: www.modernibyt.cz

„Kdykoli mě někde něco zaujme, popadnu to a přivezu sem. Pokud by se to zrovna nehodilo tam, kde jsem zamýšlel, využiju to jinde,“ přiznává Ota.

Staré kousky tu znovu ožívají, slouží svému účelu nebo jsou recyklovány a spolu se současnými předměty opředly dům pozoruhodnou atmosférou.

Vstříc světlým zítřkům

Starobylému stavení z roku 1904 toho k dokonalosti ještě hodně chybí. Manželé se však odhodlaně a s nadšením posouvají kupředu.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Přestože jsou limitováni financemi, není to zjevné. Kvalitní základ je korunován bezbřehou kreativitou.

Je vidět, že se skvěle doplňují a přeměnu staré účtárny v útulné bydlení si užívají.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Musejí se ale ještě utkat s nákladnou opravou chátrající střechy a také plánují zobytnit půdu. V obývacím pokoji se chystají zbudovat vysněný krb, který by pomohl také s vytápěním domu.

Veronika s Otou jsou zde šťastní, své bydlení by rozhodně za jiné neměnili. Pevně věří, že si tento dům stejně jako oni zamilují i jejich děti a budou se sem vždy rády vracet.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Ota Fiřt
Je spolumajitelem studia Merrygorando. S respektem k místu a klientovi vytváří originální interiéry, které vynikají lehkostí, vzdušností a osobitostí. Rád recykluje předměty a s citem je přetváří na nové funkční designové kousky.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz