Stavba nese jméno australsko-čínského obchodního magnáta a filantropa Dr. Chau Chaka Winga, který daroval mnohamiliónový dar pro jednotlivé univerzity v Austrálii.

Jde o vůbec první stavbu slavného americko-kanadského architekta v Austrálii. Gehryho díla jsou rozseta po celém světě, jako spoluautor Tančícího domu v Praze je známý i v Čechách. I tomu je podobně jako většině jeho staveb vlastní dynamika a nepravidelné tvary.

Budova se stala jednou z architektonických dominant Sydney.

Budova se stala jednou z architektonických dominant Sydney.

FOTO: Profimedia.cz

Gehry je držitelem významné Pritzkerovy ceny za architekturu. Dá se tak očekávat, že i tato stavba získá světový věhlas. Slavný architekt byl vybrán za autora, protože má bohaté zkušenosti s návrhy prostor, včetně muzeí a školských zařízení, jako je například Weatherhead School of Management, Massachusetts Institute of Technology (MIT) aj.

Stavba v Sydney by měla symbolizovat spojení, ve kterém studenti mohou s učiteli sdílet inovativní myšlenky a nenechají se svazovat běžnými postupy, ale naopak se snaží být vynalézaví a originální.

Budova by mohla pomoci škole stát se předním světovým technickým učením. Gehry ji popisuje jako dům na stromě, stavbu, která představuje růst znalostí jako košatění stromu.

Fasáda stavby je originálním uměleckým dílem.

Fasáda stavby je originálním uměleckým dílem.

FOTO: Profimedia.cz

Budova se jednoznačně stala dominantou celého rozsáhlého univerzitního kampusu. Začnou v ní probíhat specializované přednášky, firemní akce, fóra i běžná výuka. Bude určena hlavně pro školení vedoucích pracovníků a studentů postgraduálního studia.

Největší sál má 240 míst k sezení a je vybaven pokročilým audio-vizuálním systémem a videokonferenčním zařízením.

Organické tvary má i interiérové zařízení, nábytek na míru nebo osvětlení.

Organické tvary má i interiérové zařízení, nábytek na míru nebo osvětlení.

FOTO: Profimedia.cz

Celková podlahová plocha budovy přesahuje 16 tisíc metrů čtverečních. Stavbu krášlí zvlněná cihlová fasáda v barvě pískovce i skleněná část odrážející okolní prostor.

Okna mají zrcadlovou úpravu a odrážejí okolní prostředí.

Okna mají zrcadlovou úpravu a odrážejí okolní prostředí.

FOTO: Profimedia.cz

Atelier Gehry Partners se začal zabývat řešením stavby už v roce 2009. Návrh vznikl ve spolupráci se studiem Daryl Jackson Robin Dyke Architects.

Stavba budovy byla zahájena před třemi lety, dokončena byla na sklonku loňského roku a letos v únoru se dočkala slavnostního otevření.

Investor, Dr. Chau Chak Wing, věnoval zároveň sumu ve výši pět miliónů dolarů na stipendia pro čínské studenty, kteří budou mít ambici studovat v Austrálii.