Jaké bylo zadání na zařízení domu, které jste od klientů dostala?

Moji klienti pocházejí z jižních Čech. Jde o mladou rodinu se dvěma dětmi, která dosud žila a pracovala v zahraničí a nyní si chce zařídit domov v Česku.

Protože mají rádi přírodu a jsou velcí sportovci, pořídili si jednopatrový dům v blízkosti většího města, kde to mají jen pár kroků do lesa...

Přáli si moderní dům se zahradou, který bude pohodový a zároveň nenáročný na údržbu.

V celém interiéru se nenásilně objevují rostlinné a zvířecí motivy. Například tapeta v obývací místnosti připomíná zvířecí kůži.

V celém interiéru se nenásilně objevují rostlinné a zvířecí motivy. Například tapeta v obývací místnosti připomíná zvířecí kůži.

FOTO: www.modernibyt.cz

Jak probíhala vaše spolupráce?

Poprvé jsme se s klienty v jejich domě potkali v době, kdy představoval jen prázdný skelet. Na domluvu, jak by měl vypadat jejich budoucí domov, jsme měli asi hodinu času, protože odjížděli do zahraničí. Předali mi tedy stavební dokumentaci k domu a ujasnili jsme si základní požadavky.

FOTO: www.modernibyt.cz

Řekli mi, co by určitě v interiéru mít chtěli, co naopak odmítají, a dali mi volnou ruku. Několikrát jsem jim pak mailem poslala dílčí návrhy, párkrát jsme si telefonovali.

Když jsme se potom znovu potkali a já jim předložila celý koncept, byli překvapeni a říkali, že jsou potěšeni, protože jsem jejich představy zcela vystihla.

Atraktivním prvkem jsou květiny zhotovené z papíru, které se dají krásně tvarovat a ladí k přírodním materiálům.

Atraktivním prvkem jsou květiny zhotovené z papíru, které se dají krásně tvarovat a ladí k přírodním materiálům.

FOTO: www.modernibyt.cz

Na schůzku jsem tehdy přijela s velkým kufrem plným vzorků - ukázala jsem jim konkrétní materiály, barevné odstíny, podlahoviny, deskoviny, materiál kuchyňských skříněk…

Pak už jsme všechno řešili na dálku, protože se musela domluvit návaznost prací.

V domě na první pohled upoutá použití nevšedních barevných odstínů. Jak tento nápad vznikl?

To byla právě podstata mého konceptu - chtěla jsem, aby bylo v interiéru využito co nejvíce přírodních materiálů a v přirozených barevných odstínech. Proto jsem jim navrhla přírodní odstín dřeva - bělený dub, který se objevuje jako sjednocující prvek na podlahách obytných místností v celém domě, a k tomu měla být použita jedna výrazná barva. Měla jsem vybranou jednu, která je neotřelá a velmi zajímavá - tzv. canard.

Podlahy z masivního běleného dubu dávají celému domu jednotný ráz a podtrhují jeho přírodní charakter.

Podlahy z masivního běleného dubu dávají celému domu jednotný ráz a podtrhují jeho přírodní charakter.

FOTO: www.modernibyt.cz

Tento název pochází z francouzštiny a vznikl podle takzvaného modrého zrcátka, tedy nádherně zbarvených peříček, která se objevují na křídlech divokých kachen. Inspiroval mě vzorník francouzské firmy Home Spirit, když jsem vybírala křesílka k jídelnímu stolu.

Jak váš poměrně odvážný nápad přijali klienti?

Když jsem jim svůj nápad předložila, reakce byla celkem pochopitelná. Byli překvapeni, říkali, že tenhle odstín by je v životě nenapadl, ale následně se jim tato myšlenka velmi zalíbila. Domluvili jsme se, že barva bude procházet celým domem, ale jen v jemných akcentech, aby celek působil harmonicky.

Tento typický modrý odstín jsem pak použila jako dominantní prvek, který se objevuje napříč celým interiérem domu. V kuchyni vyplňuje stěnu za kuchyňskou linkou, objevuje se v podobě vliesových tapet s jemnými odlesky na schodišti i v koupelnách, kde zároveň tvoří zajímavý barevný akcent na podhledech.

Originálním detailem koupelny je podhled sprchového koutu v odstínu canard.

Originálním detailem koupelny je podhled sprchového koutu v odstínu canard.

FOTO: www.modernibyt.cz

Mnoho lidí dnes dává v interiéru přednost bílé barvě. Vy jste například na kuchyňských skříňkách zvolila našedlý odstín. Z jakého důvodu?

Věděla jsem, že k bělenému dubu, který je ve velké ploše na podlaze, v kombinaci s „kachní modrou“ bude působit lehce našedlý odstín skříněk mnohem přirozeněji. Také pracovní desku u kuchyňské linky jsme zvolili v šedé barvě. Určitě je třeba zmínit materiál, ze kterého je vyrobená.

Říká se mu „kámen 4. generace“, ale kámen to ve skutečnosti není. Jedná se o 100% polyakrylát, který je neporézní, nenasákavý a antibakteriální. Používá se hlavně na plochy, které jsou v rovině, protože je bezespárový a dají se do něj dodělávat např. odkapávací a odkládací plochy.

Zajímavý nápad představuje i zasunovací sloupek s elektrickými zásuvkami, který nikde nepřekáží, ale je schovaný uvnitř pracovní desky na ostrůvku v obytné kuchyni…

Ano, to je velmi praktické řešení. Takto jsou elektrické zásuvky vždy připravené pro připojení mixéru a dalších přístrojů pro kuchyňské práce na ostrůvku nebo pro práci s laptopem.

Čela skříní v dívčím pokoji nekončí u podlahy a mají zaoblené rohy, proto působí subtilním dojmem.

Čela skříní v dívčím pokoji nekončí u podlahy a mají zaoblené rohy, proto působí subtilním dojmem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Mimochodem, moji klienti původně požadovali barový pult, ale když jsem si návrh kuchyně rozkreslila, místo působilo stísněně, nezbyl by prostor k průchodu na terasu, bar by museli složitě obcházet. Proto jsem klientům navrhla ostrůvek. Nakonec se jim tohle řešení zalíbilo a jsou spokojeni.

Zaujalo nás i promyšlené osvětlení.

Vždy myslím na to, aby byla na prvním místě dobře osvětlená pracovní plocha a aby světlo vytvářelo příjemnou atmosféru, proto jsou v interiéru podsvícené skříňky, podhledy. Aby se osvětlení dalo měnit podle situace, denní či noční doby. Světla v celém domě na sebe musí navazovat a tvořit propojovací prvek.

FOTO: www.modernibyt.cz

V domě jsou celkem tři koupelny - čím se liší?

Dům byl dobře promyšlený, co se týká umístění jednotlivých místností, schodiště atd., ale úplně jsme předělávali například odpady, protože nám vůbec nevyhovovalo původní rozmístění koupelen.

Všechny tři koupelny se kompletně předělávaly. V přízemí je jedna se sprchovým koutem a WC, v patře je samostatné WC s bidetovou sprškou a velká koupelna, kde je skrytá vana, sprchový kout a dvojumyvadlo - vlastně jedno dlouhé umyvadlo, u něhož jsou dvě baterie. Ty jsou ve všech koupelnách podomítkové.

Dětské pokoje jsou vybavené nábytkem na míru, který nabízí dostatek úložného prostoru i místa na hraní.

Dětské pokoje jsou vybaveny nábytkem na míru, který nabízí dostatek úložného prostoru i místa na hraní.

FOTO: www.modernibyt.cz

Sprchový kout umožňuje díky podsvícení podhledu vytvořit si intimní atmosféru připomínající domácí spa. Obklady v koupelnách tvoří přírodní štípaný kámen ve dvou odstínech, v přízemí tmavě šedý, v patře světle šedý. Příjemné teplo zajišťuje podlahové topení.

Autorka návrhu

Autorkou interiéru je Marcela Bartáková. Interiéry vytváří podle svých slov „s intuicí, vášní a radostí, často s využitím prvků feng-šuej“.

Jana Vaňátková, www.modernibyt.cz