„Rodiče mám v Teplicích, proto jsem chtěla mít poblíž výpadovku tím směrem. Nádraží mám nedaleko a do práce kousek. Vždy jsem chtěla bydlet v centru v dosahu tramvají a metra. To vše bydlení v Praze-Holešovicích splňuje. Hledala jsem byt ve starém domě, ale vyhýbala jsem se přízemí,“ vysvětluje Martina.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Přestože byl tento byt v dezolátním stavu a v nejhorším z těch, které viděla, oslovil ji zachovalými prvky, které bylo možné snadněji zrekonstruovat, byly to skutečně originální dřevěné zárubně a dveře.

Původní je také dispoziční uspořádání interiéru s okny na sever a s výhledem do klidného dvora, které nijak neměnila.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Méně sluníčka si kompenzuje pobytem na terase o patro výš, která je ostatními obyvateli domu minimálně využívaná. Od koupě bytu ji neodradilo ani čtvrté patro bez výtahu. Jeho realizace je ale v plánu.

Původní stav

Původní stav

FOTO: www.modernibyt.cz

Rekonstrukce byla velmi náročná, půl tuny odpadu se odnosilo po schodech a další půl tuny materiálu zase přineslo sem. V první fázi renovace došlo jen na základní stavební úpravy. To veselejší pak následovalo.

Truhla z dědictví byla barevně upravena. Slouží k usednutí, ale také poskytla úkryt pro vysavač a jeho příslušenství. Původní studenou dlažbu překrývají kvalitní perské koberce vydražené na Aukru.

Truhla z dědictví byla barevně upravena. Slouží k usednutí, ale také poskytla úkryt pro vysavač a jeho příslušenství. Původní studenou dlažbu překrývají kvalitní perské koberce vydražené na Aukru.

FOTO: www.modernibyt.cz

Nápadité kreace designérky

„Nikdy jsem nepředpokládala, že bych při zařizování svého domova oslovila designéra. Viděla jsem však výsledek spolupráce s odborníkem. Moc se mi líbila především ložnice rodičů, kterou vytvořila designérka Pavla Kirschner, proto jsem ji oslovila. Nevěděla jsem si rady s poměrně velkou a dlouhou chodbou, také jsem potřebovala jednu místnost využít jako obývací pokoj, pracovnu i ložnici. Myslím, že Pavla si s tím poradila skvěle,“ chválí designérku.

Nevyužitá nika nabídla prostor pro poličku. Své místo zde má i fialově natřená klavírní stolička, kterou je možné využít také u jídelního stolu. Zajímavě je dekorovaná stěna niky. Je polepená papírovými stránkami z knih a časopisů.

Nevyužitá nika nabídla prostor pro poličku. Své místo zde má i fialově natřená klavírní stolička, kterou je možné využít také u jídelního stolu. Zajímavě je dekorovaná stěna niky. Je polepená papírovými stránkami z knih a časopisů.

FOTO: www.modernibyt.cz

Dominantou jídelny je velký rozkládací stůl s pěti různými židlemi, z nichž některé lze nepochybně označit za designové ikony. Místo nad stolem získal další předmět z dědictví – křišťálový lustr, který sem vnesl stopu glamour stylu.

Dominantou jídelny je velký rozkládací stůl s pěti různými židlemi, z nichž některé lze nepochybně označit za designové ikony. Místo nad stolem získal další předmět z dědictví – křišťálový lustr, který sem vnesl stopu glamour stylu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Martina měla spoustu vybavení po prarodičích, kterého se nechtěla vzdát. A proč taky! Například poličku vedle postele zhotovil už její prapradědeček a mohla ještě sloužit. Pavla Kirschner je ta pravá osoba, která umí staré kousky oživit a harmonicky začlenit do zcela nesourodého celku.

V ložnici zůstala zachovaná stará vestavěná skříň. Stačilo ji jen přelakovat vhodným barevným odstínem. Nápaditou zástěnu namalovala sama designérka Pavla Kirschner. Poněkud tvrdší výraz moderního lůžka zjemňuje originální lavice v zámeckém stylu.

V ložnici zůstala zachovaná stará vestavěná skříň. Stačilo ji jen přelakovat vhodným barevným odstínem. Nápaditou zástěnu namalovala sama designérka. Poněkud tvrdší výraz moderního lůžka zjemňuje originální lavice v zámeckém stylu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Dřevěný pracovní stůl doplňuje repasované křeslo z ohýbaných trubek, které bylo nově pochromováno a čalouněno kůží v pudrovém odstínu. V barevných patinovaných krabičkách našla místo Martinina sbírka tužek z celého světa.

Dřevěný pracovní stůl doplňuje repasované křeslo z ohýbaných trubek, které bylo nově pochromováno a čalouněno kůží v pudrovém odstínu. V barevných patinovaných krabičkách našla místo Martinina sbírka tužek z celého světa.

FOTO: www.modernibyt.cz

„Mám ráda kvalitní věci, přírodní materiály, ale barvám se nevyhýbám. Jsem nadšená z chodby, která se vyloupla do nečekané podoby. Oceňuji řemeslné zpracování repasovaných křesel a moc mě baví spát v posteli, která je v prostoru oddělená jen zajímavou zástěnou, cítím se zde jako v hnízdě,“ říká Martina.

Lůžko, které bylo třeba zachovat, designérka doplnila starým čelem postele, jemuž zvýraznila reliéfní části a vylepila ho texty básní ze staré knížky z antikvariátu.

Lůžko, které bylo třeba zachovat, designérka doplnila starým čelem postele, jemuž zvýraznila reliéfní části a vylepila ho texty básní ze staré knížky z antikvariátu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Přestože jde o byt 1 + 1, šedesáti metry čtverečními odpovídá bytu dvoupokojovému a je zde i dostatek úložných prostor.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz