Architekt Jan Kaplický je známý pro svou futuristickou tvorbu, kterou mnozí dodnes nepřijímají.

V Česku zůstal nerealizovaný návrh budovy Národní knihovny přezdívaný „Chobotnice”, který měl být první velkou dokončenou stavbou Kaplického u nás.

Realizace je zatím v nedohlednu i u stavby s přízviskem „Rejnok” - Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích. [celá zpráva]

Kaplický navrhl i plošinu pro přistávání vrtulníků.

Kaplický navrhl i plošinu pro přistávání vrtulníků.

FOTO: Národní galerie v Praze 2015

Národní galerie v Praze představuje veřejnosti projekt s názvem „Jan Kaplický výkresy”, který se do Prahy přesouvá z londýnské Architectural Association Gallery.

Výstava seznamuje diváka s Kaplického kresbami a kolážemi, široké veřejnosti méně známou součástí jeho tvorby, která ale ukazuje na jasnou zálibu architekta ve sci-fi a vesmírné architektuře. Návštěvník si tak lépe představí zdroje inspirace futuristické architektury, které se Kaplický věnoval.

Kaplického zajímala vesmírná architektura, kterou jsou futuristické stavby často inspirovány.

Kaplického zajímala vesmírná architektura, kterou jsou futuristické stavby často inspirovány.

FOTO: Národní galerie v Praze 2015

„Jan Kaplický jako jeden z prvních experimentoval s organickými a biomorfními tvary ještě před nástupem počítačového věku, tedy v dobách, kdy narýsování složitých křivek znamenalo pracné opisování křivítek perem,“ uvedl světoznámý architekt Richard Rogers, který se s Kaplickým seznámil během projektu pařížského Centre Pompidou a který je zároveň autorem předmluvy knihy Jan Kaplický výkresy.

Na výstavě jsou k vidění i detailní nákresy staveb.

Na výstavě jsou k vidění i detailní nákresy staveb.

FOTO: Národní galerie v Praze 2015

Nejstarší projekty prezentované v rámci expozice vznikaly na počátku 70. let. Zatímco během dne Kaplický pracoval v kancelářích jiných architektů, večery a víkendy trávil doma kreslením a navrhováním. Architekturou, kterou v té době tvořil, byl nákres a řez vedený do detailu.

Kaplický vytvářel i studii pro NASA

V roce 1979 založil Jan Kaplický spolu s Davidem Nixonem studio Future Systems. Od designových studií, např. pro Mezinárodní vesmírnou stanici NASA, se studio postupně přesunulo k realizaci staveb, s čímž souvisela i proměna způsobu práce.

Lord's Media Centre, oceněné v roce 1999 Stirlingovou cenou, se tak stalo posledním projektem, který Kaplický nakreslil kompletně rukou. Přestože Future Systems od té doby vypracovávalo formální výkresy na počítači, Kaplický svoje návrhy i nadále skicoval.

Výstava je cenným dokladem způsobu práce tohoto architekta. Ve Veletržním paláci v Praze je možné ji navštívit až do 16. 6. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

„Odkaz Jana Kaplického je stále aktuální a inspirující pro mnoho lidí, kteří se zajímají o architekturu a umění vůbec. I proto mě těší, že jeho dílo bude od příštího roku reprezentováno také ve znovuotevřeném Design Muzeu v Londýně,“ uvedla Eliška Kaplický z Nadačního fondu Kaplický Centre.