Schodiště spojuje dvě a více podlaží, ve starších rodinných domech vede obvykle z chodby nebo vstupní haly rovnou do patra.

V novostavbách je tomu jinak. Architekti často navrhují tzv. otevřené schodiště rovnou do obytného prostoru, kde je dominantní.

Jednoduché schodiště má zábradlí z vodorovně poskládaných dílců z masivního mořeného jasanového dřeva, které je použito i na nášlapy.

Jednoduché schodiště má zábradlí z vodorovně poskládaných dílců z masivního mořeného jasanového dřeva, které je použito i na nášlapy.

FOTO: J. A. P. (3x)

Často je přisazené k jedné zdi anebo, v případě velkorysých dispozic, je možné umístění i volně do prostoru. Schody celkově působí subtilně, s interiérem tvoří jeden tvarový, materiálový a kompoziční celek.

Co promyslet

Před realizací si ujasníme, jak velký prostor chceme a můžeme schodišti věnovat. Na hlavní schodiště počítáme s větším místem, opravdu nemůže být v nejmenší možné šířce, která je 90 cm.

Schodiště je frekventované, musí se na něm vyhnout dvě a více osob, také potřebujeme nějak stěhovat nábytek. Chybou je rovněž volit do velkého prostoru točité schodiště, které primárně patří tam, kde bojujeme s místem.

Bočnicové schodiště je klasikou. Nosným prvkem jsou schodnice, které ohraničují schodiště. Probíhají kolem nosné stěny nebo jsou vynášeny do prostoru.

Bočnicové schodiště je klasikou. Nosným prvkem jsou schodnice, které ohraničují schodiště. Probíhají kolem nosné stěny nebo jsou vynášeny do prostoru.

FOTO: WWW.STADLER.CZ (3x)

Pro výběr vhodného typu je určující i výstupní stropní stavební otvor, problémem je vždycky ten malý.

Pro představu: minimální průměr otvoru pro točité schodiště (zabírá nejméně místa) potřebujeme 150-160 cm, ostatní typy schodišť pak daleko více.

Atypické schodiště - nášlapy na tzv. trny do zdi, materiál ořešák černý pařený. Vnitřní strana schodiště - ESG sklo vybíhající do poschodí na galerii.

Atypické schodiště - nášlapy na tzv. trny do zdi, materiál ořešák černý pařený. Vnitřní strana schodiště - ESG sklo vybíhající do poschodí na galerii.

K řešení je i typ kotvení. Například tzv. třmenové schodiště, které je zcela bez bočnic a kotví se z jedné strany nášlapů přímo do stěny, nemůže být z důvodu nosnosti tam, kde jsou sádrokartonové stěny.

Nutné jsou dodatečné úpravy - použití kovových výztuží. Dojde ke zpevnění stěnového podkladu pro ukotvení schodiště, které je poté dobře nosné a ukotvené.

Moderní bezschodnicové schodiště Roomstone v provedení dub, tloušťka nášlapů 8 cm, zábradlí ESG.

Moderní bezschodnicové schodiště Roomstone v provedení dub, tloušťka nášlapů 8 cm, zábradlí ESG.

S prostorem úzce souvisí i tvar schodiště: může být přímé, točité nebo lomené do tvaru písmene L, nebo U.

Z pohledu použitého materiálu jsou na trhu k výběru schody dřevěné, kovové, betonové, kombinované nebo z bezpečnostního tvrzeného skla.

Točité schodiště je v dolní části kotveno k podlaze a nahoře k patrové podestě. Nerezová konstrukce je téměř neviditelná, a přesto pevná, nášlapy jsou z masivního buku.

Točité schodiště je v dolní části kotveno k podlaze a nahoře k patrové podestě. Nerezová konstrukce je téměř neviditelná, a přesto pevná, nášlapy jsou z masivního buku.

Kolik za schody zaplatíme? Lze je pořídit v nižší cenové hladině, třeba za 30 000 Kč (vhodné např. na chalupu), do méně frekventovaných prostor. V průměru počítejme s částkou od 60 000 do 200 000 Kč.

Oblíbená je kombinace

Do rustikálního interiéru jsou vhodné celodřevěné schody. Mnozí na ně nedají dopustit, protože přinášejí útulnost a přírodní atmosféru. Také ale vržou, což někomu může vadit.

Další možností je kovové schodiště, které se vyrábí z povrchově upravené ocele nebo nerez materiálu (dražší varianta).

Kovové schodiště je velmi pevné, ani se nehne, ale mnohým vadí jeho až příliš průmyslový vzhled a chlad.

Vřetenové schodiště je vhodné do menších interiérů. Stupně jsou rozmístěné ve tvaru spirály kolem nosného sloupu, schodiště efektně propojí i několik podlaží nad sebou.

Vřetenové schodiště je vhodné do menších interiérů. Stupně jsou rozmístěny ve tvaru spirály kolem nosného sloupu, schodiště efektně propojí i několik podlaží nad sebou.

Nejčastěji se realizuje kombinace obou materiálů, tedy dřeva a kovu (tzv. kombinované schodiště), případně i skla.

Schodnice, čili nášlapné plochy schodů, jsou dřevěné, konstrukce kovová. Používá se na ně tvrdé dřevo - buk, dub, jasan, javor, což je podstatné i pro samotnou technologii spojů a kotvení. S odolností souvisí i povrchová úprava, dobrou volbou je lakování.

Tvar schodiště

Točité schodiště patří tam, kde máme problém s prostorem, není vhodné pro frekventované použití.

Segmentové schodiště se skládá z jednotlivých dílů (segmentů). Lze ho poskládat do tvaru, jaký v interiéru potřebujeme. Většinou připomíná tvar písmene L nebo U.

ádné schodiště není bez zábradlí. Neslouží pouze k bezpečné chůzi, ale i jako designový prvek. Stačí vybrat správný tvar, materiál a stylové provedení.

Žádné schodiště není bez zábradlí. Neslouží pouze k bezpečné chůzi, ale i jako designový prvek. Stačí vybrat správný tvar, materiál a stylové provedení.

Bočnicové schodiště působí lehce a vzdušně, protože jednotlivé nášlapy se kotví do nosné zdi a další nosné systémy se u tohoto schodiště nevyužívají.

Atypické schodiště je vyrobeno přesně na míru, má zakomponované všechny reálné prvky, které chceme mít. Ideální do moderních interiérů.

Zábradlí nejen kvůli bezpečnosti

Vzhled a hmotu schodiště výrazně ovlivní zábradlí. Klasicky se dělí na vertikální a horizontální.

Vertikální svislé tyče prostor opticky prodlužují, horizontální šikmé působí zase plně a opticky ho snižují.

Nášlapy s výraznou kresbou kontrastují s jednoduchou konstrukcí schodiště, nášlapy kotvené přímo do zdi.

Nášlapy s výraznou kresbou kontrastují s jednoduchou konstrukcí schodiště, nášlapy kotvené přímo do zdi.

Výplň zábradlí v rodinách s dětmi se doporučuje plná, tabulová (kalené sklo, které je odolné proti nárazům) nebo se svislými tyčemi. Mezery v zábradlí nesmějí přesahovat šířku 12 cm, aby nehrozilo prostrčení dětské hlavičky, stejně tak mezera u podlahy nesmí být vyšší než 10 cm kvůli proklouznutí.

Správná výška madla při hloubce prostoru do 3 metrů je minimálně 90 cm od podlahy a podmínkou je madlo bez ostrých hran a výstupů. Jestliže je prostorová hloubka ve vyšším rozmezí od 3 do 12 metrů, madlo se umístí 100 cm nad podlahou.

Jestliže chceme ke stávajícím schodům pouze nové zábradlí, je praktické použít stavebnicový typ v nerezu, který lze seskládat do potřebného tvaru a kombinovat z více komponentů. V nabídce jsou kulaté ocelové sloupky, nerezové pruty, ocelová lanka.

Tři rady
1. Hlučnost schodů - této vlastnosti si všímejme při kotvení schodiště u stěny. Je důležité, aby se zvuk schodů neúměrně neozýval. Specializované firmy mají kotvení navrženo tak, aby k přenosu hluku nedocházelo.
2. Při volbě materiálů mysleme na praktičnost: skleněné nášlapy a nerezové zábradlí nutí hospodyni k udržování vysokého lesku. Hůře se udržují i různé zdobné prvky.
3. Schodiště přímé vypadá v obytném interiéru nejlépe - je tvarově jednoduché, takže se nakonec lépe kombinují i dílčí materiály.
Pravidla pro schody 
Běžná standardní šířka schodiště je 90 cm, pohybovat se lze v rozmezí alespoň 60 cm až 120 cm.
 Běžná výška nášlapu je 16-19 cm.