Jedna z největších evropských nemocnic pro pacienty s onkologickým onemocněním bude otevřena v anglickém Leedsu. Organizace Maggie´s, která poskytuje bezplatnou podporu pro lidi, kteří žijí s rakovinou, vyzvala architektonické Heatherwick Studio, aby navrhlo nové centrum v rámci nemocničního areálu St. James. Má jít o jednu z největších poboček organizace vůbec.

Architekti se rozhodli vsadit na velké množství zeleně, které má podle nich podpořit léčbu. Chtějí tak vlastně v hrabství Yorkshire vytvořit obytnou zahradu. To se jim podařilo díky architektonickému konceptu, který místo klasické budovy připomíná spíš shluk mnoha různě vysokých gigantických květináčů.

Stavba bude zasazena do klasického městského prostředí.

Stavba bude zasazena do klasického městského prostředí.

FOTO: archiv Maggie´s Center

Základem zadání projektu je, aby se noví obyvatelé stavby cítili v léčebném ústavu jako doma a neměli pocit, že jsou v nemocnici. Cílem je vytvořit příjemné, neformální a motivující prostředí poskytující dostatek soukromí pacientům i jejich návštěvám.

„Jsme poctěni, že můžeme spolupracovat s týmem Maggie´s na vzniku nového centra. Naším úkolem je, aby vzniklo zvláštní místo, které bude podporovat lidi postižené rakovinou a inspirovat i personál, který s nimi pracuje," uvedl zakladatel architektonického studia Thomas Heatherwick.

Na vrcholu budovy budou prostorné střešní zahrady.

Na vrcholu budovy budou prostorné střešní zahrady.

„Kvalitní architektura je životně důležitá pro péči. Centra Maggie´s jsou známá pro svůj tvůrčí přístup k designu,” uvedla výkonná ředitelka Maggie´s Laura Leeová.

Heatherwick Studio bylo založeno v roce 1994 a v současné době je jedním z nejvíce experimentujících designérských studií působících v Británii.

I v interiéru mají být pacienti obklopeni zelení.

I v interiéru mají být pacienti obklopeni zelení.

Stavební povolení na novou budovu bylo vydáno letos v červenci. Velká Británie se tak dočká další přírodou inspirované stavby. Studio Heatherwick je ostatně velkým příznivcem zeleně v městském prostoru, je také autorem vizionářského zatravněného mostu s názvem Garden Bridge. [celá zpráva]

Přinášení zeleně do městského prostředí na střechy nebo fasády domů je stále populárnější. V nizozemském městě Almere mají  třeba stavbu, která ukrývá garážová stání s fasádou pokrytou květináči.

Na stavbu je zajímavý pohled i v noci - do garáží je skrz pláty zvenku vidět.

Na stavbu je zajímavý pohled i v noci - do garáží je skrz pláty zvenku vidět.

FOTO: Jeroen Musch

Za pozornost stojí i dům od vietnamského studia Vo Trong Nghia Architects. Stojí v Ho Či Minově Městě. I ten je vlastně shlukem velkých obytných květináčů. [celá zpráva]