Řešení domu vychází ze dvou základních požadavků majitelů: najít originální řešení vzdálené běžným stereotypům a využít nejmodernější technologie, které zajistí pohodlné užívání a nízkonákladový provoz domácnosti.

Architekti přidali další aspekt, a to poetickou světelnou scénu.

Jižní stranu domu a bazén lemuje dlážděná terasa z kamene z místních lomů.

Jižní stranu domu a bazén lemuje dlážděná terasa z kamene z místních lomů.

FOTO: www.mujdum.cz

Nejdříve kolem pozemku navrhli bariéru zeleně, která jej odděluje od okolí a vytváří chráněné útulné prostředí vhodné pro rodinné bydlení.

V tomto zákoutí pak bylo možné navrhnout bohatě prosklenou architekturu s otevřenými prostory, které jsou naplněny světlem a udržují interiér a zahradu v neustálém spojení.

Od vstupu na pozemek vede ke vchodu dřevěný chodníček. Předsazená kamenná zeď vtahuje příchozí dovnitř. Zároveň tvoří optickou clonu a ochranu proti povětrnosti.

Od vstupu na pozemek vede ke vchodu dřevěný chodníček. Předsazená kamenná zeď vtahuje příchozí dovnitř. Zároveň tvoří optickou clonu a ochranu proti povětrnosti.

FOTO: www.mujdum.cz

FOTO: www.mujdum.cz

Když se řekne moderní architektura, mnozí si vybaví prosklenou krychli či kvádr, uvnitř rozčleněný na jednotlivé místnosti podle více méně ustáleného dispozičního schématu a potřeb rodiny.

Tento dům však vznikal spíše opačným způsobem, adicí, a nikoliv dělením. Jednotlivé celky na sebe navzájem navazují a jejich spojováním se zrodila výsledná kompozice.

Kuchyň oddělují od obývacího pokoje posuvné dveře z čirého skla se závěsným mechanismem na stěně.

Kuchyň oddělují od obývacího pokoje posuvné dveře z čirého skla se závěsným mechanismem na stěně.

FOTO: www.mujdum.cz

Vybavení obývacího pokoje tvoří jen sezení, nízké komody a pracovní stůl.

Vybavení obývacího pokoje tvoří jen sezení, nízké komody a pracovní stůl.

FOTO: www.mujdum.cz

Vstup vede přes stíněné závětří zapuštěné do západní fasády. Zádveří splývá v jednolitý celek se schodišťovou halou a hlavním obývacím prostorem, ze dvou stran plně proskleným, otevřeným na jih na terasu s bazénem.

Tento prostor se prolíná také směrem vzhůru do druhého podlaží a je zastřešen šikmou prosklenou střešní plochou.

Z galerie, která slouží jako knihovna, je krásný výhled jak do přízemí, tak do nebes.

Z galerie, která slouží jako knihovna, je krásný výhled jak do přízemí, tak do nebes.

FOTO: www.mujdum.cz

Cesta domem vede dále do kuchyně s jídelnou a pokračuje na krytou terasu s venkovním stolováním. Severní ložnicová část obsahuje ložnici rodičů, na niž se váže šatna, koupelna a domácí fitness.

Schodiště, umístěné blízko vstupu do domu, nás přivádí do horního podlaží s halou, velkým pokojem a koupelnou. Na galerii u schodiště architekti umístili knihovnu s impozantním výhledem do obývacího pokoje a také ven k bazénu. Téměř polovinu horního podlaží zaujímá zelená střecha a střešní terasa.

Téměř ze všech částí domu je vidět na prosklené nároží v přízemí, jemuž dominuje atypický pracovní stůl vyrobený na míru.

Téměř ze všech částí domu je vidět na prosklené nároží v přízemí, jemuž dominuje atypický pracovní stůl vyrobený na míru.

FOTO: www.mujdum.cz

Jednotlivé místnosti, které navzájem provozně souvisejí, nejsou odděleny standardními dveřmi, ale posuvnými prosklenými dveřmi (kuchyň s obývacím pokojem, ložnice s koupelnou, ložnice s šatnou apod.), jinde architekti jako optický předěl a spojení zároveň navrhli dřevěné žaluziové prvky.

FOTO: www.mujdum.cz

Světlo jako neviditelný, ale všudypřítomný host volně plyne z jednoho prostoru do druhého, odráží se od bílých stěn a světlých podlah a násobí tak svůj účinek. Sluneční paprsky míří ráno z kuchyně do obýváku, přes ložnici do koupelny a dále až do tělocvičny.

Velké prosklené plochy si vyžádaly poměrně masivní okenní rámy a sloupky. Přírodní dřevo s hnědou lazurou elegantně kontrastuje se světlým kamenem v teplých odstínech a zeleným trávníkem.

Velké prosklené plochy si vyžádaly poměrně masivní okenní rámy a sloupky. Přírodní dřevo s hnědou lazurou elegantně kontrastuje se světlým kamenem v teplých odstínech a zeleným trávníkem.

FOTO: www.mujdum.cz

K večeru zapadající slunce vrhá dlouhé stíny opačným směrem. Od bazénu se odlesky vodní hladiny „přelévají“ do domu téměř po celý den, stejně jako světlo přicházející shora prosklenou střechou.

Venkovní stolování s plastovými židlemi od Philippa Starcka je kryto stříškou z nerez oceli a tropického dřeva.

Venkovní stolování s plastovými židlemi od Philippa Starcka je kryto stříškou z nerez oceli a tropického dřeva.

FOTO: www.mujdum.cz

Podobně jako hudba, také světlo dokáže vytvořit v prostoru jedinečnou „symfonii“, působící na každého neopakovatelným dojmem. Světelná scéna se mění v průběhu dne i s ročním obdobím a tvoří jeden ze „stavebních kamenů“ kompozice domu.

Neviditelnou, prozaickou, ale důležitou základnu tohoto poetického domova představuje systém inteligentní domácnosti, který kontroluje a ovládá veškeré technické vybavení – vytápění a chlazení, osvětlení, zabezpečení, vyhřívání bazénu, zavlažování zahrady atd.

Venkovní sprcha, integrovaná v přesahující střeše, s proudem spadajícím přímo do bazénu, patří k praktickým a velmi působivým architektonickým detailům.

Venkovní sprcha, integrovaná v přesahující střeše, s proudem spadajícím přímo do bazénu, patří k praktickým a velmi působivým architektonickým detailům.

FOTO: www.mujdum.cz

Autor: Arch. Duilio Damilano

Vystudoval architekturu na Polytechnické univerzitě v Turíně a v Miláně, kde absolvoval workshopy architekta Daniela Liebeskinda. Pochází z rodiny sochařů, což ovlivnilo jeho smysl pro hmotu a pojetí architektury. V r. 1990 založil vlastní ateliér, zabývá se především návrhy obytných budov, administrativních a komerčních staveb v Itálii i v zahraničí.

Slovo autora

„Světlo bylo vždy důležitou součástí mého přístupu k architektuře a prochází celým projektem. Mám tím na mysli osvětlení, které přesahuje fyzikální aspekty svítidel a stává se nedílnou součásti architektury. Je to intuitivní pocit, který pramení v hloubi duše a až poté se pojí s racionálním myšlením. Dům si nelze představit ani navrhnout bez denního světla.“

www.mujdum.cz