„Měl jsem v České republice několik prodejen mobilů, ale v roce 2002 moje podnikání spláchly povodně a já jsem stál před otázkou, jak dál. Nečekal jsem, že mne čeká tak veliká změna celého života,“ začíná své povídání Petr Skořepa původem z Liberce.

V ekovesnici je práce pro všechny zájemce.

V ekovesnici je práce pro všechny zájemce.

FOTO: ekovesnice.cz (4x)

„Našel jsem si ženu na Slovensku, a protože je učitelkou slovenského jazyka, bylo jasné, že v Čechách by se moc neuživila. Proto padlo rozhodnutí, že budeme bydlet na Slovensku. U Sence jsme postavili slaměnou jurtu a navzdory počátečnímu nesouhlasu její rodiny, jsme tam přežili dva šťastné roky,“ uvedl.

Nakonec se usídlili v Bílých Karpatech, kde pomáhají budovat ekovesnici, vedou pobyty ve tmě a školu přírodního stavitelství.

Levné, ale pracné

Skořepa je samouk a ekologické slaměno - hliněné kruhové domečky byly jeho hobby.

„V současnosti už dokážu stavět domečky s klimatizací na fyzikálních principech. Příjemná vnitřní teplota se udržuje pomocí různých otvorů a větráním přes sklep,“ dodal. Ve Francii už stojí dva tisíce slaměných domů, v České republice je jich asi 200 a na Slovensku přibližně třicet.

„Pořádáme kurzy, kde se zájemci mohou naučit stavět tyto domečky. Je to levná, ale pracná stavba. Například první domek o rozloze 40 metrů čtverečních užitné plochy s kompletním vybavením mě vyšel na 150 tisíc korun, které jsem dal za materiál,“ uvedl.

Příprava stavebního materiálu

Příprava stavebního materiálu

Každý má možnost naučit se, jak si postavit dům sám.

Každý má možnost naučit se, jak si postavit dům sám.

Základem je dřevostavba a slaměné balíky jako izolace a hliněné omítky z vnějšku i z vnitřku.

„Dům dýchá, protože je to difuzně otevřená stavba. Z vlhkostního hlediska je stavba bezpečná, protože hlína dokáže na sebe nasávat veškerou vlhkost a zase ji stíhá odvětrávat. Tepelně ta stěna izoluje, jako 15 až 20 centimetrů polystyrénu a zvukově, jako 150centimetrová betonová zeď,“ tvrdí.

Kruhový půdorys umožňuje jiné proudění energie než stavba, která má rohy. „I když jsou kamna na jednom místě, tepelný komfort je v celé stavbě zhruba stejný,“ popisuje Skořepa.

Petr Skořepa v ekovesnici.

Petr Skořepa v ekovesnici

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Pobyty ve tmě

V maličkém domečku v zadní části areálu organizuje ekovesnice tzv. pobyty ve tmě.

„Zájemci tam absolvují týdenní terapii v absolutním tichu a týden nic nevidí. Terapie pochází z jiných kultur a má blahodárné účinky na psychiku. Člověk je týden bez telefonu, uklidní se a začne jinak přemýšlet,“ vysvětluje Skořepa.

Kolem tohoto domečku je potřeba procházet zvlášť potichu.

Domeček pro terapii ve tmě

Domeček pro terapii ve tmě

Škola přírodního stavitelství

Skořepa v ekovesnici vede školu přírodního stavitelství. V areálu pracuje několik nadšenců, kteří se zde učí veškeré práce.

„Za pomoci evropského grantu Evropská dobrovolnická služba - EDS umožnujeme pobyt čtyřem dobrovolníkum, kteří jsou u nás na celý rok. Je to program pro mladé lidi do třiceti let. Dělají hliněné omítky, marocké štuky a učí se techniky s přírodními materiály. Samozřejmě, pomáhají i na zahradě, sází staré odrůdy stromů a keřů, starají se o zvířata. Je to taková nástavba po škole, aby získali praxi,“ uvedl.

„Jsem přímo z Prahy a jsem tady od ledna. Mám zde jídlo, ubytování, zdravotní pojištění a 95 eur kapesné měsíčně,“ říká Filip Materna.

„Hodně jsem se tady naučil a zpátky do Prahy se mi vůbec nechce,“ dodal.