Lze pořídit klasické závěsné umyvadlo na stěnu, umyvadlo usazené na desku, zapuštěné do koupelnové skříňky, velké dvojumyvadlo pro početnou rodinu, nebo menší rohové do garsonky, v níž bydlí singl osoba.

Naddimenzované umyvadlo nás omezuje v pohybu, u malého se špatně myje.

Keramické umyvadlo Inka od italské firmy Kerasan lze pořídit v černé i bílé barvě, oceníme odkládací plochu. Umyvadla se prodávají v pěti různých velikostech a lze je kombinovat s deskami. Cena 5590 Kč.

Keramické umyvadlo Inka od italské firmy Kerasan lze pořídit v černé i bílé barvě, oceníme odkládací plochu. Umyvadla se prodávají v pěti různých velikostech a lze je kombinovat s deskami. Cena 5590 Kč.

Dobře zvolené umyvadlo je tak velké, aby se do něho vešly obě ruce, pohodlně jsme se opláchli až po lokty a voda přitom necákala ven.

Trocha ergonomie

Před umyvadlem má být 90 cm volného prostoru, kolem něho alespoň 20 cm. Standardně se umyvadlo usazuje do výšky 85 až 90 cm, dlouhánům či menším postavám vyhovuje i jiné umístění.

Standardní umyvadlo má šířku 50-65 cm, hloubku 42-50 cm.

Do malých koupelen volíme umyvadla s šířkou 50-55 cm, do velké rodinné koupelny si můžeme dovolit modely s šíří 80-100 cm.

Typy umyvadel

 

Umyvadla na desku

Efektní řešení, protože tato umyvadla nabízejí velký prostor na odkládání. Jsou stylově usazena na desku, která musí být velmi odolná: osvědčilo se exotické dřevo, umělý či přírodní kámen.

Jistou nevýhodou tohoto provedení je, že v místě kontaktu umyvadla s deskou se usazuje špína, kterou lze hůře odstraňovat.

Kulaté umyvadlo Thin s instalací na desku, materiál Rockstone, průměr umyvadla 400 mm, cena 4990 Kč.

Kulaté umyvadlo Thin s instalací na desku, materiál Rockstone, průměr umyvadla 400 mm, cena 4990 Kč.

Zapuštěná umyvadla

Praktické řešení - sanita ve skříňce vyplní jinak hluché místo pod umyvadlem. Zapuštění může být buď úplné, nebo částečné (v tomto případě získáme více úložného místa).

Zkontrolujeme, zda jsou kvalitní spoje a hrany, vše těsní. Spodní hrana skříňky má být alespoň 25 cm od podlahy kvůli pohodlnému úklidu.

Závěsná umyvadla

Klasické řešení - umyvadlo visí na stěně, takže se prostor kolem něho dobře udržuje v čistotě, také nezabírá mnoho místa. K výběru je opravdu hodně velikostí a tvarů, které by vždy měly ladit se stylem koupelny.

U závěsného umyvadla nejlépe vynikne jeho tvar, ale také jsme bez větší odkládací plochy.

Hranaté umyvadlo Strada s minimalistickými detaily a moderním nádechem má rozměr 60 x 42 cm. Lze ho instalovat na stěnu nebo použít s koupelnovým nábytkem. Cena 5862 Kč.

Hranaté umyvadlo Strada s minimalistickými detaily a moderním nádechem má rozměr 60 x 42 cm. Lze ho instalovat na stěnu nebo použít s koupelnovým nábytkem. Cena 5862 Kč.

FOTO: SIKO

Rodinná umyvadla

Provoz ve čtyřčlenné a větší rodině ráno připomíná dostihy. Dvě samostatná umyvadla, nebo přímo spojená dvojumyvadla jsou v takovém případě výhrou. Provoz se urychlí, navíc získáme i dostatek odkládacího prostoru. Postačí velikost 120 x 60 cm.

Atypické skleněné umyvadlo patří do moderní koupelny.

Atypické skleněné umyvadlo patří do moderní koupelny.

FOTO: ELITE BATH

Umyvadlo pro jednoho

Do menších koupelen nebo v domácnosti s jedním členem zakoupíme menší umyvadlo. Pečlivě zvážíme jeho rozměry, především se zaměříme na hloubku. Praktické je třeba hlubší rohové provedení, které skvěle šetří místo.

Při instalaci umyvadla myslíme i na ergonomické zásady. Před umyvadlem má být asi 90 cm volného prostoru, kolem něho asi 20 cm. V blízkosti se může objevit třeba topný žebřík, který rychle usuší ručníky.

Při instalaci umyvadla myslíme i na ergonomické zásady. Před umyvadlem má být asi 90 cm volného prostoru, kolem něho asi 20 cm. V blízkosti se může objevit třeba topný žebřík, který rychle usuší ručníky.

FOTO: KORADO

Přehled materiálů

 

Keramika je klasika

Když se řekne umyvadlo, každý si představí bílou glazovanou keramiku. Je to skvělý materiál - odolný, pevný, hladký, snadno se čistí, nic ho neodře, zvládne kdejakou chemikálii, a pokud nám nespadne na zem, vydrží roky.

Výrobci dnes nabízejí umyvadla i s antibakteriální úpravou, zabraňující usazování vodního kamene. Za tradiční se považuje keramika v bílém provedení, ale možné jsou i jiné pastelové odstíny.

Rohové umyvadlo 10° (nese název podle celého koupelnového konceptu) je výjimečné svým natočením o deset stupňů, a to směrem do koupelny. Jeho mycí prostor je pootočen k uživateli tak, že se už nemusí nepříjemně tísnit lokty u zdí v rohu.

Rohové umyvadlo 10° (nese název podle celého koupelnového konceptu) je výjimečné svým natočením o deset stupňů, a to směrem do koupelny. Jeho mycí prostor je pootočen k uživateli tak, že se už nemusí nepříjemně tísnit lokty u zdí v rohu, paže se mohou při mytí volně pohybovat. Rozměry umyvadla 55 nebo 65 cm, cena 5490 Kč. Umyvadlo se prodává v levém i pravém provedení.

FOTO: RAVAK

Mramor a sklo pro estéty

Oblíbené je i umyvadlo z litého mramoru, který v porovnání s keramikou dovoluje designérům větší variabilitu tvarů (finální povrchovou úpravu tvoří probarvená pryskyřice, která chrání povrch proti oděru, poškrábání).

Dvojumyvadlo Traffic, rozměr 120 x 48 cm. Vhodné k instalaci do spodní skříňky se dvěma zásuvkami. Cena od 6394 Kč.

Dvojumyvadlo Traffic, rozměr 120 x 48 cm. Vhodné k instalaci do spodní skříňky se dvěma zásuvkami. Cena od 6394 Kč.

FOTO: SANITEC

Pořídit si lze i umyvadlo z tvrzeného bezpečnostního skla, nejčastěji v mléčné barvě. Vhodné je do minimalistické koupelny, pro větší pocit útulnosti se doporučuje kombinovat s dřevěnými prvky, teplými odstíny dlažby a obkladů.

Keramické dvojumyvadlo Losanga o velikosti 120 x 48 cm, lze ho použít jako závěsné, na desku nebo polozapuštěné. Cena 17 190 Kč.

Keramické dvojumyvadlo Losanga o velikosti 120 x 48 cm, lze ho použít jako závěsné, na desku nebo polozapuštěné. Cena 17 190 Kč.

Varianty pro náročné

Pro umyvadla lze použít i akrylát, nerez, smaltovanou ocel, přírodní kámen (mramor, travertin, žula), umělý kámen, exotické dřevo, dokonce i beton.

I tvary umyvadel jsou pestré: obdélník, kruh a čtverec v různých velikostech a zaobleních.

Krásné retro umyvadlo Waldorf je z klasické bílé keramiky, má hranatý tvar se zaoblenými rohy. Cena 6890 Kč.

Krásné retro umyvadlo Waldorf je z klasické bílé keramiky, má hranatý tvar se zaoblenými rohy. Cena 6890 Kč.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: