Měla opravdu štěstí, na Žižkově, v jedné z jejích oblíbených lokalit, totiž sídlí architektonické studio SMLXL, jehož je spolumajitelkou.

Do vršovického bytu ve čtvrtém patře starého domu z přelomu minulého století s překrásným výhledem se Hana zamilovala na první pohled. Světlý byt o rozloze 56 m2 s balkónem orientovaným na jih však vyžadoval důkladnou rekonstrukci.

Vstupní chodba je dostatečně prostorná. Nabízí místo k usednutí, které vzniklo využitím samostatného modulu – části sedací soupravy umístěné v obývacím pokoji.

Vstupní chodba je dostatečně prostorná. Nabízí místo k usednutí, které vzniklo využitím samostatného modulu – části sedací soupravy umístěné v obývacím pokoji.

FOTO: www.modernibyt.cz

V tomto případě kovářova kobyla nechodí bosa, Hana vytvořila interiér pro sebe s ohledem na vše, co má ráda. Preferuje jednoduchost, přírodní materiál a bílou barvu, kterou doplňuje dřevem a kontrastním černým akcentem v detailech.

Kuchyň je sestavena z 60 cm širokých skříněk a doplněna pracovními deskami z corianu. Skrývá chladničku s mrazničkou, myčku a nerezový dřez.

Kuchyň je sestavena z 60 cm širokých skříněk a doplněna pracovními deskami z corianu. Skrývá chladničku s mrazničkou, myčku a nerezový dřez.

FOTO: www.modernibyt.cz

Nechybí tu ani rostliny. Interiér barevně přetváří textiliemi podle nálady či ročních období. Nyní můžete nahlédnout do zimního dekorování. Kamkoliv pohlédnete, cítíte harmonickou provázanost celku. Neutrální barevnost dává příjemně vyniknout obrazům a doplňkům.

Změna uspořádání

Pro lepší využití interiéru změnila architektka jeho uspořádání. Ložnici umístila do severně orientovaného pokoje s okny do klidného vnitrobloku domu, kde dříve bývala kuchyň. Z části přiléhající k toaletě v něm vytvořila prostornou šatnu, kde je i pračka a skrytý kotel.

Stěnu za pohovkou zdobí velké abstraktní plátno, které pro Hanu namaloval kamarád.

Stěnu za pohovkou zdobí velké abstraktní plátno, které pro Hanu namaloval kamarád.

FOTO: www.modernibyt.cz

Koupelna a WC místnost jsou kompletně zrekonstruovány, ale zůstaly na původním místě. V pokoji s balkónem je dnes kuchyň a obývací pokoj.

Rozsáhlé úpravy interiéru vyžadovaly také kompletní výměnu elektroinstalací a vodoinstalací včetně topení. Nové jsou i štuky a zhruba tři metry vysoký strop.

Slouží dál

Moderní interiér zdobí zachovalé původní dveře, které byly nově přelakovány. Jen jejich prosklení podlehlo času. Hladké pískované sklo jim však sluší.

Obrovské nadšení zavládlo po odstranění nalepeného koberce v jižně orientovaném pokoji, když majitelka objevila kvalitní dubové parkety v dobrém stavu.

Knihovnu na míru zhotovila firma Master & Master a přídavný stolek si architektka zhotovila sama.

Knihovnu na míru zhotovila firma Master & Master a přídavný stolek si architektka zhotovila sama.

FOTO: www.modernibyt.cz

Neméně se radovala i z originální kamenné podlahy v předsíni z litého teraka s mramorovými kostičkami, které se užívají jako dilatační spoje. Koupelna s WC místností už tolik štěstí neměly.

Stará postel dostala novou matraci a povlečení odráží roční období.

Stará postel dostala novou matraci a povlečení odráží roční období.

FOTO: www.modernibyt.cz

Z původní secesní dlažby se dochoval jen malý počet dlaždiček, proto je Hana nahradila podlahou z teraka. Také v ložnici bylo třeba položit nové dubové parkety. Nahradily původní lino.

Podlaha koupelny je zhotovena z litého teraca a zdi jsou opatřeny cementovou stěrkou. Konzolový stolek vyrobený na míru nese umyvadlo Sapho, stejné značky jsou i vodovodní baterie.

Podlaha koupelny je zhotovena z litého teraca a zdi jsou opatřeny cementovou stěrkou. Konzolový stolek vyrobený na míru nese umyvadlo Sapho, stejné značky jsou i vodovodní baterie.

FOTO: www.modernibyt.cz

V novém interiéru našel své místo nábytek z předchozího bytu, ale i stolek vyrobený z šicího stroje Singer a staré křeslo po prarodičích, které čeká na nové čalounění.

Uplatnění našla i klavírní stolička z Hanina dětství. Majitelka zvažuje už jen nákup závěsů do obývacího pokoje, které by v případě potřeby ztlumily intenzitu silného slunečního záření.

Ing. arch. Hana Štěpková (32 let)
Architektka, miluje svoji práci, jógu a cestování, je spolumajitelka architektonického studia SMLXL.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Projděte si aktuální nabídku bytů v Praze na realitním serveru Sreality.cz