Využívání nepotřebných materiálů z běžného konzumního života se stává stále více trendy. Z nepotřebných bot flip flopek tak vznikají lampy, z plastových konví na zalévání lustry, z pet lahví dekorativní umělecká díla aj.

Využití mají i nákupní vozíky, které je někdy možné získat například ze skládek odpadu, zařízení určených na recyklaci nebo dokonce přímo v obchodech, kde mají vozíky, které jsou rozbité či už nevyužívané.

Základem je ale jejich vhodné povrchové ošetření proti korozi. Nezapomeňte proto využít základní barvu s vysokou antikorozní ochranou na kovové předměty. Vozík pak můžete použít venku i na venkovní terase.

Pokud už je starší, vyplatí se případně využít drátěný kartáč na odstranění případné rzi, nátěr je ostatně vhodné nanášet jen na čistý, odmaštěný a hlavně rzi zbavený povrch.

Křeslo s názvem Annie od designérského studia Reestore.

Křeslo s názvem Annie od designérského studia Reestore

FOTO: Reestore

Většina sedacího nábytku z vozíků vzniká odstraněním přední části pilkou na železo. Přední díl ale můžete také ohnout a využít jej pro vytvoření lenošky. Pokud chcete vyrobit židli, pokračujte i odstraněním většiny bočních stěn.

Pokud ale máte zálusk na křeslo, tak loketní opěrky vytvoříte právě ohnutím nebo zkrácením bočních stěn vozíku. Kolečka můžete nechat nebo odstranit, v závislosti na tom, zda chcete mít kolečkové křeslo, nebo obyčejnou židli.

Z nákupního vozíku může vzniknout křeslo i židle.

Z nákupního vozíku může vzniknout křeslo i židle.

Vozík můžete přizpůsobit svému vlastnímu vkusu a barevným preferencím. Obecně tento kus dobře vynikne v sytých a zářivých tónech a v interiérech zařízených ve stylu pop-artu, ve kterém rozhodně mají prvky z konzumní společnosti své místo. [celá zpráva]

Posezení v nákupních vozích je designovým zpestřením minimalistických interiérů.

Posezení v nákupních vozcích je designovým zpestřením minimalistických interiérů.

FOTO: Stiletto

Z vozíku může vzniknout nejen křeslo či židle, ale i úložný prostor, osvětlení nebo konstrukce pro kolébku.

Nákupní vozík může zazářit i jako součást svébytného uměleckého díla

Umělkyně Sylvie Fleuryová před lety nabarvila nákupní vozík zlatou barvou a postavila ho na výstavní piedestal s použitím zrcadla. Tento muzejní kousek navazuje na slavnou záchodovou mísu vystavenou umělcem Marcelem Duchampem, která se zapsala do dějin umění.

Za pozornost stojí í díla umělkyně Lindy Dolackové, která se také zaměřuje na prvky moderní konzumní společnosti.

Umělkyně Linda Dolacková využila nákupní vozík jako stěžejní prvek pro svá umělecká díla.

Linda Dolacková několikrát využila nákupní vozík jako stěžejní prvek pro svá umělecká díla.

FOTO: archiv Lindy Dolackové

Proměněné nákupní vozíky zpestří běžné moderní interiéry a dodají jim šmrnc. Podobně mohou zafungovat i další recyklované předměty. Inspirovat se můžete třeba projektem 3xR s podtitulem „Redukuj, renovuj, recykluj“. [celá zpráva]