Kvalitu a vlastnosti přírodního kamene oceníme především u kuchyňských desek. Díky minimální tepelné roztažnosti je rovněž vhodný k obložení krbu. Umělý kámen bývá zase tvarově a barevně variabilnější. Čím se ještě liší přírodní a umělé materiály?

Sádrový kamenný obklad Venezia imituje skládané kamenné úlomky malé tloušťky, vrstvené na sebe v přírodním stylu. Cena 970 Kč/m2.

Sádrový kamenný obklad Venezia imituje skládané kamenné úlomky malé tloušťky, vrstvené na sebe v přírodním stylu. Cena 970 Kč/m2.

FOTO: STEGU (4x)

Přírodní kámen

Pro každý přírodní kámen platí: co kus, to originál svou barvou i kresbou. Výrobci povrch kamene upravují podle jeho druhu do luxusního vysokého lesku, ale i do matu. Nadčasovými úpravami jsou patina, opalování a kartáčování.

Mramor, žula, travertin, vápenec, pískovec se používají pro pracovní desky, obklady krbových kamen, ostění, ale i na podlahy. Způsob využití přírodního kamene by měl korespondovat s jeho vlastnostmi a tvrdostí. Podle Mohsovy stupnice tvrdosti má mramor tvrdost mezi 3–4, žula 6 až 7. Na hojně zatěžovanou pracovní desku je lepší zvolit kámen tvrdší, tedy žulu.

Prostor pro sprchování s oblázky na zemi. Pásy na podlaze i stěně dekorují ostatní zóny koupelny. Mozaika z přírodního kamene, 30 x 30 cm. Cena 95 Kč/kus.

Prostor pro sprchování s oblázky na zemi. Pásy na podlaze i stěně dekorují ostatní zóny koupelny. Mozaika z přírodního kamene, 30 x 30 cm. Cena 95 Kč/kus.

FOTO: BAUHAUS (2x)

Kamenná pracovní deska může někomu připadat chladivá, ale lze ji temperovat speciální rohoží instalovanou pod pracovní desku. Přírodní kámen si rozumí také s podlahovými topnými systémy, takže teplo nohou je zaručeno.

Kámen odolává extrémně vysokým teplotám, snáší teploty nad 1000 °C, neměl by však být následně prudce zchlazován.

Praktické tmavé obložení krbu kamenným obkladovým aglomerátem ve tvaru štípaných břidlicových úlomků. Monte Negro za 890 Kč/m2.

Praktické tmavé obložení krbu kamenným obkladovým aglomerátem ve tvaru štípaných břidlicových úlomků. Monte Negro za 890 Kč/m2.

Chceme-li jemně vyhlížející unikátní podlahu, ale i svislé plochy např. do chodby, koupelny, kuchyně nebo do zimní zahrady, vybíráme z tzv. kamenných koberců. Tvoří je celistvá vrstva drobných i větších kamínků spojených pryskyřicí v plátech.

Mezi kamínky jsou např. říční valouny, mramorové oblázky. Koberec je bezespárový, nepropustný.

Umělý kámen

Pro umělý – kompozitní – kámen je typická výjimečná tvrdost, nenasákavost, odolnost vůči poškrábání, vysokým teplotám, bakteriím, chemikáliím, skvrnám. Tvarovou variabilitu oceňují designéři, uživatelé potom na omak hřejivější povrch ve srovnání s přírodním kamenem.

Betonový obklad Nepal kolem krbu je hluboce vyřezávaný, lehký a odolný proti vlhkosti a poškození. Cena 740 Kč/m2.

Betonový obklad Nepal kolem krbu je hluboce vyřezávaný, lehký a odolný proti vlhkosti a poškození. Cena 740 Kč/m2.

Umělý kámen je z přírodních minerálů, pigmentů a akrylového polymeru, např. z písku nebo nadrcené směsi kameniva spojené pojivem (pryskyřice, cement) a smíchané s dalšími přísadami jako pigmenty, sklo.

Díky výrobním technologiím se svým vzhledem úspěšně přibližuje přírodnímu kameni.

Umělý obkladový kámen New Caroline je paropropustný, mechanicky odolný. Rozměr 39 x 11,2 x 3 cm od 799 Kč/m2.

Umělý obkladový kámen New Caroline je paropropustný, mechanicky odolný. Rozměr 39 x 11,2 x 3 cm od 799 Kč/m2.

Vyrábí se pod různými obchodními názvy – Corian, Hanex, SolidStone, HiMacs, Staron. Složení materiálu se od sebe příliš neliší, rozdílný může být podíl minerálů, kvalita akrylového polymeru, nabízená barevná škála.

Konglomerovaný – technický – kámen, např. Technistone, je složením podobný přírodnímu kameni. Obsahuje kolem 90 % přírodního materiálu. Vyrábí se smícháním potřebných ingrediencí, které oproti přírodnímu kameni minimalizují nasákavost a zvyšují pružnost desek. Akumuluje do sebe teplotu okolního prostředí, což je výhodné u dlažby v kombinaci s podlahovým topením.

Dvířka plná oblázků – kámen může být přítomen na koupelnovém nábytku jako obrázkový motiv zásuvky s prosklenou čelní plochou.

Dvířka plná oblázků – kámen může být přítomen na koupelnovém nábytku jako obrázkový motiv zásuvky s prosklenou čelní plochou.

FOTO: DŘEVOJAS

Lehčené kamenné obklady – kamenný obkladový aglomerát – se díky nízké váze používají na stěnové konstrukce, třeba i ze sádrokartonu, ve tvarech štípaných skalních úlomků, lámané skály. Obklady je vhodné spárovat.

Péče o kámen

Povrchy přírodního, umělého kamene i kamenné koberce běžně čistíme suchou cestou, vysáváme, zametáme.

Kámen vhodný do interiéru se dá díky svým vlastnostem využít i v exteriéru.

Kámen vhodný do interiéru se dá díky svým vlastnostem využít i v exteriéru.

Lesklé povrchy přírodního kamene oživíme lešticí pastou s obsahem přírodních vosků. Syntetické vosky lze přidat do vody, kterou povrchy čistíme. Prach a běžné nečistoty odstraníme vlhkým mopem. Mírnou nasákavost přírodního kamene posilujeme impregnací podle doporučení výrobce.

Obklady Nepal Frost použité v koupelně.

Obklady Nepal Frost použité v koupelně

Pomůžeme takto zejména žule, která sákne tekutiny včetně oleje podstatně více než mramor. Ten je zase na rozdíl od žuly citlivější na kyselé tekutiny a agresivnější čištění, proto již ve výrobě prochází trvalou impregnací. Přesto je lepší, když mramor čistíme šetrně pH neutrálními čisticími prostředky.

Případné poškození umělého kamene se dá snadno opravit. Škrábance a drobné vrypy odstraníme broušením a přeleštěním.