Mramor byl oblíbený už ve starověku, hlavně u Řeků a Římanů, velké uplatnění našel třeba v renesanci, stále častěji ho ale v poslední době vídáme i v moderních interiérech a exteriérech.

Ve španělské Granadě dokončil architekt Luis Arias Recalde Gonzalo působivou moderní stavbu s čelní fasádou obloženou mramorem. Budova vznikala zhruba rok. Klienti chtěli dobře orientovaný dům, který by byl prostorově zajímavý, a byla v něm spousta světla.

Mramorové desky na fasádě mají primární použití jako podlahové lišty. „Rozhodli jsme se využít přebytek desek bílého mramoru Macael z výrobního závodu, který se nachází v blízkosti stavby. To nás vedlo k proměně tradičního použití tohoto materiálu a jeho aplikaci jako obkladu na fasádě," uvedli architekti ze studia Arias Recalde.

Dům je umístěn do klasické místní zástavby.

Dům je umístěn do klasické zástavby.

FOTO: Javier Callejas

V kurzu je hlavně světlý mramor, který působí vzdušně a čistě. Volte proto odrůdy typu klasický kararský, pernštejnský, šternberský nebo sněžníkovský.

Obklad nebo tapeta z mramoru prostor opticky nezmenší. Díky vzoru navíc na stěnách nebude tak viditelné znečištění nebo opotřebení.

Mreamorový obklad je nákladná záležitost, vyrábějí se proto i tapety s mramorovým efektem.

Mramorový obklad je nákladná záležitost, vyrábějí se proto i tapety s mramorovým vzorem.

FOTO: Milton & King, designbotschaft

Pokud chcete na mramorový doplněk upoutat pozornost, můžete zvolit zelený (Forest Green, Verde Guatemala) nebo růžový typ (Rosso Alicante, Tavretino Rosso), se zlatavými prvky (Black Gold) nebo s kresbou připomínající dřevo (Forest Brown), které se hodí i do pestřeji zařízených prostor. Mramory mají velkou barevnou rozmanitost.

Z mramoru se hodně vyrábějí svícny i police.

Z mramoru se vyrábějí svícny i police.

FOTO: MiaFleur (3x), Design Studio Home

Tento oblíbený materiál se v poslední době užívá hlavně jako dekorační. Vznikají z něj svícny, hrníčky, hodně populární jsou krájecí prkénka, která perfektně doplní mramorové kuchyňském desky. Mohou navíc sloužit jako efektní servírovací doplňky.

Mramor se uplatňuje coby materiál pro kuchyňské desky i krájecí prkénka.

Mramor se uplatňuje coby materiál pro kuchyňské desky i krájecí prkénka.

FOTO: Etsy, iDecorate

V Čechách byl mramor hodně využíván ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Uplatňoval se předně jako obklad v luxusních, funkcionalisticky řešených stavbách. K vidění je třeba v proslulé vile Tugendhat. [celá zpráva]

Velkým trendem jsou viditelné žárovky s objímkami z mramoru.

Velkým trendem jsou viditelné žárovky s objímkami z mramoru.

Pokud budete v interiéru volit hodně mramorových prvků, dejte si pozor na časté kombinování s černou barvou. Mramor je totiž také materiál, který je neodmyslitelně spojen s pohřebnictvím. V tmavém prostoru plném černých a šedých doplňků by tato symbolika jen vynikla. Mramor se proto hodí hlavně do jinak světlých a slunných interiérů.