Manželé měli rámcovou představu, jak by jejich byt v jednom starším pražském cihlovém domě s původní dispozicí 2+1 mohl po proměně vypadat.

V době, kdy žila rodina pohromadě, okupovaly volný pokoj děti, zatímco rodiče se uskromnili na rozkládacím gauči v obýváku. Vlastní ložnice s plnohodnotným spaním byla proto hlavním cílem všech úprav, které zamýšleli.

Kuchyň se přesunula do společenského prostoru.

Kuchyň se přesunula do společenského prostoru.

Na zadní stěně obývací části zůstaly obnažené cihly, na nichž zajímavě vyniká dvojice hodin.

Na zadní stěně v obývací části zůstaly obnažené cihly, na nichž zajímavě vyniká dvojice hodin.

„Původně se jednalo o byt 2+1, kde s výjimkou obývacího pokoje byly místnosti prostě malé. Například v koupelně chybělo umyvadlo a místnost byla tak úzká, že se kolem vany procházelo opravdu nepohodlně. A takových nedostatků byl byt plný,“ popisuje výchozí situaci designérka, kterou manželé našli přes internet a díky shodě náhod.

Na kuchyňský ostrůvek navazuje o něco vyšší bar, který zastiňuje varnou desku před pohledy z obývací části.

Na kuchyňský ostrůvek navazuje o něco vyšší bar, který zastiňuje varnou desku před pohledy z obývací části.

V chodbě zmizely všechny vdeře.

V chodbě zmizely všechny dveře.

Největším oříškem pro návrh nové dispozice se ukázal být komín, který prochází celým domem a bylo nutné jej zachovat. Nešlo také hýbat se stěnami v jeho okolí.

Designérka však přišla s návrhem, který všechny zmiňované potíže vyřešil. Jeho pointou bylo vybourání stěny mezi obývákem a ložnicí. Jejich prostory se spojily do velkého multifunkčního prostoru, kam se přesunula i kuchyň. Její vyprázdněné místo zaujala vysněná ložnice, zatímco koupelna zůstala na své pozici.

Vanu nahradil sprchový kout, a dveře, které původně směřovaly do předsíňky, ji nyní propojují s novou ložnicí. Ani z ložnice se už nevchází do předsíně, ale rovnou do obývací zóny.

V koupelně přibylo oproti původnímu stavu umyvadlo a vanu nahradil sprchový kout. Pračka se skrývá ve skříni mezi nimi.

V koupelně přibylo oproti původnímu stavu umyvadlo a vanu nahradil sprchový kout. Pračka se skrývá ve skříni mezi nimi.

Hezkým detailem nové koupelny je umyvadlo.

Hezkým detailem nové koupelny je umyvadlo.

Jedním z cílů proměny bytu bylo plnohodnotné spaní manželů.

Jedním z cílů proměny bytu bylo plnohodnotné spaní manželů.

Fakt, že se do koupelny prochází skrz ložnici, majitelům nijak nevadí. V bytě bydlí sami, bez častých návštěv, a tak není nijak narušováno jejich soukromí. Aby však do ložnice nepronikaly ani pachy z kuchyně, ani pára z koupelny, jsou na obou stranách ložnice prosklené dveře se speciální zárubní, která těsní nejen hluk, ale právě i případné pachy, páry apod.

Pračka je v koupelně zabudovaná do skříně mezi sprchový kout a umyvadlo. V koupelně i v ložnici je na stěnách použita efektní perleťová stěrka, která oběma místnostem dodává na zajímavosti a lehkosti. V koupelně je pak chráněna voděodolným lakem.

Původní stav

Původní stav

Úložný prostor designérka řešila velkou stěnou v obývacím pokoji. Majitelé zde mají místo pro uskladnění všech osobních věcí, každodenního i sezónního šatstva, ale i úklidových potřeb.

Původní stav

Původní stav

FOTO: Archiv Kateřiny Tomčíkové (2x)

Nová podoba

Nová podoba