Lustry a lampy vznikají z řady drobných dílků z plastu nebo ze dřeva a překližky, které se pozvolna vrství po obvodu stínidla. Prodávají se zpravidla v rozloženém stavu s desítkami drobných dílů a vyžadují montáž.

Jejich složení je sice náročnější, ale bude bavit milovníky puzzle, origami a jiných skládanek.

U některých lustrů se designéři snažili co nejlépe kopírovat tvar šišek.

U některých lustrů se designéři snažili co nejlépe kopírovat tvar šišek.

FOTO: Etsy

Je třeba brát v úvahu, že tento typ osvětlení vydává spíš měkké náladové světlo a není tak úplně vhodný jako hlavní osvětlení větších místností.

Pokud ale chcete volit jen tento styl, můžete uplatnit několik svítidel a uspořádat je v řadě nad jídelní stůl, ideálně v různých výškách. U doplňků s organickými tvary inspirovanými přírodou totiž drobná nepravidelnost rozhodně nebude na škodu.

Do modernějších interiérů se hodí extravagantnější osvětlení s metalickými odlesky.

Do modernějších interiérů se hodí extravagantnější osvětlení s metalickými měděnými odlesky.

FOTO: Design 55 Interiors (2x)

Pokud si budete pořizovat jen jeden lustr tohoto typu, pak je třeba vybrat žárovky s vyšší svítivostí a vzít v úvahu, že v místnosti bude třeba vysvítit rohy. Vhodné je proto volit doplňková svítidla osvětlující strop a stěny.

Osvětlení připomínají šišky a v interiéru působí hodně dekorativně.

Světla připomínají šišky a v interiéru působí dekorativně.

FOTO: Novinky.cz

Nevýhodou tohoto efektního osvětlení připomínajícího borové šišky je jeho náročnější údržba. Lampy a lustry je třeba pravidelně čistit prachovkou a nenechat spoje znečistit.

Tento typ osvětlení zapadne i do klasičtěji zařízených interiérů.

Osvětlení s dřevěnými prvky zapadne i do klasicky zařízených interiérů.

Extravagantní lustry se vyplatí nechat v interiéru vyniknout a zazářit jako výrazné solitéry. Ostatní zařízení prostoru by proto mělo být maximálně střídmé a jednoduché.

Lustry vznikají i z map nebo novin.

Lustry vznikají i z map nebo novin.

FOTO: Eco Chic, design3000.de

Osvětlení připomínající šišky perfektně zapadne do prostor, ve kterých převládají teplé a zemité barvy, a do interiérů inspirovaných lesem, pro které je typická uklidňující atmosféra. [celá zpráva]