Čínská škola v okrese Tiantai v provincii Zhejiang neměla potřebný pozemek pro výstavbu sportoviště pro své žáky. Střecha prostorné čtyřpodlažní stavby byla ale nevyužitá, a tak architekta napadlo, že by mohl sportoviště zřídit právě na ní.

Pro dráhu na střeše je klíčová především bezpečnost. Trať v Tiantai má tak řadu ochranných prvků, které mají udržet studenty v bezpečí. Patří mezi ně zábrana vysoká 1,8 metru z tvrzeného skla, či 1,2 metru vysoký pás z nerezové oceli a kamery.

Malí Číňané mohou na střeše prožít hodiny tělocviku.

Malí Číňané mohou na střeše prožít hodiny tělocviku.

FOTO: Profimedia.cz

Základní škola má asi 1800 studentů, což je úctyhodné číslo.

Samotná běžecká trať má 200 metrů. Střecha celkem nabízí 3000 m² prostoru na cvičení a sportovní hry. Je tak inspirací pro všechna školní zařízení, která řeší nedostatek prostoru.

Běžecká dráha ostatně reprezentovala Čínu i na letošním 14. bienále architektury v Benátkách.

Stavba s běžeckou dráhou je poměrně vysoká.

Stavba s běžeckou dráhou je poměrně vysoká.

FOTO: Profimedia.cz

Podobný nápad měla před časem i slavná architektka bagdádského původu Zaha Hadid. Ta umístila stometrovou běžeckou dráhu ke vchodům do budov školy Evelyn Grace Academy v Brixtonu, studenti tak mohou do školy doslova běžet na poslední chvíli.

Celkový pohled na nejnovější budovu školy od slavné architektky Zahy Hadid.

Celkový pohled na budovu školy od slavné architektky Zahy Hadid.

FOTO: Hufton + Crow Photographers

Nedostatek prostor pro sportoviště v přeplněném městě, kde jsou pozemky hodně drahé, tak může být impulsem pro vznik kreativně řešené moderní architektury.