Byt 2+kk se nachází v panelovém domě v zelené lokalitě, z oken jsou vidět kopce Českého krasu. Stav bytu byl při koupi původní, takže v něm nechybělo umakartové jádro, typizovaná kuchyňská linka, plastové skládací dveře a lino na podlaze.

Dispozice bytu zůstala po rekonstrukci stejná, přesto stačilo pár zásadních změn, aby působil prostorněji a luxusněji.

Příčka pryč, beton přiznat

Samozřejmostí bylo položení nových podlah z lamina. Podhledy v chodbě, koupelně a na toaletě pomohly zvýšit zvukovou izolaci, nový štuk na stěnách nahradil staré tapety.

Pouze ložnice přiznává jednou stěnou, že jde o panelákový byt. Zeď za postelí je oškrábaná až na beton, který v impregnované podobě působí velmi moderně.

Pojízdný jídelní stůl lze kdykoli přesunout. Bílá barva a minimalismus stolu doplňují staré židle.

Pojízdný jídelní stůl lze kdykoli přesunout. Bílá barva a minimalismus stolu doplňují staré židle.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Původní příčka oddělující kuchyňský kout od obývací části se ukázala jako zbytečná. Prostor kuchyně byl tak malý a tmavý, že bylo lepší ho spojit s obývákem. Do kuchyně se tak vešla nová moderní kuchyňská linka ve tvaru písmene L, skříň na užitečné i estetické věci a dokonce jídelní stůl. Je na kolečkách, takže ho lze odsunout kamkoli do prostoru.

Nesourodé věci na skříni i v ní vedle sebe působí nenuceně a přirozeně.

Nesourodé věci na skříni i v ní vedle sebe působí nenuceně a přirozeně.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Při vyzdívání jádra se podařilo nepatrně rozšířit koupelnu (140 x 180 cm). Opticky ji ještě zvětšují světlé tóny, velkoformátová dlažba a obklady. Původní vanu nahradil sprchový kout, vedle kterého se vešla i pračka.

Černá, bílá, přírodní

Majitel si pro zařízení bytu vybral praktické, lehké kousky z Ikea, které se snadno přemísťují. Kuchyňská linka, jídelní stůl a skříňky obývací stěny jsou bílé. Kontrastují s téměř černým podkladem stěny, vedoucím od kuchyňské přes jídelní po obývací část místnosti.

Přiznaný beton na stěně je naimpregnovaný. Dodává ložnici jednoduchost a nádech avantgardy. Závěsné svítidlo a lampy na větvi se k betonové šedi hodí.

Přiznaný beton na stěně je naimpregnovaný. Dodává ložnici jednoduchost a nádech avantgardy. Závěsné svítidlo a lampy na větvi se k betonové šedi hodí.

FOTO: Milan Malíček, Právo

A naopak - prosklená skříň s černou konstrukcí dovolí vyniknout bílým figurkám a porcelánu i skleněným dózám, které jsou v ní vyskládány, zatímco konstrukce před černým podkladem téměř zaniká.

Historická a nová figurína - doplňky ke komodě v ložnici.

Historická a nová figurína - doplňky ke komodě v ložnici.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Přírodní tóny do místnosti vnášejí drobné doplňky, jako např. koberec, konferenční stolek nebo majitelem dodané březové nohy ke spodním skříňkám obývací stěny.

Teplé světlé odstíny převažují v předsíňce, koupelně i v ložnici. Na betonové stěně vyniká větev, na níž jsou upevněny dvě industriálně laděné lampy.

V předsíni je ještě třeba vymalovat a dodat skříň, která nahradí komodu.

V předsíni je ještě třeba vymalovat a dodat skříň, která nahradí komodu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Ubytované příběhy

Moderní vybavení bytu vkusně ladí se starými židlemi kolem jídelního stolu. Jednu majitel našel ve sklepní kóji k bytu krátce po nastěhování. Další pak objevil na šumavské chalupě svých známých, zbytek pochází z likvidace jedné venkovské hospody.

Výtvarná pomůcka pro kreslení rukou slouží jako věšák.

Výtvarná pomůcka pro kreslení rukou slouží jako věšák.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Záliba ve věcech s příběhem ho často přivádí na bleší trhy, a to i do zahraničí. Nedaleko Waterloo pořídil nádherné křeslo, které je v novém čalounění dominantou obývací části ještě spolu se židlí Merano značky Ton.

Staré ptačí klícky na skříni v obývacím pokoji pocházejí z bleších trhů ve Francii a v Belgii. Unikátní jsou restaurované funkční francouzské kyvadlové hodiny z roku 1820 zakoupené v Belgii. V prosklené skříni v kuchyni jsou repliky slavných figurek a porcelánu z duchcovské sklárny, která za své výrobky sklidila obrovský úspěch na Expu 1958.

Koupelna získala po vyzdění a výměně vany za sprchový kout prostor. Opticky ji ještě zvětšují velkoformátové dlaždice.

Koupelna získala po vyzdění a výměně vany za sprchový kout prostor. Opticky ji ještě zvětšují velkoformátové dlaždice.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Porcelánové ruce na skříňce jsou formy, na kterých se vyrábějí gumové rukavice. Jedna forma je z Německa od firmy Rosenthal, druhá z duchcovské porcelánky.

Ruka ve stěně v předsíni - pomůcka pro malování - funguje jako věšák. Krejčovské figuríny slouží v ložnici jako designový doplněk i k odkládání šatů. Stará figurína patřila majitelově babičce, která si na sebe šila většinu šatů sama.

Původní kuchyňský kout za příčkou nahradila jednoduchá linka ve tvaru písmene L.

Původní kuchyňský kout za příčkou nahradila jednoduchá linka ve tvaru písmene L.

FOTO: Milan Malíček, Právo