Dřevěné samorosty s praktickým účelem jsou efektním zpestřením moderních interiérů. Ze samorostů můžete vytvořit originální ozdobné rámy zrcadel, osvětlovací tělesa, svícny aj.

V poslední době se samorosty hojně objevují jako nosné prvky svítidel, stojacích i čtecích lamp, lustrů i nástěnných těles.

Takové kousky dobře ladí s nábytkem vzniklým ze špalků. [celá zpráva]

Silnější větve vytvoří základ stojací i stolní lampy.

Silnější větve vytvoří základ stojací i stolní lampy.

FOTO: Eco Chic, DaWanda

Kořeny nebo větve stromů jsou odkorněny, očištěny, zbroušeny a pak nalakovány. Dřevo je třeba ošetřit alespoň včelím voskem. Ten je možné použít i jako lak. Na nábytku vytvoří pololesklý voskový film, který ochrání povrch dřeva proti otěru a mechanickému poškození. Dřevěné kousky si tak zachovají efektní vzhled delší dobu.

Z osmirkované a natřené větve můžete vytvořit stylový věšák.

Z osmirkované a natřené větve můžete vytvořit stylový věšák.

FOTO: Novinky

Důležité je zvolit suché a pevné dřevo, jehož druh bude vhodný ke zvolenému účelu. Většina našich jehličnanů má obecně měkčí dřevo.

Pokud potřebujte dřevěný prvek, který bude odolnější, volte dřeva tvrdší. Ideální je třeba dub, třešeň, javor, akát nebo habr.

Z nepotřebného dřeva může vzniknout třeba nápaditá vitrína. V interiéru pak uplatníte i další kousky s motivem větviček.

Z nepotřebného dřeva může vzniknout i nápaditá vitrína. V interiéru pak uplatníte i další kousky s motivem větviček.

FOTO: Novinky.cz, Indie art & design, St Barts

Samorosty v minulém století často využívali k výrobě nábytku trampové ve svých osadách. Z nalezených dřevěných prvků vznikala křesla pro pomyslného „šerifa”, totemy i nábytek ve srubech.

Dnes se obdobné kousky objevují v moderních interiérech, kterým ale jinak vévodí střídmost a minimalismus.

Drobné větvičky poslouží jako základ pro svícen na čajové svíčky.

Drobné větvičky poslouží jako základ pro svícen na čajové svíčky.

FOTO: DecoBREEZE, DecoFLAIR

Nepravidelné tvary větví se pro designéry stávají i čistou inspirací, podle které poté vytvářejí sériový nábytek. Prostor tak můžete doladit třeba židlemi a konferenčními stolky s motivem větví.

Interiér doladí židle s motivem větvičky na opěrce zad.

Interiér doladí židle s motivem větvičky na opěrce zad.

FOTO: ghify.com

Samorosty se mohou uplatnit i samy o sobě jako dekorace nebo součást větších interiérových květinových dekorací ve vegetativním stylu, který respektuje přirozený styl růstu rostlin.

Dříve se samorosty používaly i jako svébytné nástěnné dekorace. Pokud je natřete nevšední barvou, uplatní se i v dnešních moderních interiérech. Do nich se ostatně vrací i další prvky, které byly hitem v dřívějších dobách. Jde třeba o paroží, kterým se designéři ale už jen volně inspirují. [celá zpráva]